Bohater z wiary

6 listopada odbędzie się premiera filmu o bł. ks. Romanie Sitko. Film opowiada o życiu i męczeńskiej śmierci błogosławionego. Pokazuje też to, co dzieje się po odejściu księdza. Z filmu dowiemy się też jak ludzie pamiętają i wspominają kapłana. 

Pomysłodawcą i twórcą dokumentu "Błogosławiony ks. Roman Sitko – bohater z wiary" jest reżyser i scenarzysta Dawid Szpara. Jak sam mówi, to postać, która od zawsze go inspirowała.
- Mało ludzi wie kim jest postać księdza Romana Sitko i myślę, że tak jak podkreślał w naszym filmie Antoni Sypek - postać wybitna w dziejach historii tarnowskiego Kościoła, jedna z największych dwudziestego wieku. Udało się zrobić taki żywy można powiedzieć pomnik tej postaci - dodaje Dawid Szpara.

W filmie występują świadkowie, wychowankowie oraz księża którzy znali bł. ks. Romana Sitkę. Film ma zarys dokumentalny połączony z wypowiedziami komentatorów i scenami fabularnymi.

Bł. ks. Roman Sitko prowadził przed II wojną światową w podtarnowskim Błoniu tajne Wyższe Seminarium Duchowne. Tam został aresztowany przez gestapo. Zginął śmiercią męczeńską wywieziony do niemieckiego obozu w Auschwitz. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym w 1999 roku.

Premiera filmu odbędzie się w czwartek 6 listopada o godzinie 18:00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Honorowy patronat nad filmem objął Biskup Tarnowski Andrzej Jeż oraz Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego.

***

Bł. ks. Roman Sitko urodził się 30 marca 1880 w Czarnej Sędziszowskiej, Ukończył Gimnazjum w Rzeszowie, a po egzaminie maturalnym w 1900 wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1904 z rąk bpa Leona Wałęgi.
W lipcu 1904 został kapelanem biskupim oraz prefektem Małego Seminarium. W latach 1907-1921 przebywał w Mielcu. Podczas pracy w tym mieście przyczynił się do wybudowania bursy dla uczniów miejscowego gimnazjum. Był sekretarzem Tarnowskiego Koła Teologicznego, współredaktorem i wydawcą pisma Dobry Pasterz. W Tarnowie pełnił także obowiązki katechety. W 1922 mianowany na kanclerza Kurii Biskupiej w Tarnowie, a w 1936 został rektorem Seminarium, gdzie uprzednio studiował.
Po wybuchu II wojny światowej prowadził (z przerwami) nauczanie alumnów. 22 maja 1941 w Błoniu koło Tarnowa Gestapo dokonało jego aresztowania. Wraz z rektorem aresztowano 19 alumnów I roku oraz dwóch przełożonych. W sierpniu 1942 został przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Został zamordowany 12 października 1942 roku. Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.
W biografii bł. ks. Romana Sitko pojawiają się także sądeckie akcenty. W 1910 roku kapłan prowadził rekolekcje w jezuickiej parafii pw. Ducha Świetego w Nowym Sączu. Z kolei autorem jednego z portretów Błogosławionego (dołączonego to tekstu) jest Czesław Lenczowski, od 1924 roku związany ze Starym Sączem.

Źródło: www.diecezja.tarnow.pl, biografia za: wikipedia.