Dzisiaj start XI Międzynarodowego Ekstremalnego Maratonu Pieszego KIERAT 2014

100 km nieprzerwanego marszu po górach Beskidu Wyspowego i Gorców i 3500 m podejść w ciągu 30 godzin to ekstremalnie trudne wyzwanie nawet dla zaprawionych piechurów i doświadczonych biegaczy. Ilu śmiałków tym razem postanowi mu sprostać? Komu uda się dojść do mety? Kto odniesie zwycięstwo w walce z przeciwnościami: niedostatkiem sił, ciemnością, zimnem, kontuzjami? Już jutro 23 maja - start KIERATU!

Podstawowe parametry maratonu KIERAT 2014:
Teren: Beskid Wyspowy, Gorce;
Start/meta: Limanowa;
Dystans: 100 km;
Suma podejść: 3600 m;
Czas: 30 godzin (non-stop, dzień i noc);
Termin: 23-25 maja 2014 r. 

Partnerem Przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie

 Warto wiedzieć:

Międzynarodowy Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT, który odbędzie się w dniach 23-25 maja 2014r., przeznaczony jest dla miłośników marszobiegów oraz amatorów turystyki pieszej o bardzo dobrym przygotowaniu kondycyjnym, wysokiej odporności psychicznej i umiejętnościach orientacji w terenie. Limanowski Maraton, który w roku bieżącym odbędzie się po raz jedynasty, to ekstremalnie trudne wyzwanie nawet dla zaprawionych piechurów i doświadczonych biegaczy. W ciągu 30 godzin bez względu na pogodę należy pokonać - idąc lub biegnąc na własnych nogach - dystans 100 km i 3600 m podejść po górach Powiatu Limanowskiego.


Start i meta maratonu jest w Limanowej, a trasa przebiega przez malownicze tereny Beskidu Wyspowego i Gorców, obejmując zasięgiem masywy górskie wokół Limanowej. Na trasie znajdują się punkty kontrolne (PK) – w tym roku będzie ich piętnaście - zlokalizowane w  charakterystycznych miejscach i oznaczone w terenie lampionami BnO oraz banerami z symbolem imprezy i numerem punktu. Potwierdzenia obecności na punkcie dokonuje się poprzez perforację karty startowej oraz odnotowanie czasu w karcie sędziowskiej. Kolejność zaliczania punktów jest obowiązkowa. Na osiągnięcie każdego punktu kontrolnego wyznaczony jest limit czasowy dostosowany do tempa marszu przeciętnego turysty. Trasę pomiędzy punktami uczestnicy wybierają samodzielnie.


Baza maratonu mieści się w Limanowskim Domu Kultury. Impreza rozpoczyna się w piątek od rejestracji i zakwaterowania uczestników. Potem następuje odprawa techniczna, podczas której każdy uczestnik otrzymuje numer startowy pełniący jednocześnie rolę karty startowej oraz komplet materiałów startowych: mapa, opaska odblaskowa, plakietka, torebka strunowa. Każdemu uczestnikowi maratonu organizatorzy zapewniają: możliwość korzystania z urządzeń bazy maratonu (przechowalnia bagażu, łazienka, WC), posiłek w bazie maratonu, wodę na wybranych punktach kontrolnych, nocleg, pomoc GOPR w razie wypadku, opiekę medyczną w bazie maratonu, ubezpieczenie zbiorowe NNW uczestników sportów ekstremalnych.


Po uroczystym otwarciu imprezy punktualnie o godzinie 18 uczestnicy maratonu wyruszają z Parku Miejskiego na trasę. Kolejny dzień - sobota to oczekiwanie do godz. 24.00 na mecie na najszybszych maratończyków. W roku 2012r. pierwszy zawodnik pojawił się na mecie już po 11 godzinach i 50 minutach biegu. Po zakończeniu maratonu w niedzielę organizatorzy i uczestnicy spotkają się w Limanowskim Domu Kultury, gdzie następuje ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów wyróżniającym się zawodnikom oraz medali wszystkim sklasyfikowanym uczestnikom. Główną nagrodą w maratonie jest satysfakcja z pokonania własnych słabości. Każdy uczestnik, który zaliczy przynajmniej jeden punkt kontrolny otrzymuje pamiątkowy dyplom i medal. Dla wyróżniających się zawodników przewidziane są upominki.

 

Pomysł zorganizowania pieszego górskiego maratonu o dystansie 100 km zrodził się w 2003 roku. Pozazdrościłem kolegom z północnej Polski. Trójmiasto ma Harpagana i Próbę Mamuta, Świnoujście - Maraton Pieszy wokół Wyspy Wolin, Augustów - 100-krotkę, Białystok - Zażynek. Wszystkie te imprezy cieszą się rosnącą popularnością wśród amatorów aktywnego wypoczynku. Również organizowany od 1974 roku Maraton Pieszy w Puszczy Kampinoskiej, przeżywa ostatnimi czasy istne oblężenie. Tymczasem w górach, które kocham i znam lepiej od mojego rodzinnego Mazowsza, albo typowe rajdy turystyczne, albo rajdy przygodowe formuły AR - drużynowe, wielodyscyplinarne, dla wyjątkowo zakręconych napieraczy. Honor południa ratuje Sudecka Setka adresowana jednak raczej do biegaczy, niż piechurów. A Beskidy? Trochę jakby zapomniane, opuszczone, czekające na tych, którzy będą w stanie docenić ich niepowtarzalne piękno, odkryć na nowo tajemnice przebogatej, lecz coraz mniej znanej historii, zmierzyć się z majestatem licznych osobliwości tutejszej przyrody. Nie miałem wyjścia - musiałem podjąć to wyzwanie. Odświeżyłem wspomnienia licznych wędrówek, spojrzałem na mapę i zdecydowałem - Limanowa. Byłem pewien, że spotkam tu ludzi, z którymi zorganizujemy KIERAT. Nie zawiodłem się.


Dlaczego KIERAT? Nazwa maratonu nie przyszła mi do głowy przypadkiem. Pierwsze moje spotkania z Beskidem Wyspowym miały miejsce w latach sześćdziesiątych minionego stulecia. Wiele wsi nie miało jeszcze wtedy elektryczności i kierat do napędu maszyn gospodarskich można było spotkać na każdym niemal podwórku. Do maratonu, podczas którego piechurzy będą wędrować wokół Limanowej, nazwa pasuje jak ulał.


I Limanowski Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT 2004 odbył się w maju 2004 roku. Wystartowało w nim 18 osób i choć nie wszystkim udało się dotrzeć do mety, zapowiedzieli, że nie spoczną, dopóki nie pokażą, na co ich naprawdę stać. Oto ich 
opinie

 


II Limanowski Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT 2005 odbył się w dniach 10-12 czerwca 2005 roku. Mimo fatalnej pogody, na starcie w strugach deszczu stanęło aż 148 osób, w tym 22 kobiety. Ponad połowa startujących dotarła do półmetka. 29 osób pokonało całą, wyjątkowo trudną w tych warunkach trasę.


III Limanowski Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT 2006 odbył się w dniach 19-21 maja 2006 roku. Pogoda tym razem dopisała. Na starcie stanęło 187 maratończyków, w tym 28 kobiet. Półmetek osiągnęli prawie wszyscy uczestnicy maratonu. Do mety dotarły aż 84 osoby, w tym 8 kobiet.


IV Limanowski Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT 2007 odbył się w dniach 25-27 maja 2007 roku. Trasa była bardziej górzysta, niż podczas poprzednich edycji maratonu, w związku z czym limit czasu został wydłużony do 32 godzin. Na starcie tej wyjątkowo trudnej trasy stanęło aż 217 maratończyków, w tym 28 kobiet. Wieczór był pogodny, noc ciepła i parna, po niej nastał upalny dzień. Aura nie sprzyjała wysiłkowi. Burza wisiała w powietrzu. I stało się. W sobotnie popołudnie ponad szczytami Beskidu Wyspowego rozszalała się dwugodzinna burza z piorunami. Mimo, że wiele osób załamanie podody zmusiło do wycofania się z rywalizacji, do mety dotarło 59 maratończyków, w tym aż 10 kobiet.


V Limanowski Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT 2008 odbył się w dniach 16-18 maja 2008 roku. Wzięło w nim udział 301 osób, w tym 33 kobiety i 268 mężczyzn. Trasa maratonu po raz pierwszy powiodła przez teren Gorczańskiego Parku Narodowego, najwyższym punktem trasy był Turbacz, do którego dotarło aż 270 zawodników. Pogoda była, jak zwykle, zmienna. Po ulewnym deszczu w piątkowy wieczór, nastała piękna noc i słoneczny dzień. Dopiero w sobotnie popołudnie nielicznych maratończyków postraszyły lokalne burze. Do mety dotarło 114 zawodników, w tym 9 kobiet i 105 mężczyzn.


VI Limanowski Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT 2009 odbył się w dniach 22-24 maja 2009 roku. Wystartowało 395 osób, w tym 45 kobiet i 350 mężczyzn. Pomimo krótkotrwałego deszczu, który zwilżył odzież zawodników kilka godzin po starcie i gęstej mgły, utrudniającej nocną nawigację, warunki marszu były dobre, dzięki czemu do mety dotarło aż 212 zawodników, w tym 15 kobiet i 197 mężczyzn.


VII Międzynarodowy Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT 2010 odbył się w dniach 14-16 maja 2010 roku. Na starcie stanęły 503 osoby, w tym 56 kobiet i 447 mężczyzn. Przebieg maratonu nadzorowała na trasie ponad 50-osobowa ekipa sędziowska. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwali jak zwykle ratownicy Grupy Operacyjnej GOPR z Limanowej, limanowska policja oraz zespół lekarski Szpitala Powiatowego w Limanowej. 
Na pogodę uczestnicy nie mogli narzekać, bowiem w okresie poprzedzającym Kierat nie było dnia bez deszczu, tymczasem zarówno noc z piątku na sobotę, jak i sobotni dzień wytrzymały bez większych opadów. Warunki marszu, szczególnie nocą, były jednak chwilami bardzo trudne. Błoto na drogach i gęsta mgła oraz całkowicie zachmurzone niebo utrudniały marsz i nawigację. Dzień był chłodny, ale bez opadów. Dopiero ok. godziny dwudziestej, gdy większość uczestników była już w bazie, niebo spowiły ciemne chmury a na pozostałych na trasie zawodników lunął deszcz. I tak było już do końca maratonu i przez kilka następnych dni. Kierat zdążył się szczęśliwie zakończyć przed jedną z największych w ciągu ostatnich lat powodzi. Do mety dotarło 231 zawodników, w tym 14 kobiet.


VIII Międzynarodowy Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT 2011 odbył się w dniach 20-22 maja 2011 roku. Na starcie stanęło 578 osób, w tym 81 kobiet i 497 mężczyzn. Kierat 2011 miał rangę Mistrzostw Polski w Pieszych Maratonach na Orientację. Prawdopodobnie dlatego na liście startowej znaleźć można było nazwiska wielu znanych zawodników, mogących poszczycić się licznymi sukcesami sportowymi w dyscyplinach biegowych. Przebieg maratonu nadzorowała na trasie 40-osobowa ekipa sędziowska złożona z wolontariuszy - sympatyków maratonu Kierat i strzelców z Jednostki Strzeleckiej Nr 2007 Związku Strzeleckiego "Strzelec" OSW w Tymbarku. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwała Grupa Operacyjna GOPR z Limanowej, limanowska policja oraz zespół lekarski Szpitala Powiatowego w Limanowej. Na stukilometrowej trasie czekały na zawodników liczne miejsca widokowe i zmieniająca się jak w kalejdoskopie aura - od trzydziestostopniowego upału po burze z deszczem, gradem i piorunami. Do mety maratonu dotarło w regulaminowym czasie 308 zawodników, w tym 32 kobiety i 276 mężczyzn. Trzech zawodników dotarło do mety w przekroczonym limicie czasowym.


IX Międzynarodowy Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT 2012 odbył się w dniach 25-27 maja 2012 r. Wystartowało w nim 530 zawodników, w tym 54 kobiety i 476 mężczyzn. Zawodnikom dopisała pogoda - było stosunkowo chłodno, ale nie padał deszcz i nie było mgły. Do mety dotarła w regulaminowym czasie rekordowa liczba 347 zawodników, w tym 26 kobiet i 321 mężczyzn. Czwórka zawodników (2 kobiety i 2 mężczyzn) dotarła do mety nieznacznie przekraczając limit czasowy. Ponieważ parametry techniczne maratonu od kilku lat nie ulegają zmianie, świadczy to o coraz wyższym poziomie przygotowania startujących do pokonania morderczego dystansu MEMP Kierat.


X Międzynarodowy Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT 2013 odbył się w dniach 24-26 maja 2013 roku. W maratonie wystartowało 611 zawodników, w tym 63 kobiety i 548 mężczyzn. Do mety dotarło 387 zawodników, w tym 27 kobiet i 360 mężczyzn. Zarówno startujących, jak i zawodników, którzy są w stanie pokonać pełny dystans maratonu, z roku na rok przybywa. Ze względu na jubileusz 10-lecia Kieratu, zakończenie imprezy miało szczególny charakter. Podczas wręczania pucharów i medali, obecni na uroczystości mogli powspominać minione edycje maratonu patrząc na wyświetlane w tle zdjęcia z naszych galerii. Uroczystości towarzyszyła góralska muzyka i przyśpiewki wykonywane przez limanowską kapelę. Na zakończenie na scenę wjechał ogromny urodzinowy tort, którym poczęstowani zostali wszyscy obecni na uroczystości uczestnicy maratonu i goście.

 

 

Więcej na stronie: maratonkierat.pl