Tymbark - Przystań- spotkanie opłatkowe

 Tegoroczne spotkanie opłatkowe było wyjątkowe za sprawą kilku  wątków, które zbiegły się w całość jaszcze bardziej cementując społeczność rodziców i dzieci, wymagające  głębokiej  troski.

 

O godzinie 14.00 w kaplicy w Piekiełku odbyła się Msza św. otwierająca  to spotkanie. Koncelebrowali ją obecny proboszcz  ks. dr Jan Banach oraz ks. Józef Leśniak i ks. dr Jerzy Smoleń.

Trudno jest mówić do rodziców dotkniętych  obciążeniami ponad ich siły lecz homilia wygłoszona przez ks. Jerzego jak zawsze otwiera nowe pola naszych  umysłów i dusz.  Ks. Jerzy poruszył temat paradoksów nocy narodzenia . Wtedy – ponad dwa tysiące lat temu  i teraz, kiedy na świat przychodziły inne dzieci. – wszystko miało być inaczej!  A jednak…

Często słyszymy i czytamy, że: „ na początku było Słowo”. W wielu interpretacjach tego stwierdzenia, to z niedzielnej Mszy umacnia nas jeszcze bardziej. Słowa, które łagodzą rozterkę, ból, słowa, które przynoszą ulgę chociażby na jeden wieczór – takich słów potrzebujemy.  Prostych,  głębokich, ciepłych.

Około godziny 15 rozpoczęła się  uroczystość opłatkowa. Jej szczególność to nie tylko licznie zgromadzeni Goście, reprezentujący władze Powiatu, Gminy, Parafii   i szanowni Sponsorzy,  którzy nie zapominają o dzieciach i ich rodzicach. Szczególność tego opłatka to dzieci często na wózkach a jednak  z …uśmiechem. Naszymi Goścmi byli: pani dr Wanda Półtawska i pan prof. Andrzej Półtawski, starosta limanowski  Jan Puchała, wójt  Paweł Ptaszek oraz jego poprzednik  Lech Nowak, Zofia Jeż przewodnicząca Rady Gminy, Prezes Banku Spółdzielczego w Limanowej Adam Dudek wraz z panią Sabiną Załupską Dorota Ogórek dyrektor GOPS w Tymbarku.

Obszerna sala użyczona przez panią Dyrektor Marzenę Haszczyc  i miła atmosfera wzajemnej pomocy, wsparcia i bycia potrzebnym sprawiła, że chyba każdy czuł się tutaj swobodnie i ciepło.

Kolejny punkt programu tego dnia był wzruszający !   Stowarzyszenie Przystań  postanowiło wyróżnić i nadać tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia   pani dr Wandzie Półtawskiej.

Sylwetka i dokonania pani Wandy nie wymaga przedstawienia.  Jest osobą powszechnie cenioną  przez wiele pokoleń Polaków. Jest osobą o niezłomnych przekonaniach i przeogromnym doświadczeniu jako człowiek, lekarz i wychowawca  wielu pokoleń. Jest  autorytetem moralnym na równi ze swoim mężem panem profesorem Andrzejem Półtawskim.  Pamiątkowy grawerton  wręczyli: Prezes Stowaryszenia  Przystań pani  Danuta Dawiec i pan Władysław Kapturkiewicz – oddany sercem i ciałem naszej społeczności.

I w takiej atmosferze  przyszedł czas na przełamanie się opłatkiem. Ten zwyczaj składania sobie życzeń jest elementem otwartości  na drugiego człowieka i również troski o jego losy. 

Dlatego w słowach: życzę Tobie…  zawarte były  słowa wiary, nadziei i miłości.

Przyjemnie jest patrzeć jak różne pokolenia, jak ludzie o czasem różnych poglądach  są w stanie życzyć sobie coś dobrego. Wtedy też wszystkie drobne  animozje znikają.

Czas w takich chwilach płynie inaczej. Może działo się to za sprawą niezastąpionego i niepowtarzalnego zespołu Szczyrzyczanie, który kolejny raz oprawił muzycznie i wokalnie opłatkowe spotkanie. Może powód był inny lecz czas w tych wydarzeniach wyraźnie zwolnił. A Szczyrzyczanie oprócz dziarskiej musyki podarowali dzieciom Jabłka i inne słodkości.

A kiedy to wszystko  się dokonało… pojawił się gość niecierpliwie oczekiwany. Przedstawił się jako Biskup z Mirry – czyli ten, kto rozdaje prezenty i powszechnie jest kojarzony z datą 6 grudnia. Tak, to był prawdziwy Św. Mikołaj. Liczne testy przeprowadzone przez dzieci i dorosłych wypadły bardzo pomyślnie: broda Mikołaja była prawdziwa!!! A skoro tak - prezenty od takiego Mikołaja smakują inaczej.

Każdy coś dostał:  dobre słowo, zestaw aforyzmów, mniejszą lub większą paczuszkę ale nikt nie był pominięty a to kolejny dowód, że Mikołaj był prawdziwy!   Długo trwało obchodzenie stołów i obdarowywanie czymś więcej niż tylko prezentami.  A uśmiech dzieci był wyjątkowy!

Przy słowach „Barki” nadszedł czas pierwszych pożegnań. W uściskach naszych dłoni zamknęliśmy krąg ludzi, których wiele łączy. Wielu z nich to wolontariusze – niezłomni , konsekwentni w rozdawaniu siebie jak dobrego chleba, tak aby smakował wszystkim. Inni to Sponsorzy wspierający w trudnych czasach temat tak mało medialny, że z pewnością nie mogą liczyć na zwroty z reklamy czy samego logo. Jeszcze inni to Ci , którzy dają Przykład i ciepłe  Słowo , które często bywa pomocne jak lina łącząca dwa brzegi. Trudno się żegna z takimi  ludźmi .  Powoli opuszczali  salę nasi Goście. Pustoszały miejsca przy stołach ale gdzieś w tej ogromnej sali o dobrej akustyce wciąż słychać było fragmenty słów życzeń, urywki homilii, rozmów na trudne tematy,  słychać było też ciche wołanie o pomoc i w tym wszystkim widoczne były wciąż uśmiechnięte twarze z energią i błyskiem w oku – gotowe pomóc.

Kiedy te wszystkie doznania zebrało się w całość przemknęła myśl:

 

Jak dobry chleb – siebie – rozdać innym.

I z ciepłych słów utkać mocną linę

Dla tych, co stoją na drugim brzegu

I chcąc – nie mogą …sami przepłynąć!

 

 

Kotwicą być dla tych … co dryfują

W uśmiechu wołać: Bądź Błogosławiony!

W ramionach krzyża słyszeć: Przybądź!

Ty który Jesteś

Takim człowiekiem…

 

 

ZACHWYCONY.

                                                                                   15-01 -2017

 

 

Wsparli nas i wspierają wciąż:

/w kolejności alfabetycznej/

 

Bank Spółdzielczy z Limanowej

Członkowie Rady Gminy Tymbark

Zofia Dudek – skarbnik Gminy Tymbark

Firma Arka 2

Firma Karpol – Józef Kurek

Firma Muniak

Marta Gajewska

Jeronimo Martens – Biedronka

Zofia Jeż

Lucyna i Krzysztof Kaim

Barbara i Władysław Kapturkiewicz

Stanisława Kapturkiewicz- sekretarz  Gminy Tymbark

Koło Rolnicze Przyszowa

Krzyściak Józefa

Renata i Dariusz Kosierkiewicz

Agnieszka Krzyściak

Andrzej Ligas – sołtys Tymbarku

Maspex sp.z.o.o.

Agnieszka Niezabitowska

Megasped – Roman Pasyk

Małgorzata i Dariusz Ociepka

Paweł Ptaszek – wójt Gminy Tymbark

Katarzyna i Adam Sroka

Renata Szewczyk

Małgorzata i Marian  ZImirscy

 

Dziękujemy!!!