ZAPRASZAMY NA REKONSTRUKCJĘ HISTORYCZNĄ

 

1
 
 

 

Burmistrz Miasta Limanowa, Dyrektor Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej oraz Dyrektor Muzeum w Kieżmarku serdecznie zapraszają 19 maja 2019 r. (niedziela) na inscenizację historyczną „Bitwa limanowska 1914 – oczami Polaków i Słowaków”, która odbędzie się na specjalnie przygotowanym polu bitwy (pola obok Cmentarza Wojskowego nr 368 na Jabłońcu) wyposażonym w okopy, transzeje oraz zabudowania, gdzie zetrze się kilkudziesięciu rekonstruktorów z Polski, Słowacji i Węgier.


Swój udział zapowiedziały liczne grupy rekonstrukcji historycznej m.in. GRH Gorlice 1915, 58 Infanterie Regiment, GRH K.U.K Sturmtruppen i Infanterie Regiment 56, Klub Vojenskej Histórie Zapad, 69 Riezański Pułk Piechoty z Lublina, Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Kresy", a także Rosja w Ogniu. Na polu walki widzowie ujrzą również broń ciężką, używaną przez walczące strony m.in. Minewerfer M14, karabiny maszynowe Maxim oraz Schwarzlose. Inscenizacji będą towarzyszyć efekty pirotechniczne nadające realności widowisku, a także w celach edukacyjnych historyczny komentarz objaśniający. Umożliwi to odbiorcom na „przeżycie” wydarzeń z grudnia 1914 r. i spojrzenie na bitwę z perspektywy jej uczestnika. Będzie to niepowtarzalna okazja na zapoznanie się w atrakcyjnej formie z historią tej ważnej dla losów I wojny światowej batalii, w której najbardziej znanym punktem był bój stoczony przez węgierskich żołnierzy z 9 i 13 pułku huzarów, na położonym pod Limanową wzgórzu Jabłoniec, w trakcie którego poległ pułkownik Othmar Muhr wraz z innymi oficerami, a przebiegające przez pozycję obronną okopy, w czasie krwawej walki wręcz, kilkukrotnie przechodziły z rąk do rąk.

W części oficjalnej majowego programu zostanie również otwarte centrum informacji historycznej oraz infrastruktura turystyczna obok Cmentarza Wojskowego nr 368 na wzgórzu Jabłoniec. Punkt zaopatrzony został w zatokę autobusową oraz miejsca postojowe dla 12 samochodów osobowych, wraz z wiatą turystyczną wyposażoną w stoły i ławy oraz ekran multimedialny, w którym każdy zainteresowany będzie mógł zapoznać się z filmem dokumentalnym i najważniejszymi informacje o bitwie limanowskiej. Punkt informacji historycznej na wzgórzu Jabłoniec stanowi uzupełnienie in situ wystawy znajdującej się w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej, zapewniający możliwość obejrzenia pola bitwy wraz z narracją historyczną.


Program uroczystości jest przygotowany w ramach mikroprojektu „Polsko-słowackie braterstwo broni – Bitwa Limanowska 1914” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.  
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika.


PROGRAM: 

10.30 Część oficjalna na Cmentarzu Wojskowym nr 368: 
• Wciągnięcie flag państwowych na maszty i odegranie hymnów państwowych
• Msza święta w intencji ofiar historycznej bitwy
• Apel poległych i zapalenie zniczy na mogiłach żołnierskich
• Warta rekonstruktorów i członków stowarzyszeń
• Uroczyste otwarcie Punktu informacji historycznej z zapleczem dla osób odwiedzających
11.30 Rekonstrukcja pn. Bitwa limanowska 1914 oczami Polaków i Słowaków - na polach obok cmentarza
• Inne atrakcje historyczne i poczęstunek
15.00 Otwarcie stałej ekspozycji w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej:
• Prezentacja interaktywnej wystawy stałej pn. Polsko-słowackie braterstwo broni – bitwa limanowska 1914
• Wykład dr Wacława Szczepanika pn. Skład narodowościowy armii austro-węgierskiej na terenie Galicji w początkowym okresie wojny.


WSTĘP WOLNY! 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Link do zwiastunu

Tagi: ,