W październiku wędrujemy żółtymi Szlakami Papieskimi w Gorcach i Beskidzie Wyspowym

W związku ze zbliżającą się 35 rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża zachęcamy wszystkich do odkrywania Gorców i Beskidu Wyspowego Szlakami Jana Pawła II.
Jan Paweł II – Papież Pielgrzym niejednokrotnie uświadamiał nam, że życie jest pewnego rodzaju wędrówką. Jeśli my utkwimy w jednym punkcie, przemieszcza się za nas cała Ziemia. Być może po to by uświadomić nam jak bardzo jest to istotne.
 Jesienią , kiedy znużenie ogarnia pogrążające się w jesieni otoczenie, dodajmy sobie wigoru i pieszymi wycieczkami w góry potwierdźmy, że to tylko złudzenie – uśpienie! Wybierając ścieżki przemierzane niegdyś przez tego Wielkiego Polaka odkryjemy nie tylko piękno krajobrazu, ale również miejsca, które pomogły mu konfrontować natłok zdarzeń i problemów z intencją boskiego tworzenia. Szlaki Papieskie w Gorcach i Beskidzie Wyspowym powstały wiosną 2003 roku dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu mieszkańców gór z myślą o upamiętnieniu pobytu papieża w Beskidzie Wyspowym oraz Gorcach. W tym celu wytyczono i oznaczono tablicami Papieskie Ścieżki, biegnące wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych, którymi wędrował w przeszłości ksiądz Karol Wojtyła Papież Jan Paweł II.   Papieski Szlak w Beskidzie Wyspowym składa się z dwóch części. Podział wynika z naturalnego ukształtowania terenu. Część Zagórzańska rozpoczyna się w Rabce Zdroju i biegnie przez Zaryte – Luboń Wielki – Przełęcz Glisne – Szczebel – Kasinkę Małą – Lubogoszcz – Kasinę Wielką – Śnieżnicę – Przełęcz Gruszowiec – Ćwilin – Jurków – Przełęcz Marszałka Rydza Śmigłego ( w tym miejscu łączy się z Papieskim Szlakiem Limanowskim)- Mogielicę – Jasień – Kobylicę – Ostrą – do Mszany Dolnej.
   
Część Limanowska rozpoczyna się na Przełęczy Rydza Śmigłego i prowadzi przez Mogielicę (1170 m. n. p. mp.), która zwana jest Królową Beskidu Wyspowego. Z tego najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego można podziwiać rozległą panoramę widokową aż po Tatry. Ks. Karol Wojtyła był tutaj m.in. w 1953 r i w 1954 r.
Następny odcinek trasy Limanowskiego Szlaku Papieskiego wiedzie poprzez Przełęcz Słopnicką – Cichoń – Ostrą – Jeżową Wodę – Skiełek –Łukowicę – Jabłoniec do stolicy regionu Limanowej.
  
 15 sierpnia 2003 na płycie limanowskiego rynku odsłonięto kamienny obelisk z tablicą pamiątkową tablicą z Janem Pawłem II. Stanął on w miejscu, w którym  przebiega Szlak Papieski. Papież Jan Paweł II niejednokrotnie przebywał w Limanowej jako biskup i kardynał. W 1966 roku koronował figurkę Piety Limanowskiej, która zdobi ołtarz główny Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.  Przy obelisku znajduje się tablica informacyjna pokazująca przebieg trasy. Tuż obok rośnie dąb, który wyrósł z żołędzia poświęconego przez papieża podczas pielgrzymki leśników do Watykanu.
   
Gorczański Szlak Papieski rozpoczyna się na Podhalu w Ludźmierzu i prowadzi wzdłuż szlaków turystycznych przez Nowy Targ – Kowaniec – Bukowinę Miejską – na Halę Rusnakową do Kaplicy Matki Bożej Królowej Gorców, zwanej także Papieską, dedykowanej Janowi Pawłowi IIw roku I pielgrzymki do Polski w 1979 r.
Po osiągnięciu Turbacza ( 1310 m. n. p. m.) na Hali Długiej pod Turbaczem Gorczański Szlak Papieski rozwidla się . Jedna trasa wiedzie wzdłuż szlaku żółtego przez „Papieżówkę” w Rzekach.Rzeki to przysiółek Lubomierzamiejsce o wybitnych walorach krajobrazowych i klimatycznych. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła przebywał tu wielokrotnie. Odbywał tu dni skupienia i wędrował po Gorcach. Przełęczy Przysłop żółty szlak prowadzi do niebieskiego, którym doliną Kamienicy można dojść doSzczawy. Druga trasa przechodzi przez Gorc – Ochotnicę Dolną – Lubań do Krościenka. 
    
Ochotnica, jedna z najdłuższych polskich wsi, to miejscowość o charakterze letniskowym. W przysiółku Skała u gospodarza Janczury mieściła się niegdyś baza narciarska księdza Karola Wojtyły i grupy jego przyjaciół. Stąd Karol Wojtyła niejednokrotnie zdobywał Gorc i Lubań . Na pamiątkę corocznie odprawiane są Msze św. w intencji Jana Pawła II – na rozpoczęcie sezonu wakacyjnego przy kapliczce pod szczytem Gorca a na zakończenie sezonu na szczycie Lubania.
Zachęcamy do odkrywania na nowo Szlaków Papieskich w powiecie limanowskim poprzez piesze wędrówki, które zapewnią doskonałą kondycję fizyczną i duchową. Przed wyruszeniem na górskie wędrówki proponujemy wizytę w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej,  gdzie można dowiedzieć się szczegółowych informacji na temat szlaków turystycznych w Beskidzie Wyspowym i Gorcach.
 
Foto.:  K. Bzowski, D.Zaród, R. Ociepka, F. Heryam, Grzegorz Gałązka.