Zakończyły się XIV „Poetyckie Ogrody” – coroczne spotkania ludzi pióra.

 Tegoroczna edycja rozpoczęła się w piątek w Laskowej. To właśnie w tamtejszym gimnazjum poeci z całej Polski spotkali się z młodzieżą. Czy poezja może być inspirująca i wesoła?

Zdecydowanie tak! Odpowiadają zarówno poeci jak również młodzież. Znakomite spotkanie przebiegało w luźnej i przyjacielskiej atmosferze. Młodzież szkolna przygotowała wzruszający program poetycko-muzyczny pod okiem polonistki Ireny Orzeł i dyrektor Moniki Miś. Poziom prezentacji zaskoczył gości!

Poeci zaś odwdzięczyli się różnymi formami nastrojów, które wywołali swoimi utworami. Oprócz wzruszeń, zadumy i nostalgii zagościła radość i wesołość, kiedy Andrzej Dębkowski, poeta i krytyk literacki, przeczytał wspaniałą humoreskę o tym, co dzieję się, kiedy wyślemy email pod adres zmieniony o jedną literkę! Śmiech i radość gościła na sali przez długie chwile!

Poeci docenili zaangażowanie szkoły i Gminy Laskowa w przyjęcie gości. To znakomita forma promocji dla Gminy Laskowa i Gimnazjum, bo w dzisiejszych czasach informacje rozchodzą się szybko.

Spotkanie na sali gimnastycznej zakończyło się zbiorową fotografią uczestników spotkania i jak widać na zdjęciu nikt nie czuł się ani skrępowany ani też ograniczony. Bariery zniknęły  może dlatego, że pośród poetów była limanowska… gimnazjalistka Katarzyna Raczek, która zafascynowała młodszych i starszych kolegów poziomem swoich wierszy. Oprócz niej w spotkaniu uczestniczyli: Kazimierz Burnat i Andrzej Dębkowski reprezentujący Związek Literatów Polskich, ks. dr Eligiusz Dymowski ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Kazimierz Ivosse, pisarz emigracyjny o dorobku 17 powieści i 4 tomów wierszy. Z Nowego Sącza przyjechali Joanna Babiarz oraz Janusz Szot i Tadeusz Basiaga.  Limanową zaś reprezentował dodatkowo Marek Stępień oraz w sobotę Marian Wójtowicz.

Spotkanie poprowadził Marek Dudek – wprowadzając atmosferę na tyle ciekawą i wesołą, że uczniowie słuchali z dużym skupieniem i uwagą a tam gdzie nie mogli wytrzymać wybuchali salwami śmiechu!

Po uroczystym obiedzie goście limanowskich spotkań odbyli wycieczkę na Cisowy Dział, aby tam podziwiać piękno natury Beskidu Wyspowego, Gorców i Pienin – bo takie pejzaże można podziwiać z tego miejsca.

W sobotę w bardziej kameralnym gronie poeci spotkali się w Tymbarku w miejscowej Bibliotece, gdzie przywitała ich dyrektor Ewa Skrzekut. Następnie rozpoczęli czytanie swoich utworów, bo taką formułę nosi ten dzień spotkań. W przerwach mogli posłuchać duetu Joanny Babiarz i Janusza Szota, którzy śpiewali zarówno swoje utwory /teksty i muzyka wykonawców/ jak również utwory znanych poetów.

W tym dniu dołączyła grupa poetów z Krakowa, oraz lokalni poeci z Limanowej, Raby Wyżnej, Mszany Dolnej, Myślenic i Tęgoborzy. Organizatorów ucieszył fakt pojawienia się młodych twórców, który jest symptomem zmian i żywego zainteresowania młodych poszukiwaniem piękna i głębokich uczuć!

 Na koniec spotkania organizatorzy podsumowali kolejną edycję poetyckich prezentacji ciesząc się z tego, że mówiono w języku polskim ale, lokalnej gwary również nie brakowało za sprawą wystąpień pań, które piszą właśnie w tym znikającym języku.

-  Dopisała pogoda, to bardzo ważne – mówi Marek Stępień – organizator „Ogrodów” – Urok Beskidów w pięknej pogodzie jest podwójny – zachęca, inspiruje do zachwytu przyrodą a ta sama w sobie daje natchnienie! A kultura słowa jest bardzo ważna i warto poświęcić jej trochę czasu zwłaszcza w obecnej rzeczywistości.

Dziękujemy sponsorom: Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Gmina Limanowa. Dziękujemy również ludziom dobrej woli, którzy swój prywatny czas i środki finansowe poświęcili na wsparcie tej cennej inicjatywy – dodają organizatorzy!

 

Tagi: ,