Góra Paproć pełna turystów

Góra Paproć wznosząca się na wysokość 645 m n.p.m. była celem pieszej wyprawy turystów, którzy w okresie letnim zdobywają „beskidzkie wyspy” w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.  Turyści na czele z inicjatorem akcji Czesławem Szynalikiem oraz Sekretarzem Gminy Limanowa Markiem Ziają rozpoczęli wędrówkę od Sowlin i szlakiem zielonym udali się na szczyt Paproci. Na miejscu przywitani zostali przez Wójta Gminy Limanowa Władysława Pazdana. Na wszystkich czekał bigos przygotowany przez KGW Makowica, oprócz tego regionalne wypieki i chleb wiejski ze smalcem. Na scenie godzinny występ dał Zespół „Mol Band” ze Starej Wsi, w trakcie rozstrzygały się konkursy na Najmłodszego i Najstarszego uczestnika wędrówki, uczestnika z najdalszego zakątka świata i Polski, najmilszego i najmilszej uczestniczki oraz konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym.

Wyniki konkursów:

  • Najmłodszy uczestnik: Lena Twaróg /2,5 roku/ Limanowa
  • Najstarszy uczestnik: Józef Żurek /74 lata/ Rabka
  • Uczestnik z najdalszego zakątka świata: Maxim Oleksiński /Redington Beach, Floryda, USA/
  • Uczestnik z najdalszego zakątka Polski: Marysia Augustyn /5 lat/ z Rybnika
  • Najmilsza uczestniczka: Kinga Sułkowska
  • Najmilszy uczestnik:  Jarosław Pytel

KONKURS WIEDZY O BESKIDZIE WYSPOWYM:

I miejsce -  Gabriela Koza /Dobra/, II miejsce - Zofia Pietruszka /Rabka/, III miejsce Agnieszka Wiewiórska /Podłopień/

Do zmagań konkursowych przystąpili także grzybiarze "Grzybobranie"- konkurs na najdorodniejszego prawdziwka wygrała Zofia Pietruszka z Rabki.

O godz. 15.00 zgromadzeni turyści oraz okoliczni mieszkańcy wzięli udział we mszy św. którą sprawowaliks. Józef Rzepka i ks. Łukasz Żurek z Parafii pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej. Następnie oficjalnie wszystkich przybyłych na szczyt Paproci przywitał Wójt Gminy Władysław Pazdan wraz z sołtysem wsi Koszary zarazem Radną Gminy – Zuzanną Kolawa. Kolejno na scenie miały miejsce prezentacje grup dziecięcych i młodzieżowych. Wystąpiły „Słoneczka” z Publicznego Przedszkola z Tymbarku, zespoły "Pikolo", "Super Five" i grupa gimnastyczna z ZSS n4 w Limanowej, dla najmłodszych był także pokaz magii, malowanie twarzy, bezpłatne urządzenia rekreacyjne – euro bungee, trampolina, zamek dmuchany, żyroskop, ścianka wspinaczkowa oraz przejażdżki konne, wata cukrowa i lody Koral.  Z pokazem tanecznym zaprezentowały się także dziewczęta z Zespołu „Diverse” z ZS nr 2 w Starej Wsi, a po nich  z tej samej szkoły wystąpił zespół wokalno-instrumentalny „Forever Young”. Najwięcej emocji wzbudziło losowanie nagród podczas loterii  - do szczęśliwców trafiły gminne gadżety, piłki i torby sportowe, słuchawki oraz tablety.

Kolejny występ na scenie to Zespół „Gratix” z Siekierczyny, tutaj już bardziej taneczne brzmienia i pierwsze odważne pary zaczęły taniec obok sceny. Zabawa nabrała jeszcze większego  rozpędu  przy występie Zespołu „Linoleum”. Chętnym do zabawy nie przeszkadzał nawet deszcz, który zaczął padać w trakcie występu. Deszczowa aura nie przeszkodziła również w występie muzykom z Zespołu „Soul System”, pomimo ciągle padającego deszczu zabawa trwała do późnego wieczora.

W trakcie trwania imprezy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadziła kampanię informacyjno- promocyjną „Poznaj swoją Naturę". Zielony namiot „Natura 2000”  cieszył się dużym  zainteresowaniem, najmłodsi mogli nagrać autorski teledysk z rysiem w roli głównej, obejrzeć można było także zdjęcia laureatów konkursu „Człowiek i Natura”.

Podziękowania należą się OSP z Łososiny Górnej i Kisielówki oraz policji za kierowanie ruchem i dbanie o bezpieczeństwo uczestników imprezy, dziękujemy także Maciejowi Wojtasowi ze stadniny koni „Impuls” za umożliwienie przejażdżek konnych dla najmłodszych, a także firmie Koral za ufundowanie lodów. Dziękujemy również osobom, które pomagały przy organizacji uroczystości : Kazimierzowi Wójcikowi, rodzinie Rysiów z Koszar oraz z Tymbarku, Władysławowi Michura oraz sołtysowi wsi Koszary Zuzannie Kolawa.

Źródło: Gmina Limanowa