Terminal LNG w Świnoujściu imienia Lecha Kaczyńskiego!

 

Terminal LNG w Świnoujściu imienia Lecha Kaczyńskiego! TRANSMISJA - niezalezna.pl
foto: Kancelaria Premiera

Terminalowi LNG w Świnoujściu - inwestycji kluczowej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - nadane dziś zostanie imię Lecha Kaczyńskiego. Na uroczystości pojawią się prawdopodobnie prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i brat śp. Lecha Kaczyńskiego - Jarosław Kaczyński.

Dziś odbędzie się uroczystość, podczas której kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycja otrzyma imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W ten sposób zostanie uhonorowana osoba, dla której wzmocnienie pozycji kraju na mapie energetycznej Europy było jednym z głównych celów prezydentury. Dziś śp. Lech Kaczyński obchodziłby 67. urodziny.Terminal LNG w Świnoujściu to jeden z najważniejszych elementów budowania niezależności energetycznej Polski i dywersyfikacji źródeł pozyskiwania gazu. Dzięki poparciu i determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego został zapoczątkowany projekt jego budowy. Wszystko zaczęło się od decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego z 22 maja 2006 r., zawierającej m.in. zalecenia dotyczące przygotowania warunków inwestycji. Za rządów PO prace nad terminalem były opóźniane, ale wreszcie obiekt oddano do użytku. 

Organizatorami uroczystości są Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., gospodarz Terminalu LNG w Świnoujściu.

Na to wydarzenie zostali zaproszeni prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. Jest także Jarosław Kaczyński, prezes PiS i brat śp. Lecha Kaczyńskiego, jak również Marta Kaczyńska.

Wczoraj po południu do terminala wpłynął pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego. Wyczarterowany przez Qatargas statek typu Q-flex, pod nazwą Al-Nuaman, dostarczył 210 tys. m sześc. skroplonego gazu. Kolejny transport z Kataru dotrze w lipcu. Z kolei za tydzień polski port przeładunkowy i regazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu odbierze ładunek od koncernu StatOil.

Powstanie terminalu LNG umożliwi odbiór skroplonego gazu ziemnego praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Zróżnicowanie źródeł dostaw  przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Budowa terminalu LNG pozwoli zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na gaz w Polsce, a także umożliwi jego sprzedaż do innych krajów. Już teraz mówi się o konieczności rozbudowy gazoportu. Obecnie jego moc regazyfikacyjna pokrywa jedną trzecią polskiego zapotrzebowania na gaz.

źródło:Niezależna.pl