Niebieska gaździna. - Legendy o Matce Bożej z terenów Polskiego Podkarpacia

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Limanowa Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Nowy Targ Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

zapraszają

na premierową promocję publikacji dr Urszuli Janickiej- Krzywdypt. "Legendy o Matce Bożej z terenów Polskiego Podkarpacia",która odbędzie się 15 listopada 2012 r. (czwartek)
o godz. 17.00
w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej
WSTĘP WOLNY!
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Urszula Janicka-Krzywda - etnograf, folklorysta, dziennikarz, ur. w 1949 r. w Zawoi pod Babią Górą. Absolwentka etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, doktor nauk humanistycznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, kustosz dyplomowany. Pracowała w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz jako etnograf w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Makowianka" w Makowie Podhalańskim.

Jest członkiem Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej CEPELiA (O/Kraków) oraz Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Zasiada też w jury na festiwalach i przeglądach zespołów regionalnych (m.in Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich - Zakopane i Festiwal Górali Polskich - Żywiec). W ramach działalności Oddziału PTL w Krakowie prowadziła Klub Hafciarski (od 2005 r. Stowarzyszenie Miłośników Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Lud Ar"). Głównym tematem jej badań i publikacji jest kultura ludowa Karpat. Sporo miejsca w swoich pracach poświęca zbójnictwu karpackiemu, tradycjom pasterskim oraz przejawom religijności ludowej, zwłaszcza związanej z postaciami Najświętszej Maryi Panny i świętej Kingi. Osobnym tematem jej badań i opracowań jest tradycyjna kultura i religijność górników wielickich. Opublikowała ponad tysiąc artykułów, rozpraw, książek, pozycji beletrystycznych i wierszy o tematyce folklorystcznej, katolickiej i krajobrazoznawczej. Pracuje też na rzecz stowarzyszeń i organizacji regionalnych, zwłaszcza działających wśród Górali Babiogórskich i na Orawie. Sprawuje opiekę merytoryczną nad zespołami regionalnymi prezentującymi folklor babiogórski.