XXII Górski Rajd Turystyczny

                         Młodzież szkół podstawowych ,gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych  wzięła udział w  XXII Rajdzie Górskim „Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej". Uczestnicy  pokonali trasę; Limanowa- Jabłoniec- Golców- Cichoń- Słopnice. W Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach Górnych przygotowano bazę noclegową oraz wyżywienie dla uczestników rajdu.

                             W drugim dniu rajdu uczniowie przeszli trasę ze Słopnic Górnych przez Dzielec- Podmogielicę – Zaświersze - Tymbark. Miejscem docelowym wędrówki był Internat Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku. Tam na strzelnicy sportowej rozegrany został turniej strzelecki z broni pneumatycznej. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła Anna Kokot z Gimnazjum nr 4 w Limanowej, a grupie szkół średnich celnym okiem popisał się Patryk Tomasiak Zespołu Szkół im KEN w Tymbarku-członek tymbarskiego Strzelca. Wśród opiekunów zwyciężyła Maria Gawron z ZSTiO w Limanowej.

                           W ostatecznej rywalizacji, czyli konkursie kronik rajdowych zwyciężyła drużyna „Wędrowców z Mechanika” – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej. drugie i trzecie miejsce zajęły drużyny z Zespołu Szkół im KEN w Tymbarku, oraz drużyna Gimnazjum nr 4 w Limanowej. Na specjalną pochwałę zasługuje drużyna ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku za wytrwałość i ducha walki na całej trasie.

                        Na trasie rajdu młodzież odwiedziła także cmentarze wojenne z okresu I Wojny Światowej, nr 368 na Jabłońcu, nr 369 na Golcowie i nr 365 w Tymbarku. Odwiedzane miejsca pomogły młodzieży w przybliżeniu zarysu historycznego przebiegu I Wojny Światowej a także  działań Legionów Polskich u boku armii austro-węgierskiej a szczególnie na ziemi Limanowskiej.

                       W zakończeniu rajdu udział wzięli: dyrektor Zespołu Szkół im KEN w Tymbarku Jolanta Dunikowska – Wszołek, oraz wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek wręczając wspólnie puchary i nagrody zwycięzcom.

 Puchary i nagrody ufundowali: Urząd Gminy w Tymbarku, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie oraz Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Organizatorami rajdu byli: Urzędy Gmin w Tymbarku i Słopnicach, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Zespół Szkół im. KEN, Jednostka Strzelecka nr 2007 im kpt Tadeusza Paolone ZS " Strzelec " OSW w Tymbarku, Koło PTTK " Tymbarskie Harnasie" oraz Zespół Szkół Podstawowych i Przedszkola w Słopnicach Górnych.

Robert Nowak