Rozstrzygnięcie konkursu ,,Piękna nasza gmina cała”.

 W czwartek, w Bibliotece w Pisarzowej, odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w Gminnym Konkursie Literackim pt.: ,,Piękna nasza gmina cała”. Konkurs był zorganizowany w związku 30. rocznicą powstania gminy Limanowa. Na uroczystości wręczenia nagród  obecni był Wójt Gminy Limanowa, Jan Skrzekut oraz kierownik Wydziału Organizacyjnego Gminy Limanowa – Jolanta Szyler. Na wstępie dyrektor biblioteki Jacenty Musiał podkreślił rolę miłości do małej Ojczyzny i wartość lokalnego patriotyzmu, czego wyrazem są nadesłane prace.

Nadesłane na konkurs teksty łączyły w sobie historię, tradycję, kulturę, zabytki, religię z wyobraźnią i kreatywnością twórców. Ukazywały dziedzictwo kulturalne regionu i wiarę naszych ojców. Doceniały rolę samorządu i ich włodarzy, instytucji kultury i sportu. Opiewały piękno limanowskiego krajobrazu i walory turystyczne. Na czwartkowe podsumowanie konkursu zjawili się niemal wszyscy laureaci. Po odczytaniu protokołu wójt Jan Skrzekut i Jolanta Szyler wręczyli nagrody i dyplomy. Każdy laureat otrzymał także specjalną statuetkę. Wyjątkowe podziękowanie za wkład w krzewieniu kultury, z okazji 30-lecia powstania gminy Limanowa, z rąk wójta Jana Skrzekuta, otrzymał Stanisław Ptaszek.

Po przedstawieniu zwycięzców odczytano zwycięskie prace z kategorii dorosłych. Prawdziwy popis swoim talentom dał Stanisław Ptaszek z Pasierbca, który z pamięci opowiedział gwarą legendy. Łza wzruszenia natomiast zakręciła się przy słuchaniu poezji Marii Pająk z Siekierczyny, która z artystyczną gracją i literackim kunsztem wplotła w utwór piękno gminy, historię, zabytki i religię. Najmłodsi uczestnicy zachwycili pomysłowością i niebanalnym podejściem do tematu.

- Możemy jeździć japońskimi samochodami, jeść chińską kuchnię, ale dziedzictwo narodowe, lokalne i kulturę mamy tylko polską i o nią musimy dbać – podsumowała na koniec kierownik Jolanta Szyler.

Konkurs przeszedł już do historii, ale rozbudzone talenty uczestników, zwłaszcza tych najmłodszych, mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będą się rozrastać i zbierać kolejne laury.

Wszystkie nagrodzone utwory są umieszczone na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, oraz nauczycielom i rodzicom za pomoc w przeprowadzeniu Konkursu

Powołane jury w składzie:

- Iwona Koczanowicz – logopeda, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie

- Maria Trzupek – instruktor ds. realizacji zadań biblioteki powiatowej, bibliotekarz.

- Grzegorz Majerski – absolwent filologii polskiej, który ukończył Uniwersytet Jagielloński z tytułem magistra. Korektor z zawodu.

Wyłoniło następujących zwycięzców w dwóch kategoriach:

Kat. I – dzieci szkół podstawowych do kl. VI

Miejsce I     Fryderyk Pachut

Miejsce II    Zuzanna Kita

 Miejsce III   Dawid Franczak

Wyróżnienia:

1.     Kinga Oleksy

2.     Kinga Tomasik

Kat. III - dorośli

Miejsce I – Stanisław Ptaszek

Nagroda specjalna: Tadeusz Charmuszko

Wyróżnienia:

1.     Maria Pająk

2.     Ryszard Jabłoński

Dziękujemy za wspólne świętowanie 30-lecia Gminy Limanowa.  Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Tagi: ,