W niedziele zapraszamy na "Beskidzkie Rytmy i Smaki"

 

W niedzielne popołudnie 26 sierpnia zapraszamy do Parku Miejskiego do udziału w VI Festiwalu „Beskidzkie Rytmy i Smaki” zorganizowanym w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Impreza rozpocznie się o godzinie 16.00.

Będzie to spotkanie z regionalną muzyką. Na początek zaprezentuje się Zespół Regionalny „Spod Kicek”, następnie „Banda Burek” i chorwacki zespół KUD „Ante Zaninović”. Na zakończenie imprezy zagra Zespół GóralFolk.
Na Festiwalu zostanie zaprezentowany folklor, tradycje, muzyka, tańce i rękodzieło artystyczne. Odbędzie się również kiermasz produktów regionalnych.  Celem Festiwalu ,,Beskidzkie Rytmy i Smaki” jest m. in. prezentacja bogatej kultury, tradycji, zwyczajów, regionalnych smaków, zespołów folklorystycznych i twórczości ludowej z regionu Beskidu Wyspowego. Pomysłodawcą tej akcji jest Pan Czesław Szynalik i Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Dodatkowymi atrakcjami będą degustacje potraw. Imprezę poprowadzi Pan Marian Wójtowicz. Organizatorem spotkania jest Urząd Miasta Limanowa oraz Limanowski Dom Kultury.

Zespół "Banda-Burek"
został założony jesienią 1953 roku przez ówczesną kierowniczkę świetlicy wiejskiej. Nazwa zespołu odwołuje się do legendy o bandzie Burka, która grasowała w okolicach Wiśniowej. Według legendy Burek i jego banda słynęli z kradzieży koni: okradali gospodarzy i karczmy gdzie odbywały się wesela. Legenda ta jest bardzo ważną częścią lokalnej tożsamości i kultury ludowej. Założyciele zespołu Banda-Burek bazowali na autentycznych przyśpiewkach i tańcach z regionu, zaś postać wesołego, roztańczonego rozbójnik stała się ich „patronem”. Zespół w swoim repertuarze mieści zarówno polskie tańce narodowe jak i tańce i przyśpiewki charakterystyczne dla regionu. Swój program tancerze oraz kapela, mieli szansę prezentować na festiwalach m.in. w Berlinie, Budapeszcie, a także ostatnio na International Folk Meetings Małopolska w Myślenicach.KUD "Ante Zaninović" 
bogactwo tradycyjnych zwyczajów ludowych było jedną z silnych zachęt do rozpoczęcia prac KUD "Ante Zaninović" w Kaštel Kambelovac, w celu pielęgnowania, przechowywania i przekazywania obyczajów, tańców i pieśni folklorystycznych młodszym pokoleniom. Liczbę członków i jakość zespołu folkowego osiągnięto dzięki bezinteresownemu działaniu dwóch liderów: Tonc Tadin (choreograf i dyrygent zespołu folklorystycznego) i Marica Tadin.
Zespół GóralFolk wystąpi w składzie:
Martyna - skrzypce, wokal
Michał - instrumenty perkusyjne
Dawid - gitara basowa, wokal
Krzysiek - instrumenty klawiszowe 
Jacek - saksofon, klarnet
Marcin - trąbka, wokal
„Jesteśmy grupą młodych ludzi których łączy pasja i zamiłowanie do muzyki. Gramy tylko i wyłącznie NA ŻYWO wszędzie tam, gdzie potrzebna jest fajna muzyka i dobra zabawa”.Jeszcze raz zapraszamy na Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki", który odbędzie się 26 sierpnia 2018 roku.

Tagi: ,