Premiera płyty zespołu Śwarni Lubomiyrzanie

 

Był taki dzień, wśród grudniowych szarych dni, który wprowadził wyjątkowy nastrój w nasze serca. 13 grudnia b.r. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu, Grono Pedagogiczne tej placówki, zaproszeni Goście, rodzice oraz najważniejsi - artyści – zarówno wokaliści jak i instrumentaliści – zebrali się w sali gimnastycznej, która tego wieczoru zamieniła się w magiczne miejsce. WIECZÓR KOLĘDNICZY - cel spotkania -  poświęcony był promocji płyty „Nasymu Jezuskowi” zespołu Śwarni  Lubomiyrzanie. Krążek jest efektem pracy dzieci uczęszczających na kółko FOLK-ART, w ramach którego realizowana jest innowacja pedagogiczna:

„Moje serce śpiewa, tworzy i gra.

Moje serce – dzięki temu - duszę ma”.

Oczekiwania na płytę były długie, poprzedzone wielkim zaangażowaniem Pani Dyrektor, opiekunek zespołu, uczniów i rodziców – podkreślają organizatorzy spotkania. Wysiłek został sowicie wynagrodzony, a nowe doświadczenia związane z nagraniem bardzo wiele nas nauczyły. Jednocześnie ukazały jak dużo można zdziałać wspólnymi siłami.

Płyta zespołu Śwarni Lubomiyrzanie „Nasymu Jezuskowi” to kolekcja 23 kolęd i pastorałek. Piękny śpiew dzieci, bogata instrumentacja i aranżacja utworów poruszy niejedno serce.

W świąteczny nastrój wprowadziły zebranych zgaszone światła, zapalone świece oraz choinka przybrana ręcznie robionymi bombkami, wykonanymi przez artystów biorących udział w innowacji.

Gdy wszyscy goście zajęli swoje miejsca przy pięknie udekorowanych stołach, Dyrektor Jadwiga Baran-Stożek powitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Mszana Dolna -  Bolesława Żabę, Przewodniczącą Rady Gminy Mszana Dolna - Aleksandrę Kanię, Proboszcza Parafii Lubomierz - Ojca Piotra Głoda, Sołtysa Wsi Lubomierz - Józefa Gacka, wieloletnią byłą dyrektor szkoły - Marię Bugajską, Radę Rodziców na czele z Justyną Kowalczyk oraz pozostałych gości i rodziców.

Trudno było wyrazić wdzięczność i ubrać ją w słowa, ponieważ znalazło się wiele wspaniałych serc, które okazały bezinteresowną pomoc podczas działań związanych z nagraniem płyty. Dlatego istotnym momentem wieczoru był czas przeznaczony na szereg podziękowań. Pierwsze z nich skierowane zostało, przez Dyrektor szkoły oraz Katarzynę Wojtyczkę i Dorotę Wcisło (opiekunów zespołu), do sponsorów, którzy odpowiedzieli na  prośbę i dofinansowali to przedsięwzięcie. Są to: Irena i Józef Kuczajowie, Helena i Jan Pajdzikowie, Zofia i Józef Kowalczykowie, Ewa i Józef Kowalczykowie, Honorata i Jan Krężlowie, Lucyna i Włodzimierz Węglarzowie, Helena i Jan Płachetkowie, Aleksandra i Jerzy Wróblowie, Anna i Jan Ogielowie, Stanisława i Zbigniew Pajdzikowie oraz Teresa i Krzysztof Ślusarczykowie.

Słowo „dziękuję”  skierowano także w stronę małych wykonawców, którzy stanęli na wysokości zadania i spisali się na medal. Byli zdyscyplinowani i chętni do współpracy, stosowali się do wskazówek podopiecznych i swoją postawą pokazali na co ich stać.  Na pochwałę zasługują zwłaszcza uczniowie z kapeli (Aleksandra Szczepaniak – skrzypce; Milena Kuczaj – keyboard; Kamil Kowalczyk – gitara; Julia Ogiela – gitara; Elżbieta Wąchała – akordeon; Aleksandra Wąchała – skrzypce, gitara; Wioletta Kuczaj – keyboard; Julia Pajdzik – flet; Dorota Wcisło – saksofon, pianino), którzy niejednokrotnie poświęcali swój sobotni czas, przyjeżdżając na próby. A ponieważ powiedziano, że Mikołaj na pewno postara się o prezenty dla nich, tak się stało. Pod choinką czekały  podarunki w postaci płyt.

Wyrazy wdzięczności skierowano także do  Grona Pedagogicznego i pracowników szkoły, którzy wyciągnęli pomocną dłoń podczas realizacji tej inicjatywy. Szczególnie wyróżniono Natalię Kuziel.

Podziękowanie złożono również rodzicom, którzy  pomagali w działaniach związanych z nagraniem płyty: dopilnowali, by ich dzieci przyswoiły teksty, przywozili ich na próby oraz włączyli się w organizację tej uroczystości poprzez pieczenie ciasta i obsługę gości, a także promocji płyty.

Podziękowano także Ojcu Proboszczowi Piotrowi Głodowi, który umożliwił promocję płyty w kościele.

Uczniowie z zespołu wraz z opiekunkami, przygotowali niespodziankę dla Pani Dyrektor w postaci własnoręcznie wykonanego podziękowania, ponieważ dzięki Jej wsparciu, mobilizacji i zachęcie udało się przezwyciężyć wiele trudności i osiągnąć zamierzony cel.

Następnie odbył się koncert w wykonaniu członków zespołu Śwarni Lubomiyrzanie. Kolędy i pastorałki wypełniały każdy zakątek sali. Utwory: „Jest taki zmierzch”, „Oto dziś narodziła się Miłość”, „Tobie mały Panie” śpiewały: Alicja Kowalczyk i Aleksandra Wąchała. Pastorałkę „Pastuszek bosy”, do której trzecią zwrotkę ułożył Kamil Kowalczyk, wykonywały kolejno Klaudia Babuśka, Oliwia Krężel oraz Aleksandra Kowalczyk, natomiast zwrotki do „Ni mos Ci ni mos” - Karol Wąchała i Mateusz Mucha. Goście mogli także nucić kolędy wraz z wykonawcami, ponieważ w widocznym miejscu znajdowała się tablica, na której wyświetlano teksty. Wykonanie każdego utworu nagradzane było gromkimi brawami. Po występie goście: Bolesław Żaba, Aleksandra Kania, Ojciec Piotr Głód oraz Justyna Kowalczyk gratulowali efektów naszej ciężkiej pracy, chwalili uczestników, a także złożyli bożonarodzeniowe życzenia.

Po uczcie dla ducha, nastąpiła uczta dla ciała, przy której uczestnicy rozkoszowali się nie tylko cudownym smakiem potraw, ale także dźwiękami włączonych kolęd z naszej płyty.

Szczególne podziękowania i gratulacje ślemy naszym podopiecznym, z których wszyscy jesteśmy bardzo dumni – dodają koordynatorzy programu. Kochane dzieci, bez Was nie byłoby takiego sukcesu!!! Cieszymy się z tak wielkiego osiągnięcia, tym bardziej, że otrzymujemy bardzo dobre recenzje od słuchających. Dzięki tej płycie w święta będziemy z Wami!

red. Katarzyna Wojtyczka
Dorota Wcisło