Już jest hymn V Synodu!

 wielkość czcionki  

 
fot. ks.Marian Kostrzewafot. ks.Marian Kostrzewa
 

Rok po ogłoszeniu V Synodu Diecezji Tarnowskiej, 28 listopada 2017 r. Biskup Andrzej Jeż podpisał dekret ogłaszający oficjalny hymn dla tego wydarzenia. Premiera utworu odbyła się w sobotę 9 grudnia 2017 r. (po godz. 16.00) na antenie RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, w ramach synodalnej audycji radiowej.

Słowa do hymnu zostały napisane przez klaryskę ze Starego Sącza Matkę Teresę Annę Izworską. Oficjalna melodia została skomponowana przez Sebastiana Szymańskiego (Szymański Composer).

ZA CHRYSTUSEM

Hymn V Synodu Diecezji Tarnowskiej

1. Wielbimy Ciebie, Trójco Przenajświętsza:
    Ojcze i Synu i Duchu Miłości!
    Otworzyć chcemy serc i sumień wnętrza 
    na Twój głos wzywający do świętości!

        Ref. Chryste, Ty jesteś Drogą do Ojca.
               W swojej miłości zjednocz nas!

2. Nasz Zbawicielu, który żyjesz w chwale,
    że jesteś z nami, Tobie dziękujemy;
    w Twoim Kościele wzniesionym na Skale
    przez sakramenty zbawienie czerpiemy.

        Ref. Chryste...

3. Razem z Kościołem w drogę wyruszamy
    bo życie nasze jest pielgrzymowaniem.
    Ciebie, o Chryste, Wodzem obieramy;
    w Maryi dłonie z pokornym oddaniem.

        Ref. Chryste...

4. Ofiaruj, Matko, Ojcu Przedwiecznemu
    nasze rodziny, młode pokolenie.
    Niech zawsze wiernie służą Panu swemu
    przez godne życie i prawe sumienie!

        Ref. Chryste...

5. I Was wzywamy, Święci Patronowie!
    Modlitwa sprawi przez Boga przyjęta,
    że światło dla nas będzie w Jego Słowie,
    programem życia Ewangelia Święta!

        Ref.Chryste...

 

Przed wakacjami na spotkaniach Komisji Przygotowawczej dyskutowano nad tekstami trzech propozycji hymnu, jakie wpłynęły do Sekretariatu Komisji Przygotowawczej Synodu. Natomiast Biskup Andrzej, po wysłuchaniu wielu opinii (w tym teologicznej) i zasięgnięciu rady Diecezjalnej Komisji Muzycznej zdecydował, że to słowa tego utworu najlepiej odpowiadają duchowi zwołanego przez niego w diecezji V Synodu. Choć tekst i dwie różne melodie (jedna Sebastiana Szymańskiego i druga Piotra Pałki)były gotowe już w kwietniu, to od września do listopada trwały jeszcze prace nad ostateczną redakcją tekstu, ponieważ niektóre sformułowania wymagały większej precyzji. Nie było to proste zadanie, ponieważ zwrotki są napisane w systemie jedenastozgłoskowym i zachowują stały rym (abab). Ostatecznie jednak udało się osiągnąć kompromis i zachować pierwotne idee tekstu.

Zapraszamy do wsłuchania się w nagranie hymnu wykonanego przez połączone chóry z Limanowej.

Zachęcamy także do wysłuchania nagrań filmowych z wypowiedziami autorów tekstu i muzyki do Hymnu.

 

 

 

 

 

Na stronie www.synodtarnow.pl oraz na kanałach mediów społecznościowych synodu (Facebook, Twitter, YouTube) można znaleźć klip wideo z nagraniem oficjalnej wersji hymnu w wersji chóralnej. Jest tam także nagranie audio wersji dla ludu (unisono). Można pobrać partytury z nutami, a w najbliższym czasie zostaną umieszczone również nagrania i partytury z melodią Piotra Pałki, tak aby organiści, dyrygenci chórów i scholii parafialnych mogli wybrać tą melodię, której będą w stanie nauczyć wiernych w swoich parafiach. Już teraz hymn może być wykonywany w liturgii jako pieśń na wejście, albo ze względu na swój charakter, także na uwielbienie po Komunii św., i to nie tylko w niedziele synodalne. Nasz pasterz, biskup Andrzej Jeż, wyraża nadzieję, że będzie on śpiewany w każdej parafii i w ten sposób nasza modlitwa w intencji V Synodu będzie jeszcze bardziej intensywna.

ks. Andrzej Dudek
rzecznik Komisji Przygotowawczej V Synodu

zródło: Diecezja Tarnowska

Tagi: ,