"Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał" (J 3, 30) - Uroczysta Msza św. Prymicyjna Ks. Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża w Limanowej

[caption id="attachment_8792" align="alignleft" width="384" caption="Uroczysta Msza św. Prymicyjna Ks. Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża w Limanowej"][/caption] W niedzielę tj. 24 czerwca 2012 roku w Bazylice MBB w Limanowej odbyła się uroczysta msza św. prymicyjna nowego ks. Biskupa Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej Andrzeja Jeża. Jest to szczególne wyróżnienie dla miasta i Ziemi Limanowskiej,  ponieważ syn tej Ziemi wpisuje się na trwale w dzieje 226 lat szacownej Diecezji Tarnowskiej znanej w świecie z bardzo dużej liczby powołań do stanu kapłańskiego  i zakonnego.
Uroczystość rozpoczęła się z wjazdem Ks. Biskupa w bryczce wraz banderią konną na rynek limanowski, gdzie był powitany przez gospodarzy Powiatu, Miasta, Gminy  Limanowa oraz przedstawiciela parlamentu Posła Wiesława Janczyka. Po przemówieniach gospodarzy miasta tj. Burmistrza Władysława Biedy, Starosty Jana Puchały, Wójta Władysława Pazdana oraz Posła na Sejm RP Wiesława Janczyka głos zabrał Biskup Ordynariusz,  dziękując władzom miasta za powitanie. Podkreślił również piękno zaprzęgu konnego i banderii, ponieważ on jako syn  gospodarzy sam jeszcze 20 lat temu powoził takim zaprzęgiem. Splendoru uroczystości powitania dodały śpiewy zespołów regionalnych:  Limanowianie oraz Spod Kicek z Mordarki. Następnie ks. Biskup udał się do Bazyliki.
Uroczysta msza św. rozpoczęła się o godz. 12.00. Wzięli w  niej udział oprócz głównego celebransa również księża rodacy limanowscy jak i przedstawiciele duchowieństwa z dekanatu limanowskiego. W mszy św. uczestniczyła najbliższa rodzina ks. Biskupa tj. mama,  siostry oraz brat. W homilii, którą wygłosił ks. Biskup Ordynariusz, przewijał się motyw patrona dnia tj. postać Jana Chrzciciela. Na początku kazania podkreślił piękno postawy rodziców, którzy biorąc na ręce swoje dziecko z nadzieją myślą, kim ono będzie. Ta postawa bezinteresowności nacechowana jest wielkim pragnieniem, by to małe dziecko w życiu znalazło szczęście. Jednak droga do celu życia człowieka wydaje się jakby była wydłużona. Z natury człowiek wybiera najkrótszą drogę, podkreślił Biskup, jednak w praktyce rzeczywistość ta wygląda inaczej. To grzech wydłuża drogę do szczęścia. Człowiek ,szukając go na własną rękę, dokonuje nietrafnych decyzji. Dlatego najprostszą i najkrótszą drogą do szczęścia jest obecność w naszym życiu Osoby Jezusa Chrystusa. Ks. Biskup dodał, że w swojej pasterskiej posłudze pragnie, aby nie jego funkcja, ale Jezus Chrystus był na pierwszym miejscu, bo chce Go zawsze wskazywać tym, z którymi będzie się spotykał. W swojej homilii nawiązał do patrona dnia Jana Chrzciciela, podkreślając pokorę świętego i bezkompromisowość w określeniu prawdy, która zawsze jest prawdą jedyną, a nie ze względu na ludzkie układy, dopasowywaną do zaistniałej sytuacji. Bezkompromisowość przy określaniu prawdy to trwać nawet wtedy, gdy wszyscy mają inne zdanie. Pokora natomiast to cecha, która pozwala żyć jak Jan Chrzciciel, co trafnie określił ewangelista: "Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał" (J 3, 30). Pokora obecnie nie jest modnym słowem, ponieważ pycha, a więc promocja swojej osoby jest dziś na porządku dziennym. Najdrastyczniejszym tego przykładem jest wykorzystywanie Boga do promowania siebie. Następnie szanowny kaznodzieja podkreślił wpływ, jaki miała Limanowa na jego osobowość. Kościół limanowski to budowla, której zawsze szuka najpierw, udając się w rodzinne strony.  Stanowi on najważniejszy punkt odniesienia. To Bazylika Limanowska kształtowała jego powołanie do kapłaństwa, a przede wszystkim ks. Prałat Józef Poręba. Ten wpływ mieli również wszyscy, którzy zamieszkują Ziemię Limanowską, ponieważ wzrastając w tym środowisku, czerpał z mądrości i doświadczenia dorobku wielu pokoleń.
Podczas ofiarowania przedstawiciele grup parafialnych przekazali Ks. Biskupowi swoje dary ofiarne, którymi były między innymi: kielich mszalny, świece, stuła, ornat, brewiarz, ornat i inne. Po mszy św. Ks. Biskupowi Ordynariuszowi złożono szczególny dar tj. deklaracje modlitwy różańcowej parafian za Ks.  Biskupa. Na zakończenie mszy św. odśpiewano uroczyste Te Deum, dziękując Bogu za wyjątkowy zaszczyt, jakiego doczekała się Ziemia Limanowska, a którym jest powołanie przez Papieża Benedykta XVI naszego rodaka na funkcję pasterza Diecezji Tarnowskiej. Po mszy św. dostojny celebrans udał się do grobu biskupa Piotra Bednarczyka, który jako Limanowianin wywarł wpływ na drogę kapłańską Ks. biskupa Andrzeja Jeża.

Autor: Stefan Hutek

Zdjęcia:Roman Szuszkiewicz i Grażyny Nowak