Jesienne barwy w Galerii

 14 września (środa) w limanowskiej Galerii Sztuki (ul. M. B. Bolesnej 13) wernisaż nowej wystawy. Tym razem swoje prace zaprezentują nauczyciele z limanowskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Są to osoby, które swoją pedagogiczną ścieżkę zawodową połączyły ze ścieżką artystyczną, bądź na tą drugą weszły po zakończeniu pierwszej. Zachęcamy do zapoznania się z tą ciekawą i różnorodną wystawą oraz jej twórcami podczas środowego wernisażu. – zapraszają organizatorzy.

 

 

 

Wystawa nosi tytuł „Jesienne barwy – mozaika artystyczna”. Swoje prace prezentują: Marian Apryjas, Anna Golonka, Wiesława Joniec, Józefa Kazior, Zofia Pałka, Maria Stanik, Zofia Stanisz-Zoń, Artur Struzik, Barbara Włodarczyk, Marian Wójtowicz. Mozaika w tytule nie jest przypadkowa, bo prezentowane są tutaj różne dziedziny artystycznych sztuk: od malarstwa, przez grafikę i fotografię, po rzeźbę, haft czy decoupage.  Za motto swojej wystawy artyści – pedagodzy wybrali sobie słowa Pabla Picasso: „Maluję to co widzę”. A Inspirację do tworzenia czerpią z otaczającego świata oraz miejsc związanych z podróżami, zachwycającymi kolorami i cieniami światła. Artystyczne efekty można (i warto) zwiedzać od najbliższego środowego popołudnia. Zapraszamy.

 

„Jesienne barwy – mozaika artystyczna” – wystawa prac nauczycieli ZNP Oddział Limanowa. Wernisaż: 14.09.2016 (środa), godzina 17.00, Galeria Sztuki w Limanowej (ul. M.B. Bolesnej 13, I piętro). Wstęp wolny.

 

Marian Apryjas – Artysta – malarz i rzeźbiarz. Z wykształcenia nauczyciel muzyki. Prowadził wiele zespołów muzycznych dziecięcych i młodzieżowych. Po przejściu na emeryturę założył i przez 10 lat prowadził chór nauczycielski „Carpe Diem” w Limanowej. Za swoją działalność był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany. Maluje przede wszystkim pejzaże, obiekty sakralne, portrety i karykatury. Stosuje różne techniki malarskie. Rzeźbi przedmioty kultu religijnego, wykonuje też biżuterię. Wystawiał swoje prace w Limanowej, Krakowie oraz Żegocinie.

 

Anna Golonka – Malarstwo, rzeźba, grafika. Głównie zajmuje się malarstwem. Maluje obrazy o większych rozmiarach i miniaturki, ikony o tematyce religijnej, kwiaty, pejzaże. Dominuje w nich żywa, jasna i pogodna kolorystyka. W swoim dorobku artystycznym ma również rzeźby i grafiki komputerowe. Prace wystawiała indywidualnie i na wystawach zbiorowych w Limanowej oraz Krakowie.

 

 

Wiesława Joniec – Fotografia. Nauczycielka nauczania zintegrowanego w Zespole Szkół Samorządowych Nr 1 w Limanowej. Fotografia to jedna z dziedzin, którą się interesuje. Natchnienie do swojej twórczości czerpie z licznych podróży. Zachwyca ją cisza gór, opadająca mgła, błękit nieba, szum górskich potoków, bezkres mórz i oceanów. Stara się to odzwierciedlać w swoich fotografiach. Prace prezentuje po raz pierwszy.

 

 

Józefa Kazior – Malarstwo olejne. Emerytowana nauczycielka wychowania plastycznego. Maluje portrety, pejzaże, martwą naturę, obrazy o tematyce religijnej i inne. Wykonuje kopie znanych twórców. Jest autorką Stacji Drogi Krzyżowej w kościele parafialnym w Stróży. Jej obrazy znajdują się u kolekcjonerów sztuki w różnych częściach świata. Prace prezentowała wielokrotnie w Limanowej, Mszanie Dolnej, Krakowie. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Limanowej.

 

Zofia Pałka – Malarstwo olejne. Emerytowana nauczycielka nauczania początkowego w Szkole Podstawowej w Młynnem. Uczennica limanowskiego malarza Wojciecha Biernata. Po przejściu na emeryturę oddała się całym sercem swojej pasji malarskiej. Maluje przede wszystkim pejzaże i kwiaty. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych w Muzeum Regionalnym, Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej oraz w Galerii Miejskiej Biblioteki w Limanowej. Jej obrazy są pełne blasku, ciepła i pogody. Zachowują naturalność, zachwycają prostotą i kolorytem.

 

Maria Stanik – Malarstwo olejne. Emerytowana nauczycielka plastyki, uczestniczka licznych plenerów artystycznych. Preferuje portret, martwą naturę, pejzaż. Jej prace charakteryzuje lekka i subtelna linia artystycznego przekazu. Osiągała sukcesy z młodzieżą w konkursach plastycznych oraz wystawach zbiorowych.

 

Zofia Stanisz-Zoń – Haft gobelinowy, decoupage.  Emerytowana nauczycielka wychowania technicznego i plastyki w Zespole Szkół Samorządowych Nr 1 w Limanowej. Haftuje pejzaże i konie. Wykonuje decoupage o różnej tematyce. Jest organizatorką licznych wystaw artystycznych w Krakowie i Limanowej, gdzie również prezentuje swoje prace.

 

Artur Struzik – Malarstwo olejne. Nauczyciel i dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Limanowej. Po przejściu na emeryturę oddał się pasji malarstwa. Malował portrety rodzinne, wrażenia z podróży, zwierzęta. Najbliższe sercu artysty było rodzinne miasteczko Limanowa, które ukochał, zapamiętał i malował. Był malarzem „Starej Limanowej”. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Muzeum Regionalnym w Limanowej, Galerii Biblioteki Miejskiej, Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej  i w Domu Nauczyciela.

 

Barbara Włodarczyk – Haft gobelinowy i krzyżykowy. Emerytowana nauczycielka nauczania zintegrowanego w Kamienicy i Kaninie. Wykonuje piękne hafty, koronki, obrazy ściegiem gobelinowym o motywach roślinnych. Jest uczestniczką wielu wystaw zbiorowych w Limanowej i Krakowie.

 

Marian Wójtowicz – Nauczyciel zajęć technicznych, poeta, artysta – rzeźbiarz – samouk, działacz ZNP, działacz społeczny. Opracował program nauczania techniki, przykładowe scenariusze lekcji tego przedmiotu. Autor wielu tomików poezji, bajek, satyr, fraszek, wierszy, opowiadań, artykułów do lokalnej prasy. Wyróżniony Złotą Odznaką za Zasługi dla Miasta i Gminy Limanowa i Przyjaciel Miasta.  Tematyka jego prac to świątki, portrety, scenki rodzajowe, akty, abstrakcja oraz różne dziedziny życia społecznego, a także sztuka japońska. Wielokrotnie wyróżniony i nagradzany. Wystawiał swoje prace  w Krakowie, Nowym Sączu, Starym Sączu, Zakopanym, Kamienicy, Nowym Wiśniczu, Limanowej i niemieckim Wathlingen.

 

 

 

Autor: UMLimanowa
   
Tagi: ,