Otwarcie wystawy „Amerykańskie impresje” w Bibliotece w Pisarzowej

 Dnia 19 września br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pisarzowej odbył się wernisaż wystawy fotografii Zofii Zalewskiej pt.: „Amerykańskie impresje”. Autorka z zawodu jest lektorką języka angielskiego i rosyjskiego, natomiast z zamiłowania podróżnik i fotograf. Ekspozycja jest niewielkim fragmentem dokumentacji fotograficznej podroży autorki po Stanach Zjednoczonych z lat 1998 -2010.
Autorka przybliża nam tragiczne wydarzenia z 11 września 2001 r. związane z zamachem terrorystycznym w Nowym Jorku. Na początku wszystkich przybyłych przywitał Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi – Jacenty Musiał i krótko przypomniał dramatyczne zdarzenia sprzed kilkunastu lat.
Była to seria czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych rano we wtorek 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych . Dwa spośród porwanych samolotów rozbiły się o bliźniacze wieże Word Trade Center w Nowym Jorku, trzeci zniszczył część Pentagonu. Ostatni (opóźniony) samolot  nie dotarł do celu – rozbił się na polach Persylwanii ok. 15 min. lotu odWaszyngtonu. Ustalono ostatecznie, iż łącznie, w wyniku czterech zamierzonych katastrof lotniczych, w zamachu zginęły 2973 osoby, w tym sześciu Polaków, nie licząc 19 porywaczy i 26 osób nadal oficjalnie uznawanych za zaginione. W zamachu zginęło sześcioro Polaków. Zamach na World Trade Center był pierwszą skuteczną operacją tego typu i pociągnął za sobą więcej ofiar i strat materialnych niż jakikolwiek inny akt terroru w dotychczasowej historii Stanów Zjednoczonych i świata.

Na wstępie zebrani uczestnicy wernisażu minutą ciszy uczcili poległych 11 września. Następnie głos zabrała emerytowana nauczycielka – pani Helena Łabuz z Pisarzowej – naoczny świadek tamtych wydarzeń, która z wielkim wzruszeniem opowiadała o tamtych dniach, których nie sposób wymazać z pamięci. Była to przepiękna lekcja żywej historii, którą nie sposób wyczytać z książki czy Internetu, gdyż ubogacona była w prawdziwe doznania, nieudawane emocje, niezakłamane fakty. Był to odtworzony dramat, widziany oczami zwykłego człowieka, mieszkańca Nowego Jorku, zaskoczonego jak wszyscy aktem okrutnego terroru. Wszyscy gromadzeni bardzo aktywnie włączyli się w dyskusję, przywołując wspomnienia tamtego czasu.

Wystawa udostępniona jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i będzie czynna do końca października w godzinach otwarcia Biblioteki. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Źródło: www.biblioteka-gminy-limanowa.pl