Już 6 stycznia największe uliczne jasełka w Mszanie Dolnej i na świecie w 180 miejscowościach!

Po raz pierwszy ulicami Mszany Dolnej przejdzie Orszak Trzech Króli - dołączymy w ten sposób do prawie 150 miast w Polsce, których ulicami Mędrcy ze Wschodu będą 6 stycznia wędrować. Orszak wyruszy 6 stycznia o godź. 10.00 z Parku Miejskiego - tam też dotrą Magowie, a będą na nich czekać mali i więksi królowie, giermkowie, damy i rycerze kolorowo i fantazyjnie ubrani. Będzie można wziąc udział w konkursach na najprawdziwszą Rodzinę Królewską: rodzina musi być najprawdziwsza, czyli mama, tata i dzieciaki (spod jednego numeru). Ulicami miasta orszak pójdzie w stronę kościoła św.Michała - tam o 11.oo Msza św. poprzedzona hołdem Mędrców przy Żłobku. Po mszy św. odbędzie się spotkanie na Rynku, przy szopie betlejemskiej i pod choinką - tam na dzieci czekać będą niespodzianki.

* * *

6 stycznia 2014 roku Orszak Trzech Króli wyruszy już po raz szósty. Orszak przejdzie już w ponad 170 miejscowościach, i to nie tylko w Polsce, ale i zagranicą – w Wielkiej Brytanii (miejscowościach Eastbourne i High Wycombe), we Włoszech (w miejscowości Ascoli Piceno), na Ukrainie (w Kamieńcu Podolskim i Chmielnickim), Niemczech (przygraniczne Goerlitz we współpracy ze Zgorzelcem). Orszak pokłoni się Dzieciątku nawet na innym kontynencie – w Rwandzie, w miejscowości Kibeho, nazywanej “afrykańskim Loretto”. Orszak będzie obecny już po raz kolejny na ulicach największych polskich miast m.in. Gdańska, Rzeszowa, Poznania, Krakowa , Szczecina, Wrocławia, Lublina, Białegostoku czy Zakopanego. Zorganizują go również mieszkańcy mniejszych miejscowości takich jak np. Kłodzko,  Wejherowo, Legnica, ale też Rudnik nad Sanem, Żukowo czy Jasło (pełna lista na www.orszak.org).

Ponownie wyruszymy za Gwiazdą Betlejemską do Dzieciątka Jezus, Maryi i Józefa, a prowadzić nas będą Trzej Królowie i ich barwne orszaki, żywe zwierzęta – konie, wielbłądy, osiołki i owieczki. Hasło najbliższego Orszaku to “Kolędujmy!” – zaproszenie i wezwanie do wspólnego, radosnego śpiewania kolęd i staropolskiego kolędowania. Jak zawsze na uczestników czekać będą śpiewniki oraz papierowe korony, a także milion naklejek z logo Orszaku przedstawiających Trzech Mędrców ze Wschodu. Zobacz rozwinięcie hasła “Kolędujmy!“, pod którym odbędzie się najbliższy Orszak

Kliknij tu, aby sprawdzić listę miejscowości zgłoszonych do edycji w 2014 r.

Scenariusz Orszaku 2014: Trzej Królowie odkryją Prawdę, Dobro i Piękno

Hasłem Orszaku Trzech Króli 2014 jest wesołe, proste wezwanie “Kolędujmy!”. Cieszmy się Świętami Bożego Narodzenia, pokazujmy tę radość światu, a przede wszystkim dzielmy się nią.

Orszak Trzech Króli, największe uliczne jasełka, co roku nawiązuje do tradycyjnych scen odgrywanych od wieków w okresie bożonarodzeniowym, m.in. dworu złego króla Heroda, walki aniołów z diabłami, Świętej Rodziny w stajence, wędrówki Trzech Króli za Betlejemską Gwiazdą. Jednocześnie od początku Orszak Trzech Króli odnosił te głęboko zakorzenione w historii i tradycji sceny, również do czasów współczesnych, pokazując, że prosta prawda o narodzeniu Jezusa jest wciąż aktualna.

Orszakowi zawsze towarzyszył oryginalny scenariusz przygotowywany w Warszawie, wykorzystywany i modyfikowany do potrzeb różnych miejscowości w Polsce, w których przechodziły Orszaki Trzech Króli. Dzięki temu Orszak opowiada tę samą historię o Narodzeniu Dzieciątka Jezus, ale wciąż interpretując ją na nowo.

Podczas najbliższej edycji scenariusz został jeszcze bardziej rozbudowany, pojawiają się w nim zupełnie nowe sceny, jak edykt Cezara Augusta nakazujący spis ludności, wynikająca z niego wędrówka Świętej Rodziny do Betlejem (z brzemienną Maryją), Szałas Pasterzy z pastuszkami, którzy zostali wezwani w środku nocy przez Anioła Pańskiego, by czym prędzej “pobieżeli do Betlejem”, Brama do Nieba ukazująca radość wśród aniołów z Narodzenia Jezusa i współdziałanie Sił Dobra z człowiekiem.

Inspiracją dla scenariusza dla Orszaku Trzech Króli 2014 stały się słowa słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszone podczas Orędzia na Boże Narodzenie 25 grudnia w 1988 roku na Placu św. Piotra: „O jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna radosnej nowiny!” (księga Izajasza 52:7). O jakże pełne wdzięku jest Boże Narodzenie! Tak. Jest także pełne ludzkiego ubóstwa, nosi na sobie znamię odepchnięcia od drzwi, gdy Józef i Maryja szukali miejsca w gospodzie. (…) Ale Boże Narodzenie jest pełne wdzięku! Ten wdzięk dostrzegły oczy pasterzy betlejemskich. (…). Dostrzegły go oczy mędrców przybyłych ze Wschodu. Ten wdzięk jest objawieniem Tajemnicy Narodzonego. Jest objawieniem Prawdy i Dobra, i Piękna, które jest w Nim. Którym On jest! Idzie przez pokolenia ten wdzięk Chrystusowych narodzin. Objawia się ludziom i ludom: chłoną go wszędzie światłe oczy wiary. Szukają dlań ludzkiego wyrazu artyści: malarze, poeci, muzycy, obcują z nim święci”.

Podczas najbliższej edycji pamiętać więc będziemy, że “wiele dróg prowadzi do Boga: Dobro, Prawda i Piękno” i razem z Trzema Królami będziemy poszukiwać wdzięku (subtelnego, bo ukrytego w ubogiej stajence) Bożego Narodzenia. Wdzięku, który zgodnie ze słowami Jana Pawła II „dostrzegły oczy mędrców” i który jest ”objawieniem Prawdy i Dobra, i Piękna”.

Król Europejski wyruszy na poszukiwanie Dobra i odkryje, że Bóg złożył je w ludzkim sercu oraz że Dobro jest w Bogu. Król Azjatycki będzie chciał dotrzeć do Prawdy – w nauce i studiowanych księgach znajdzie odpowiedź, że Bóg jest Prawdą. Król Afrykański będzie chciał odkryć Piękno i podziwiając przyrodę pozna, że Bóg jest twórcą Piękna. Prawda, Dobro i Piękno są objawione w Bożym Dziecięciu.

Trzej Królowie wędrować będą jak zawsze w towarzystwie wiernych orszaków. Rycerze i wojownicy u boku dwórek będą wspierali swoich władców w odnalezieniu tego, czego poszukują. Orszak czerwony, otaczający europejskiego Króla Kacpra VI, zakrzyknie: “Serce człowieka! – Bóg na ciebie czeka!“, “Dobro na świecie! – Daje Boże Dziecię!“. Orszak zielony, przypisany azjatyckiemu Królowi Melchiorowi VI, będzie głosił: “Stwierdzono dawno! – Chrystus jest Prawdą!“, “W nauce i księgach! – Boża jest potęga!“. Orszak niebieski, przynależny afrykańskiemu Królowi Baltazarowi VI, wzniesie okrzyki: “Piękno stworzenia – duszę odmienia!“, “Świat jest Boży – Bóg go stworzył!“.

Jednak to nie Trzej Królowie, nazywani często pierwszymi pielgrzymami, wyruszyli w podróż jako pierwsi. Wcześniej w drodze była Święta Rodzina. Z nakazu Cezara Augusta, Józef wraz z Maryją, która była brzemienna, ruszyli do Judei, aby wziąć udział w spisie ludności w rodzinnym mieście rodu Dawida, z którego pochodził Józef – Betlejem. Miejsce na nocleg i jak się okazało powicie Maleńkiego, odnaleźli w betlejemskiej stajence.

W tym roku, za  Świętą Rodziną, trasą z Nazaretu, przez Jerozolimę do Betlejem, podąży również Orszak Trzech Króli. Uda się w drogę za Betlejemską Gwiazdą, prowadzony przez aniołki i pastuszków. Minie Szałas Pasterzy, którzy pilnując stada owieczek, z radością opowiedzą, co widzieli w Betlejem, gdzie wysłał ich Anioł Pański.

Orszak dotrze także do Jerozolimy, do Dworu Heroda, pytając o Króla, ale w pałacu go nie znajdzie. Wnet i Herod zapragnie go odnaleźć. Liczy, że dzięki podstępowi, któryś z Trzech Króli wskaże mu drogę. Ale oni dziwne rzeczy mówią: “że w człowieczym sercu trzeba szukać blasku Bożej gwiazdy, a Prawda o Bogu zapisana jest w księgach“.

Królowie zastukają również do Gospody, która nie przyjęła pod swój dach Maryi i Józefa. „W karczmie pod Swobodą wszelkim DOBREM częstują, tu PRAWDZIWA jest zabawa, i tu PIĘKNIE goszczą”. Tylko czy Królowie dadzą się przekonać? Trzej wędrowcy będą również świadkami Walki Dobra ze Złem, zobaczą, jak Diabły ruszają omamić świat i ludzi, zmienić ich cnoty w wady. Diabłom na drodze staną Anioły, które będą bronić Dobra orężem. Prawdy o Bogu nie zmienią okrzyki Diabłów. Sąd ich czeka sprawiedliwy. Siłą Aniołów jest Dobro, Prawda i Piękno!

U kresu swej wędrówki podróżnicy napotkają Bramę do Nieba, gdzie śpiewem powitają ich chóry anielskie zachęcające do spotkania z Dzieciątkiem. Podtrzymają na duchu i dodadzą nadziei: „Spójrz odważnie wkoło, zaufaj Aniołom!”. I w końcu Orszak Trzech Króli dotrze do celu swojej podróży. Trzej Królowie odnajdą Szopkę, Świętą Rodzinę i Dzieciątko. Padną przed nim na kolana, dziękując Bogu, że dał nam Dobro, Prawdę i Piękno, że pozwala naszym oczom dostrzec wdzięk Chrystusowych Narodzin.

Głównym autorem scenariusza na Orszak Trzech Króli 2014 jest Anna Murawska. Scenariusz w całości zostanie zrealizowany podczas Orszaku Trzech Króli w Warszawie, inne orszakowe miejscowości mogą adaptować go jako całość bądź wykorzystywać fragmenty.

  Źródło: orszak.orgwww.mszana-dolna.eu