,,Link do przyszłości’’ w Bibliotekach Gminy Limanowa

 Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi uczestniczy w II edycji ogólnopolskiego linku do przyszłości. W związku z dużym bezrobociem w Polsce szczególnie wśród młodzieży poniżej 25 roku życia oraz niekorzystną sytuacją gospodarczą. Według ekspertów jedną z głównych przyczyn trudności w znalezieniu pracy przez młodych ludzi jest niedostosowanie ich kompetencji do wymagań rynku pracy. Dlatego też Firma Microsoft, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego powołała w ubiegłym roku „Link do przyszłości. Młodzi – Internet – Kariera". Ogólnopolski projekt wspiera młodych ludzi z małych miejscowości w podejmowaniu świadomych wyborów zawodowych. Projekt został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W ubiegłym roku w ramach pierwszej edycji projektu odbyło się 310 spotkań z młodymi i inspirującymi przedstawicielami zawodów, w których ważną rolę odgrywały nowe technologie. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. uczestników szkół średnich i ostatnich klas gimnazjalnych. Projekt „Link do przyszłości" został doceniony przez Institute for Technological Studies (IPTS) – instytucje naukowo – badawcze Komisji Europejskiej. II edycja „Link do przyszłości" wystartowała 14 października w dniu inauguracji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. W ramach projektu planowanych jest 300 spotkań  z młodymi profesjonalistami, w których udział weźmie ok. 10 tys. uczniów i studentów. Jednym spośród tych organizatorów jest Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi, która zgłosiła swój udział w tym projekcie.

W Gminnej Bibliotece w Starej Wsi odbyło się pierwsze spotkanie dla uczniów klas Gimnazjum z Zespołu Szkół nr 1 w Starej Wsi, które prowadziła Urszula Kluz – Knopek, absolwentka informatyki i fotografii, graficzka komputerowa, projektantka grafiki, programistka, doktorantka. Prelegentka mówiła o swoich doświadczeniach zawodowych, pierwszych sukcesach i realizowanych pasjach w swoim życiu. Podkreślała, że nie ma zbędnych umiejętności, każdą można wykorzystać w karierze zawodowej. Pomimo młodego wieku, od 6 lat prowadzi własną firmę. Ukończyła 3 kierunki studiów, a obecnie jest doktorantką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jak mówiła profesjonalistka, najlepiej zarabia najlepszy, dlatego warto być wybitnym specjalistą w swej dziedzinie. Uczniowie brali żywy udział w zajęciach, uczestnicząc w konkursach i quizach edukacyjnych. Podobnie było w Zespole Szkół w Starej Wsi II, gdzie odbyły się drugie warsztaty z cyklu „Link do przyszłości". Dyrektor ZS w Starej Wsi Marek Twaróg w trakcie spotkania podkreślił potrzebę organizacji tego typu zajęć edukacyjnych dla dorastającej młodzieży, która stoi przed wyborem przyszłej ścieżki zawodowej. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach. Oba spotkania przebiegały w miłej i ciepłej atmosferze.
 
Gościem spotkania, które odbyło się w styczniu w Filii Biblioteki w Rupniowie był Karol Olczak- inżynier telekomunikacji, przedsiębiorca, laureat stypendium General Electric. Profesjonalista zachęcał młodych, by inwestowali w siebie, kształcili się, poznali języki obce, odkrywali swoje pasje. Karol Olczak jest przykładem osoby, która dzięki własnemu uporowi zrealizowała swoje wyznaczone cele i marzenia. Zajmuje się tym, co daje mu satysfakcję, sprawia przyjemność i przynosi wymierne dochody.
 
W Bibliotece w Męcinie gościem był Mikołaj Komór ze Szczecina. Mikołaj jest studentem SGH  w Warszawie, założycielem oraz przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Grupa Progress, instytucji szkoleniowej działającej na rzecz budowy silnego, nowoczesnego społeczeństwa europejskiego, która prowadzi szkolenia między innymi z przedsiębiorczości, kreowania ścieżek kariery zarządzania informacją i IT. Ponadto jest pomysłodawcą inicjatywy Ruszymy Szczecin oraz wydawcą miesięcznika „Szczecin in Progress”. Koordynuje takie projekty jak: „Inicjatywy Przedsiębiorczości”, „Wielka aktywność w małym mieście” oraz festiwalu Flow. Młody profesjonalista jest coachem projektów posiadających dofinansowanie z funduszy strukturalnych UE, trenerem w zakresie przedsiębiorczości i aktywności społecznej  i zawodowej, specjalistą ds. tworzenia wizerunku organizacji oraz kampanii marketingowych oraz organizatorem wielu konferencji i debat. W swoim przekazie do uczniów, Mikołaj zwracał uwagę zwłaszcza na dwie rzeczy: motywację i wyznaczanie sobie celów oraz niepoddawanie się pierwszymi porażkami. Najważniejsza jest konsekwencja i świadomość  w działaniu. Trzeba się dobrze zastanowić, kim chce się w życiu być, co osiągnąć. Decyzje dotyczące przyszłości edukacyjnej i zawodowej muszą być dobrze przemyślane, bo to one decydują o całym naszym życiu. Najważniejsze, by być specjalistą swojej dziedzinie, by wykonywać pracę, która daje satysfakcję i spełnienie zawodowe. Gość z wielką swobodą i lekkością opowiadał o swoich doświadczeniach, zainspirował młodych do osobistego rozwoju, inwestycji w siebie, rozwijania swoich pasji i hobby. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań związanych z pierwszymi sukcesami prelegenta, jego motywacjami, trudnościami na drodze do realizacji projektów, największymi wyzwaniami. Pod koniec spotkania gimnazjaliści wzięli udział w quizie, który pozwolił im zorientować się w aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy. Gimnazjaliści byli wysoce usatysfakcjonowani i zadowoleni. Możliwość poznania profesjonalisty, niewiele starszego od nich, który osiągnął niekwestionowany sukces na drodze zawodowej i w dalszym ciągu się rozwija, stała się  inspiracją do wyznaczania własnych ścieżek edukacji i planowania przyszłości.
 
Ostatnie spotkanie odbyło się w Filii Biblioteki w Pisarzowej w dn. 28 marca 2014 , na którym gościem był Paweł Harajda - Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego, Wydział Matematyki i Informatyki. Współzałożyciel Stowarzyszenia Olsztyńskich Informatyków Olcamp promującego nowe technologie w regionie. Organizator lokalnych spotkań baracampowskich, wykładów w szkołach ponadgimnazjalnych. Współzałożyciel firmy Netlords, zajmującej się promocją firm w Internecie. Na spotkanie przybyła młodzież gimnazjalna z ZS w Pisarzowej wraz z nauczycielką Agnieszką Jordan. Obecna była również Iwona Kuzar ze Stowarzyszenia Razem dla Regionu, bibliotekarka z Pisarzowej – Teresa Frączek oraz Maria Trzupek, która przedstawiła prezentację multimedialną. Prelegent z dużym zaangażowaniem opowiadał o swojej pracy i zdobytych doświadczeniach zawodowych. Dzielił się wiedzą, pomysłami na własną działalność, spostrzeżeniami przydatnymi w kształtowaniu własnej ścieżki zawodowej. Ukazał zalety i wady prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz cechy, które determinują osiągnięcie sukcesu zawodowego. Młodzież z dużym zapałem słuchała występu, a potem zadawała wiele pytań tyczących pracy i drogi do kariery młodego profesjonalisty. Paweł podkreślił, że osiągnięcie wyznaczonych celów łatwiejsze jest, gdy działamy wspólnie z innymi, w myśl zasady, że w pojedynkę zajdziesz szybciej, lecz w grupie dalej. Dlatego warto mieć przyjaciół, partnerów w biznesie.
 
Spotkanie w Pisarzowej było ostatnim w tegorocznej II edycji, organizowanym przez Bibliotekę w Starej Wsi. Dotychczasowe przedsięwzięcia skupiły wiele młodzieży, która mogła skorzystać z cennych uwag i doświadczeń młodych profesjonalistów. Spotkania te były dla nich cennym źródłem inspiracji, motywacją oraz pomocą w poznaniu różnych, przyszłościowych zawodów na rynku pracy. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację spotkań. Warto podkreślić, że akcja "Link do przyszłości" była bezpłatnym, ogólpolskim projektem.