Senior jest bezpieczny na drodze?

Statystyki zdarzeń drogowych wykazują jednoznacznie, iż najliczniejszą grupę uczestników potrąceń stanowią osoby powyżej 60-tego roku życia.

 Dlatego w trosce o bezpieczeństwo osób starszych, w dniach 9 i 10 października br. na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Limanowej odbyły się spotkania dotyczące bezpieczeństwa na drogach.

W spotkaniach z uczestnikami Uniwersytetów Trzeciego Wieku, udział wzięli przedstawiciele powiatu LimanowskiegoJan Puchała Starosta Limanowski,  Tomasz Krupiński Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Mieczysław Uryga Członek Zarządu Powiatu. insp. Robert Hahn Komendant KPP w Limanowej, Jacek Kurzeja i Jolanta Mól-  funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Limanowej.

Seniorzy bardzo często, szczególnie na terenach wiejskich, poruszają się po poboczach bez odpowiedniego oznakowania odblaskowego, stając się mało widoczni o zmroku. Konieczne jest uświadamianie im np. odpowiedniego ubioru, stosowania odblasków, a także zasad poruszania się w pasie drogowym.

Gościem specjalnym pierwszego dnia był podinsp. Krzysztof Dymura,
z-ca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie.

Dlatego podczas spotkania, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z materiałami przygotowanymi przez podinsp. Krzysztofa Dymurę Z-cę Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, w których oprócz statystyk zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w tym przede wszystkim osób starszych, przedstawione zostały informacje o zagrożeniach na jakie narażeni są piesi uczestnicy ruchu drogowego - Jak pokazują statystyki co drugi pieszy, który zginął w wypadku drogowym to osoba powyżej 60 roku życia- informował podczas spotkania podinsp. Krzysztof Dymura z KWP w Krakowie - Dlatego w okresie jesienno – zimowym, czyli w czasie największego zagrożenia dla pieszych na drodze, mając na uwadze ich bezpieczeństwo Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, prowadzi profilaktyczne spotkania pn. „Bezpieczny Senior na Drodze”. Ich celem jest ograniczenie liczby wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych powyżej 60 roku życia.(…)Badania pokazują, że kierowca, który jedzie po zmierzchu z prędkością około 50 km/h i osobę pieszą, ubraną w szary, ciemny strój, może zauważyć z odległości ok. 30 m. Jeżeli kierowca właściwie zareaguje i zacznie hamować w odpowiednim momencie, to jest w stanie się zatrzymać. Ale jeżeli będzie jechał szybciej i warunki będą gorsze, później zauważy taką osobę, a tym samym później zareaguje to dojdzie do potrącenia. To właśnie odblask sprawia, że jesteśmy widoczni z odległości 120 - 150 m, a nawet z 200 m  jeśli element jest duży i dobrej jakości. To jest taka odległość, która daje kierowcy czas i pozwala właściwie zareagować. Dlatego tak ważną rolę, szczególnie po zmroku, odgrywają elementy odblaskowe.

Ponadto w trakcie spotkania jakie odbyło się 9 października przeprowadzono dyskusje, podczas której słuchacze zadawali pytania dotyczące prowadzonych inwestycji, a także wskazywali na odcinki szczególnie niebezpieczne po zmroku.  ze słuchaczami na temat lokalnie istniejących zagrożeń w obszarze ruchu drogowego.
Debata dotyząca bezpieczeństwa na drogach.

Spotkania  były także okazją do popularyzacji znowelizowanych przepisów ustawy dotyczącej elementów odblaskowych. Jak podkreślał Jacek Kurzeja z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego z KPP w Limanowej – Kierujący pojazdem po zmroku, może już z odległości 150 m dostrzec pieszego, który ma na sobie elementy odblaskowe. Dlatego  oprócz zachowania szczególnej ostrożności przez wszystkich uczestników ruchu drogowego, tak ważne jest zastosowanie elementów odblaskowych, w przypadku pieszych. Odpowiednie korzystanie przez pieszego z elementów odblaskowych, daje kierowcy szansę na odpowiednią, szybką  reakcję, co w wielu przypadkach pomaga uniknąć groźnych wypadków, nawet takich ze skutkiem śmiertelnym. 

To właśnie elementy odblaskowe poza obszarem zabudowanym, na nieoświetlonej drodze pozwalają zauważyć rowerzystę czy pieszego w światłach mijania samochodu już z odległości 150 metrów. Użycie odblasków, dzięki powstawaniu efektu refleksów, zwiększa widoczność rowerzysty czy pieszego w przypadku świateł drogowych nawet z odległości kilometra. 

 Czasami wystarczy jeden odblask, aby uratować komuś życie, 
dlatego w trakcie spotkania każdemu uczestnikowi zostały przekazane elementy odblaskowe.

Źródło: www.powiat.limanowa.pl