Łopień zdobyty

 Deszczowa pogoda i mgła towarzyszyły turystom podczas wyjścia 13 sierpnia br.w drodze na Łopień. Do wyboru, turyści mieli trzy szlaki: zielony z Dobrej i Chyszówek oraz czarny z Tymbarku. Największa grupa wyruszyła nowo wytyczonym szlakiem czarnym z Tymbarku pod opieką przewodnika PTTK Mirosława Sipaka. Na polanie Jaworze ponad 900 wędrowców powitali Benedykt Węgrzyn Wójt Gminy Dobra i Paweł Ptaszek Wójt Gminy Tymbark. Partnerem wydarzenia był Powiat Limanowski.

Mszę świętą na szczycie góry Łopień odprawił ks. dr Tadeusz Piwowarski, Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił zespól "Zośka C Dur" z Dobrej, laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej w Limanowej.

Druhowie z OSP w Tymbarku, Jurkowa i Dobrej zadbali o wzmocnienie sił turystów częstując ich kiełbaskami z grilla. Przygotowano również liczne ciekawe konkursy z nagrodami. Najmłodszym zdobywcą Łopienia okazał się 11-miesięczny Leon Ziaja z Golkowic k. Wieliczki, a najstarszym 86-letni Roman Duda z Podłopienia.

 

Z najdalszego zakątka Polski przybyła Joanna Śladowska ze Szczecina, a z najdalszego zakątka świata Adeline Michałek z Caen we Francji.

W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Dobra i Tymbark największą wiedzą wykazali się Florian Smaga z Podłopienia (I miejsce), Janusz Dajda z Krakowa (II miejsce) i Tomasz Waśniowski z Krakowa (III miejsce).

Najmilszą spotkania na Łopieniu wybrano Krystynę Pazdur ze Skrzydlnej, a najmilszym Stanisława Frączka z Janowic. Wyróżnienie za rodzinne odkrywanie otrzymała rodzina Musiałów z Krakowa.

Stowarzyszenie „Błękit” z Gruszowca przygotowało wiele konkurencji w sporcie na wesoło. Wyniki sportu na wesoło: rzut gumowcem: I m. Katarzyna Kępa, (Kraków), II m. Anna Surdziel - Buszek, (Tymbark), rzut beretem: Bartłomiej Lach, (Dobra), II m. Marcin Palka, (Dobra), rzut do celu: Im. Magdalena Palacz, (Lipowe), II m. Kamil Gaura, (Słopnice), III m. Wiktoria Kuczaj, (Półrzeczki) i Bartłomiej Czyrnek, (Jurków). Laureaci konkursów otrzymali upominki z rąk Benedykta Węgrzyna - Wójta Gminy Dobra i Pawła Ptaszka - Wójta Gminy Tymbark.

Podkreślić trzeba bardzo dobrą organizację udanego spotkania na Łopieniu oraz zaangażowanie pracowników Urzędu Gminy w Dobrej i Tymbarku, druhów z OSP Dobra, OSP Jurków i OSP Tymbark, Stowarzyszenia „Błękit” z Gruszowca oraz sołtysa z Chyszówek.

 

Autor : Agnieszka Piwko / Na podstawie: tv28.pl
 
Tagi: ,