Mszana Dolna: Ruch w wodzie …

W ostatnich dniach do domów wielu mieszkańców naszego miasta zapukali pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Oczyszczalni Ścieków - Spółki „Górna Raba”. Otrzymaliśmy wiele telefonów z prośbą o wyjaśnienie powodu tych wizyt, zatem spieszymy z informacją. Jak Państwo wiedzą, miasto Mszana Dolna otrzymało w roku bieżącym 100% dofinansowanie wykonania dokumentacji projektowo – budowlanej dla zadania pn.: „Przeniesienie ujęcia wody pitnej wraz z infrastrukturą zlokalizowanego na potoku Szklanówka (dz.ew. nr 5786, 10042/13, 10042/15) w miejsce wolne od zagrożenia ruchami masowymi ziemi – budowa alternatywnych ujęć wody pitnej wraz z infrastrukturą”. Opracowanie tak poważnej dokumentacji wymaga szczegółowego rozeznania zapotrzebowania na wodę w rożnych punktach wodociągu. Planowane do budowy nowe stacje uzdatniania muszą bowiem współpracować z istniejącą infrastrukturą techniczną. Konieczne jest dopasowanie miejsc włączeń, miejsc dystrybucji wody, ciśnień zasilania do punktów odbioru wody. Wizyty pracowników ZGK i Górnej Raby są ściśle powiązane z prowadzeniem działań projektowych, których finalnym efektem będzie zapewnienie dostawy czystej wody, bez ograniczeń, na wiele przyszłych lat.
Niejako przy okazji, Zakład Gospodarki Komunalnej dokonuje wymiany wodomierzy. Od zeszłego roku w ponad 160 domach w Mszanie Dolnej, kilkudziesięcioletnie wodomierze zastąpiły nowe urządzenia pomiarowe. Wymiana wodomierzy, w przypadku braku konieczności przeróbki sieci wewnętrznej, jest darmowa. Nowe wodomierze zgodnie z obowiązującymi przepisami są własnością przedsiębiorstwa wodociągowego – ZGK. W wielu przypadkach spotykamy stare wodomierze, zamontowane jeszcze w latach siedemdziesiątych. Ich okres legalizacji dawno minął. Urządzenia te mogą powodować nieprawidłowe odczyty. Wymiana wodomierzy to także okazja do sprawdzenia poprawności wykonania przyłącza, oszacowania wielkości szumów, które mogą mieć związek z awariami na sieci lub mogą być powodowane przez duże prędkości przepływu przy zbyt małych przekrojach przewodów wodociągowych. Kolejnym działaniem jest spisywanie nowych umów z odbiorcami miejskiej wody. W wielu przypadkach jako właściciele nieruchomości figurują osoby nieżyjące, bądź będące poprzednimi właścicielami. Jest to okazja do uaktualnienia danych i podpisania nowych dokumentów. Nowe umowy nie wprowadzają innych stawek cenowych, nie zmieniają praw i obowiązków. Porządkują podstawowe aspekty prawne, zwiększają ilość informacji przekazywanych Państwu, dostosowane są do panującej linii orzecznictwa sądowego. Ich podpisanie nie powoduje żadnych zwiększonych obciążeń finansowych.
Zwracamy się do Państwa z prośbą o zrozumienie naszych działań i nie traktowanie nas jako natrętów i kontrolerów. Wiele lat zaniedbań w infrastrukturze wodociągowej dotyczy również regulacji aspektów naszej z Państwem współpracy. Chcemy, aby nasze wspólne działania które, w efekcie końcowym przekładają się na rozliczenia finansowe były rzetelne, oparte na sprawdzonych i prawidłowych obliczeniach i pomiarach. Ponoszone przez nas wydatki na utrzymanie sieci wodociągowej są finansowane z Państwa opłat. Zrobimy wszystko, aby to rozliczenie było rzeczywiste. Nie może być bowiem przypadku, że uczciwi mieszkańcy ponoszą koszty wody nielegalnie pobranej przez innych. Takie przypadki w ostatnich dniach niestety znów zostały ujawnione. Ze zdumieniem znajdowaliśmy krany zasilane z przed wodomierza, znajdujemy lokale zaopatrywane w wodę, a pozbawione wodomierzy, znajdujemy magnesy na urządzeniach pomiarowych, wreszcie natrafiamy na zamaskowane obejścia. Rozumiemy potrzebę oszczędności w Państwa budżetach. Rozumiemy potrzebę ograniczania zużycia wody. Nie rozumiemy natomiast przypadków w których przy zamieszkałych np. 5 osobach zużywanych jest miesięcznie 5 m3 wody zamiast … ok. 15m3. Za pozostałe wszakże 10m3 zapłacimy wszyscy. Takie przypadki będą eliminowane – każdy powinien płacić za faktycznie zużytą przez siebie wodę. Prosimy o pomoc i aktywne włączenie się w nasze prace. Będą przypadki bardzo częstych naszych odwiedzin. Poprosimy wówczas o dostęp do wszystkich punktów odbioru. Jeśli będziecie mieć Państwo jakiekolwiek wątpliwości, prosimy dzwonić do nas na nr tel. 18 3310062.

Kierownictwo ZGK Mszana Dolna

Źródło: www.mszana-dolna.eu