Dobra. II Koncert Kameralny - Gurgul Band & Marta Florek

3 sierpnia odbył się kolejny koncert kameralny, na którym mieliśmy okazję gościć takich artystów jak Gurgul Band, Martę Florek, Waldemara Gołębskiego oraz kwartet smyczkowy Fusion Strings. Całości dopełniły wizualizacje specjalnie opracowane przez Elwirę Wojtunik, natomiast nad oprawą dźwiękową czuwał Bartłomiej Bujko.

W trakcie tego koncertu zabrzmiały oryginalne autorskie utwory, w tym piosenki, które przeniosły słuchaczy w najodleglejsze zakątki świata. We wnętrzu zabytkowej świątyni wystąpiło dziesięciu artystów muzyków. Projekt zaaranżowany został na kwartet GURGUL BAND z gościnnym udziałem grającego na wyjątkowym instrumencie EWI Waldemara Gołębskiego, wokalistkę Martę FLOREK oraz kwartet smyczkowy FUSION STRINGS. Wszyscy artyści mają na swoich kontach liczne sukcesy w Polsce i za granicą. Są laureatami m. in. prestiżowych konkursów, topowych programów telewizyjnych oraz uczestnikami międzynarodowych festiwali.

GURGUL BAND powstał w 2011 roku. Oryginalność muzyki GURGUL BAND to wynik odważnego połączenia brzmienia akordeonu i tria jazzowego: fortepianu, gitary basowej oraz perkusji. Dominującą jej cechą jest szeroki przekrój stylistyczny, stanowiący fuzję jazzu, world music, a miejscami także rocka progresywnego. Muzyka GURGUL BAND może przywoływać skojarzenia z współczesnym nurtem jazzu skandynawskiego, jednak poprzez unikatowe instrumentarium i podejście do formy wymyka się ona utartym schematom i jednoznacznym klasyfikacjom.

WALDEMAR GOŁĘBSKI - trębacz, kompozytor, aranżer, założyciel Niteline Jazz. Pod koniec lat 80-tych został laureatem międzynarodowego festiwalu jazzowego Jazz Juniors. Pierwsze szlify i tajniki gry na trąbce odebrał od Henryka Majewskiego. Ostatecznie porzucił ten instrument na rzecz elektroniki grając na syntezatorze analogowym Akai EWV 2000 z bardzo rzadkim, prawdopodobnie jedynym w Polsce egzemplarzem kontrolera EVI 1000 (trąbkowa wersja) z 1987 roku. Obecnie gra na EWI 4000s, z którego uczynił swój główny instrument. Stosując wyjątkowe techniki artykulacyjne jest jedynym w swoim rodzaju muzykiem grającym na analogu w ten sposób. Jest autorem wielu aranżacji i kompozycji, nie tylko z zakresu muzyki rozrywkowej: big-bandowej, jazzowej i bluesowej, ale także teatralnej i filmowej. 

MARTA FLOREK - wokalistka, Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Wokalistyki Jazzowej. Jest laureatką popularnego programu TVP 2 "Szansa na sukces" oraz zdobywczynią wielu nagród na prestiżowych festiwalach dla wokalistów w Polsce i za granicą. Była solistką podczas Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Papieżem Benedyktem XVI na krakowskich Błoniach. Współpracuje z czołowymi polskimi artystami i mimo młodego wieku brała udział w licznych nagraniach płytowych.

FUSION STRINGS - to jeden z nielicznych kwartetów smyczkowych w Polsce wykonujący muzykę jazzową i rozrywkową. Finaliści konkursu interpretacji piosenek Marka Grechuty podczas Grechuta Festival 2013. W roku 2012 rozpoczęli współpracę z Sylwią Grzeszczak, z którą wystąpili na festiwalu Top Trendy w Sopocie oraz 49. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Posiadają na swoim koncie wiele występów oraz nagrań z takimi czołowymi polskimi artystami jak Grzegorz Turnau, Jacek Królik, Ryszard Sygitowicz, Anna Serafińska, Krzysztof Napiórkowski, Andrzej Sikorowski, Grzegorz Wilk, Anna Świątczak i Zygmunt Konieczny.

Organizatorzy- Gmina Dobra oraz Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej. Dziękujemy również ks. Proboszczowi Parafii Dobra za udostępnienie tego wyjątkowego miejsca jakim jest zabytkowa drewniana świątynia. Dziękujemy również Starostwu Powiatowemu z Limanowej, ponieważ cały Cykl koncertów został dofinansowany ze środków budżetowych starostwa Powiatowego w Limanowej.

23 sierpnia zapraszamy na kolejny koncert w Cyklu Letnich Koncertów Kameralnych, gdzie wystąpi Paulina Tkaczyk i zaprezentuje program pt. "Słońce zaklęte w dźwiękach Hiszpanii i Włoch"

Źródło: GOK Dobra