Relacja ze spotkania z Adamem Bujakiem

W swoich książkach pokazuję wyłącznie dobro. Być może dlatego rozchodzą się one w tak dużych nakładach, bo ludzie mają dość zła i pragną dobra (...)Dla mnie fotografowanie jest powołaniem, poprzez które chciałbym przybliżyć ludziom nauki Ojca Świętego. Przekazać im to, co w kulturze świata jest najcenniejsze - takimi słowami rozpoczęło się spotkanie zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej oraz Stowarzyszenie Kulturalno –Oświatowe Ziemia Limanowska z Panem Adamem Bujakiem. Słowa te pochodzą z wywiadu Adama Bujaka, którego udzielił Hannie Marii Gizie i który ukazał się w książce ,,Artyści mówią”. Dla przybyłych na to spotkanie limanowian jest to przede wszystkim:

1.      Światowej sławy artysta fotografik – mistrz nastrojowej i wręcz mistycznej fotografii, która swoja magią wciąga widza w świat, który przedstawia; od 1967 związany jest z Polskim Towarzystwem Fotograficznym, od 1970 z renomowanym Królewskim Towarzystwem Fotograficznym Wielkiej Brytanii, to również  członek  Międzynarodowej Federacji Fotograficznej z siedzibą w Szwajcarii; Jego największe wystawy fotograficzne miały miejsce:

-  Muzeum Narodowym w Wrocławiu,

-  Muzeum Sztuki w Łodzi,

-  Muzeum Etnografii i Folkloru w Tel Awiwie,

-  w stanie Nowy Jork – USA,

-  w Domu Narodzin Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach – wystawa stała

-  w Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie – wystaw stała.

2. Przyjaciel Jana Pawła II - Od 1963 roku fotografował Karola Wojtyłę, a po wyborze na Papieża towarzyszył Mu w licznych pielgrzymkach; ta niezwykła przyjaźń trwała ponad 40 lat; słuchacze poznali okoliczności powstania niektórych fotografii, usłyszeli jak spełniło się marzenie Pana Adama związane z Janem Pawłem II oraz wizytą w Ziemi Świętej i Grobie Jezusa. 3. Człowiek głębokiej wiary - Od 1965 roku jest członkiem Arcybractwa Męki Pańskiej w Krakowie – bractwo istnieje od ponad 418 lat przy kościele franciszkanów, członkowie uświęcają się poprzez rozpamiętywanie Męki Pańskiej – jest autorem jedynego albumu poświęconego bractwu; to również laureat Orderu Świętej Marii Magdaleny – to najwyższe odznaczenie kościoła prawosławnego i Orderu Wielkiego Świętego Zygmunta –odznaczenie diecezji płockiej, przyznawane osobom wykazującym się przywiązaniem do wartości ewangelicznych. 4. Patriota - Zaangażowany w sprawy naszej Ojczyzny, zilustrował fotografią 15 esejów wydanych w książce ,,Oburzeni” – książki, która powstała z potrzeby serca i niepokoju o losy naszego. 5. Człowiek kultury - Artysta, autor ponad 130 albumów, różnorodnych plakatów, kalendarzy, współpracował miedzy innymi z osobistym papieskim fotografem Arturo Mari, profesorem Andrzejem Nowakiem, Markiem Skwarnickim (poeta), Jolantą Sosnowską, współpracował z Tygodnikiem Powszechnym( do 1989) oraz Telewizją Kraków, od 1996 nieprzerwanie współpracuje z wydawnictwem ,,Biały Kruk”, od 2009 roku należy do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa”; za tę twórczą i artystyczną działalność otrzymał ponad 100 nagród krajowych i zagranicznych; jest miedzy innymi:

  • Laureatem nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ,,Totus 2003” przyznanej w 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II – tę nagrodę bardzo sobie ceni
  • Za album ,,Skarby klasztorów” otrzymał nagrodę Krakowska Książka Miesiąca (2003), inne albumy otrzymywały również prestiżowe nagrody,
  • Najnowsza książka pt. ,,Wiara” otrzymała tytuł Książki Roku 2012 w dniu 31 stycznia 2013 roku, za tę książkę podziękował arcybiskup Stanisław Dziwisz

6.      Wielki miłośnik zwierząt - mimo wielu obowiązków, działań ma czas , aby pochylić się nad losem zwierząt i wykonał fotografie do książki ,,Życie każdemu drogie” (2005 r.) –był to efekt współpracy z poetką polsko-izraelską Haliną Birenbaum.

    W trakcie rozmowy z uczestnikami spotkania opowiedział o wielu ciekawych podróżach i osobistych przeżyciach związanych z poznaniem kultury Japonii, lagrów Tobolska. Podzielił się uwagami związanymi z sytuacją naszego kraju. Na zakończenie podpisał zainteresowanym swoje książki. Spotkanie prowadziła Kazimiera Zięba.

Autor: K.Z.

Zdjęcia: Roman Szuszkiewicz  i Marek Sukiennik