XX PRZEGLĄD GRUP KOLĘDNICZYCH Z TERENU GMINY LIMANOWA JUŻ ZA NAMI!

 

6 stycznia 2016 r. w świetlicy wiejskiej w Starej Wsi odbył się XX Przegląd Grup Kolędniczych Gminy Limanowa. Występy odbywały się trzech kategoriach wiekowych : dzieci, młodzież i dorośli, a programy prezentowało 9 grup kolędniczych.

XX Jubileuszowy  Przegląd Kolędniczy uroczyście rozpoczął Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan wraz z Wicewójtem Gminy Marianem Mąka oraz Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa Stanisławem Młyńskim. Wójt skierował podziękowania do wszystkich grup, które przyjechały do Starej Wsi za to, że wciąż dbają one o tradycje i dawne zwyczaje kolędowania. Słowa uznania dla podjętej przed laty i trwającej do dziś inicjatywy skierowali  obecny na uroczystości Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk oraz Mieczysław Uryga Wicestarosta Powiatu Limanowskiego.

 

Po uroczystym rozpoczęciu nastąpiły występy, które oceniała Komisja w składzie: Maria Brylak-Załuska – etnograf, Zofia Skwarło – regionalista oraz Aleksander Smaga – muzyk. Jury po obejrzeniu wszystkich występów przyznało następujące  nagrody i wyróżnienia :

W kat. grup dziecięcych:

I miejsce i kwotę 900 zł  - Grupa Kolędnicza z Gwiazdą ze Szkoły Podstawowej  nr 2 w Siekierczynie

dwa drugorzędne II miejsca i kwoty po 800 zł:

Grupa Kolędnicza z Gwiazdą z Zespołu Regionalnego „Mali Męcinianie” przy ZS nr 1 w Męcinie

Grupa Kolędnicza Z Konikiem z Zespołu Regionalnego „Pasierbiocki” przy ZS w Pasierbcu

III miejsce i kwotę 700 zł - Grupa Kolędnicza z Gwiazdą ze Świetlicy Wiejskiej w Starej Wsi

W kat. grup młodzieżowych:

I miejsce i kwotę 1000 zł - Grupa Kolędnicza z Gwiazdą ze Świetlicy Wiejskiej  w Bałażówce

II miejsca nie przyznano

III miejsce i kwotę 800 zł  - Grupa Kolędnicza „Konorscoki” z Zespołu Szkół w Starej Wsi II

Wyróżnienie i kwotę 600 zł - Grupa Kolędnicza „Trzej Królowie” ze Świetlicy Wiejskiej w Kisielówce

W kat. grup dorosłych:

I miejsce i kwotę 1.300 zł – Grupa Kolędnicza z Herodem Rodziny Molów ze Starej Wsi

II miejsce i kwotę 1.100 zł - Grupa Kolędnicza Herody z Koła Gospodyń Wiejskich w Pasierbcu

Ponadto ze względu na wysoki poziom prezentacji Komisja postanowiła wydelegować na dalsze eliminacje na szczeblu powiatowym aż 6 grup – trze grupy dziecięce z miejsc od I-III, młodzieżową grupę z Bałażówki oraz obydwie grupy dorosłe. Wszystkie grupy kolędnicze występować będą w dn. 23-24 stycznia br. w Lubomierzu, gdzie  walczyć będą o kwalifikacje na kolejny już ogólnopolski etap konkursu.

Z okazji XX Jubileuszowego Przeglądu w trakcie odbyła się loteria, a do posiadaczy szczęśliwych numerków trafiły nagrody rzeczowe. Gościnnie z kolędami i pastorałkami zaprezentowała się także Magdalena Mól uczennica Gimnazjum nr 1 w Starej Wsi.

Na zakończenie po oznajmieniu werdyktu nastąpił uroczysty moment wręczania nagród, którego dokonali Wicewójt Marian Mąka oraz Przewodniczący Rady Gminy Limanowa  Stanisław Młyński.  Specjalne podziękowania trafiły tez do członków Komisji Artystycznej. Podsumowując Wicewójt podziękował wszystkim za udział w uroczystości i zaprosił na przyszłoroczne kolędowanie.

źródło: Gmina Limanowa

                                                                                 Galeria zdjęć, materiał filmowy: Stefan Hutek