Sługa Boży ks. Bernardyn Dziedziak - II Sympozjum Naukowe pt. Gorliwy wychowawca pokoleń młodzieży

  

W dniu 13 czerwca 2026 r. w parafii Ujanowice odbyło się wydarzenie „ Sługa Boży ks. Bernardyn Dziedziak II Sympozjum Naukowe pt. Gorliwy wychowawca pokoleń młodzieży” oraz Finał Bernardiady

Organizatorami wydarzenia byli: Parafia pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Ujanowicach, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży - oddział Ujanowice oraz Centrum Myśli ks. Bernardyna Dziedziaka. Wydarzenie miało głęboki cel wychowawczy: dążyło do ożywienia autorytetu ks. Dziedziaka w dzisiejszych czasach i uczynienia z jego niezłomnej postawy drogowskazu formacyjnego.

 ROZPOCZĘCIE I POWITANIE PRZYBYŁYCH GOŚCI

Uroczystość rozpoczęła się od oficjalnego wprowadzenia pocztów sztandarowych, nad

czym komendę i bezpośrednie kierownictwo objął kapitan Jan Jastrzębski. Po sformowaniu szyku zgromadzeni uroczyście odśpiewali hymn Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po komendzie „Spocznij!” nastąpiło oficjalne powitanie zgromadzonych uczestników. Szczególne słowa uznania skierowano do obecnych duchownych, sióstr zakonnych oraz krewnych ks. Bernardyna Dziedziaka, wśród których znalazł się ks. Dariusz Dziedziak

(wikariusz Parafii św. Jana Pawła II w Nowym Sączu).

Z wielkim szacunkiem przywitano również pozostałych gości oraz prelegentów sympozjum:

ks. prof. dr. hab. Janusza Królikowskiego – profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz wieloletniego wykładowcę Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie;

ks. prałata Józefa Trelę – zasłużonego kapłana, który swoim wielkim trudem ocalił od zapomnienia duchowe dziedzictwo ks. Bernardyna Dziedziaka;

ks. dr. Adama Kłósia;

ks. Roberta Filipowicza – proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej w Zaczarniu;

ks. Edwarda Janikowskiego – wikariusza Parafii Matki Bożej Wniebowziętej w Przeczycy;

ks. dr Łukasza Niepsuja – notariusza Kurii Diecezjalnej w Tarnowie,

Siostrę Reginę Motak ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Siostrę Alinę Rżany ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich,

Siostrę Marię Kulasik ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich,

Pana Arkadiusza Mularczyka – Posła do Parlamentu Europejskiego, wraz z małżonką oraz asystentką panią Iwoną Sus, którzy dołączyli w trakcie Sympozjum,

Pana inż. kapitana Jana Jastrzębskiego – wieloletniego Dziekana Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych przy Generalnym Dowództwie Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie,

Pana mgr. inż. Adama Sołtysa – Przewodniczącego Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce XVI kadencji;

Pana Grzegorza Sołtysa – kustosza kaplicy na Podchełmiu ufundowanej przez księży Ignacego i Bernardyna Dziedziaków.

Panią mgr Agatę Rakoczy – Dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. dr. Józefa Jałowego w Przeczycy, która przybyła wraz z Pocztem Sztandarowym,

Pana Piotra Stacha- Wójta Gminy Laskowa.

Panią Bożenę Szpiech Radną Gminy Laskowa.

Pana Józefa Kołodzieja Radnego Gminy Laskowa

Panią Kingę Rosiek – Sołtysa Wsi Ujanowice

Panią Marię Joniec – Sołtysa Wsi Strzeszyce

Pana Czesława Zelka – Sołtysa Wsi Sechna

W słowie wstępnym podkreślono głęboki cel wychowawczy sympozjum, którym była próba przywrócenia żywego autorytetu ks. Bernardyna Dziedziaka, aby jego niezłomna postawa stała się drogowskazem dla współczesnej młodzieży i dorosłych w trudnych czasach. Organizatorzy zwrócili uwagę na wyjątkowe pamiątki historyczne obecne na sali. Pierwszą z nich był Krzyż po ks. prałacie Bernardynie Dziedziaku – podarunek dla ks. Stanisława Tokarza (tutejszego rodaka, którego powołanie dojrzewało pod skrzydłami ks. Bernardyna). Krzyż przez lata wisiał  w jego domu rodzinnym, a obecnie służący formacji młodzieży w Domu Parafialnym im. św. Stanisława Kostki wybudowanym w 1900r. przez ks. Bernardyna Dziedziaka.  

Drugą pamiątką był stuletni obraz św. Stanisława Kostki, namalowany przez Tadeusza Stasiaka na prośbę ks. Dziedziaka (ówczesnego wikariusza i czciciela świętego) i umieszczony przez niego w ujanowickim kościele w 1926 roku.

Dodatkowo zaprezentowano wystawę opartą na prezentacjach multimedialnych Piotra Lacha (SP nr 18 w Tarnowie) oraz Agnieszki Gołąb (SP im. św. Kingi w Ujanowicach), przygotowanych na Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii” organizowany przez SP nr 21 w Nowym Sączu.

Oficjalnego otwarcia spotkania dokonał ks. proboszcz kanonik Wiesław Dzięgiel, który wygłosił słowo wstępne. Tuż po jego wystąpieniu, jako poetycki wstęp do dalszych

prelekcji, odczytano utwór dedykowany pamięci kapłana:

 

Ks. Bernardyn Dziedziak – NIEZAWODNY PRZEWODNIK

 

Dziś wróciłeś w ujanowickie progi,

bo sercu Twemu każdy z nas jest drogi.

Od młodzieży pragniesz zacząć odrodzenie,

bo w jej codzienność wdziera się zeświecczenie.

 

Jak przed laty Słowo Boże głosisz.

Dziś po diecezji, jak echo Twój głos się roznosi.

 

Uczysz jak pokonywać własne słabości.

To niezawodna droga do doskonałości.

 

Po zakończeniu części wprowadzającej, na komendę pana kapitana, nastąpiło uroczyste wyprowadzenie

pocztów sztandarowych, co zamknęło ceremoniał oficjalny i otworzyło blok naukowo-prelekcyjny.

 

 CZĘŚĆ PRELEKCYJNA I ARTYSTYCZNA

 

Jako pierwszy głos zabrał pan mgr inż. Adam Sołtys – Przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM.

W swoim wystąpieniu pt. Struktury KSM w parafii Ujanowice i diecezji tarnowskiej pod przewodnictwem Ks.

Bernardyna Dziedziaka kuźnią przyszłych nieugiętych charakterów. Obecność Pana Przewodniczącego stworzyła międzypokoleniowy pomost, ponieważ

ks. Dziedziak już w 1929 roku pełnił funkcję Sekretarza Generalnego Związku Młodzieży

Polskiej diecezji tarnowskiej.

Następnie zgromadzeni wysłuchali utworu  Pod skrzydłami księdza Bernardyna Dziedziaka,

 

Pod skrzydłami księdza Bernardyna Dziedziaka

 

Pod skrzydłami księdza Dziedziaka

Okupanta się nie bali.

Na tajnych kompletach

wiedzę zdobywali.

 

Profesorowie z Zofią Oleksy

charaktery hartowali.

Bo stalinowskie czasy się zbliżały.

 

Pod skrzydłami księdza Dziedziaka

niezłomnymi jak On się stawali.

Jak kochać Boga i Ojczyznę wprawy nabierali.

Dlatego komuniści gimnazjum zlikwidowali,

bo im zagrażali.

 

Dziś na plebańskiej ziemi myśmy się spotkali.

Tu przed laty komuniści szkołę zbudowali.

Jakże w swych planach byli nędzni, mali,

Gdy księdzu Dziedziakowi ziemię odebrali.

 

Ta tysiąclatka w zamyśle Bożym była po to

byśmy, jak niegdyś pod plebańską strzechą,

pod skrzydłami księdza Dziedziaka samego

z wiara się wsłuchiwali  w nauczanie Jego.

 

Drugim prelegentem był ks. mgr Dariusz Dziedziak, spokrewniony z ks. Bernardynem, jego bratem ks. Ignacym oraz kuzynem ks. Zygmuntem Dziedziakiem. Przedstawił on  referat pt. Ks. Bernardyn Dziedziak

— Niezłomny wychowawca Niezłomnych pokoleń. Tajne Nauczanie w Parafii Ujanowice i Koedukacyjne Samorządowe „Gimnazjum pod Strzechą” w Ujanowicach.

Kolejnym punktem programu było wykonanie utworu Sosna, skomponowanego ku czci Zofii Oleksy – prekursorki tajnego nauczania w Polsce pod okupacją niemiecką. Utwór zachwycił zgromadzonych wysokim poziomem wykonania. Pieśń zaśpiewała Sylwia Zelek-Golonka (absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie),

przy akompaniamencie organistki Marzeny Kulig oraz skrzypaczek Anny Dudy i Zofii Gołąb z zespołu Lachowska Wiara. Słowa i muzykę do tego poruszającego dzieła stworzyła Aleksandra Woźniak, kierownik wspomnianego zespołu.

Ostatni wykład naukowy zatytułowany Złote zasady formacji duchowej ks. Bernardyna Dziedziaka wygłosił ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski – profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wieloletni wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyż w Rzymie, autor wielu książek i artykułów . Prelegent, ceniony za bezkompromisowość i otwartość, w sposób niezwykle przejmujący ukazał uniwersalność i głębię metod formacyjnych stosowanych przez dawnego proboszcza.

Zwieńczeniem tej części była premiera utworu EUCHARISTIA CENTRUM VITAE! (słowa: Michał Pajor,

muzyka: Stefan Kunert), stanowiącego muzyczne świadectwo życia ks. Dziedziaka opartego na Eucharystii. Utwór wykonali ponownie zgromadzeni artyści. Ważnym ogłoszeniem było także poinformowanie uczestników, iż dzięki staraniom ks. prof. Królikowskiego modlitwa o beatyfikację ks. Bernardyna Dziedziaka otrzymała oficjalne imprimatur do prywatnego odmawiania. Uczestnikom rozdano pamiątkowe obrazki z tekstem modlitwy oraz

wyłożono Księgę Łask (która docelowo trafi na stałe do kościoła parafialnego).

  WRĘCZENIE STATUETKI „KUSTOSZ PAMIĘCI” I PRZERWA KAWOWA

Wyjątkowym punktem programu stało się wręczenie statuetki Kustosz życia i spuścizny ks. Bernardyna Dziedziaka, przyznanej przez Kapitułę Centrum Myśli ks. Bernardyna Dziedziaka. Wyróżnienie to otrzymał ks. prałat Józef Trela. Wzruszająca laudacja doceniła jego tytaniczną, cichą, niedocenianą i często nierozumianą oraz wieloletnią pracę nad budową prywatnego archiwum i zbieraniem dokumentów, co ocaliło spuściznę ks. Bernardyna przed zapomnieniem.

Po tej ceremonii zarządzono przerwę kawową, podczas której goście korzystali z bogatego poczęstunku przygotowanego przez panie z parafii.

. CEREMONIA PATRIOTYCZNO-RELIGIJNA NA PLACU ORAZ CMENTARZU

Po zakończeniu uroczystości na hali, wszyscy uczestnicy udali się na plac przed budynkiem szkolnym. Przy obelisku upamiętniającym profesorów tajnego nauczania miała miejsce podniosła ceremonia o charakterze państwowym. Dokonano uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt oraz odśpiewano hymn narodowy. Następnie kapitan inż. Jan Jastrzębski odczytał poruszający apel pamięci, przywołując zasługi dawnych pedagogów i obrońców ojczyzny. Kolejnym etapem wydarzenia było wspólne przejście na cmentarz parafialny. Przy grobach ks. prałata Bernardyna Dziedziaka oraz śp. Zofii Oleksy odmówiono modlitwy i zapalono znicze jako symbol pamięci pokoleń.

 UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA KONCELEBROWANA

 

Bezpośrednio po zakończeniu modlitw na cmentarzu, zebrani udali się do kościoła parafialnego w Ujanowicach na uroczyste nabożeństwo błagalne o rychłą beatyfikację ks. Bernardyna Dziedziaka. Liturgii przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski - profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W koncelebrze uczestniczyli również  ks. dr Jacek Soprych – Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, – ks. prałat Wiesław Dzięgiel, proboszcz parafii Ujanowice. oraz ks. Edward Janikowski – wikariusz  Parafii Matki Bożej Wniebowziętej w Przeczycy. Wspólna modlitwa stała się również dziękczynieniem za dar osoby ks. Bernardyna Dziedziaka. 

Tagi: ,