ODKRYWAMY MIEJSKĄ GÓRĄ!

 

W ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w pieszej wędrówce na MIEJSKĄ GÓRĘ. Wyjście na trasę w niedzielę 6 września o godz. 9.00 bez względu na pogodę, na szczycie Msza Św. polowa, występy, pokazy, konkursy, wspólny grill. Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

 

6 września na Miejskiej Górze odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie uczestników pieszych wędrówek po Beskidzie Wyspowym w ramach akcji "ODKRYJ BESKID WYSPOWY". Organizatorem spotkania jest Miasto Limanowa.

 

 

Wędrówkę rozpoczniemy w niedzielę o godz. 9.00 spotkaniem na limanowskim rynku, skąd  wyruszymy wraz z przewodnikiem na Miejska Górę. Możliwe jest wyjście z innych zakątków miasta, tak by zdążyć na 11.00. Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę! Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji – wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. 

 


Na szczycie odprawiona zostanie msza św. polowa o godz.11.00, potem biesiada turystyczna z muzyką, grillem, konkursy wiedzy o Beskidzie Wyspowym i wspaniała zabawa. Zakończenie imprezy przewidziano ok. godz. 15.00.

 


 

Tak "odkrywaliśmy" Miejską Górę w zeszłym roku:

 

 

 

Miejska Góra – wznosząca się ponad miastem Limanowa na wysokość 716 m n.p.m. góra w Beskidzie Wyspowym. Wraz z sąsiednią Łysą Górą, od której oddzielona jest płytką przełęczą, wchodzi w skład Pasma Łososińskiego. Obie góry należą do jego bocznego grzbietu odbiegającego z Sałasza Zachodniego. Bardziej strome i zalesione północne stoki Miejskiej Góry opadają do doliny potoku Skrudlak, południowe do doliny Mordarki, natomiast zachodnie – Sowliny. Południowe i zachodnie stoki w dolnej części zajęte są przez zabudowania Limanowej i pola uprawne, znajdują się na nich też duże, dochodzące aż do szczytu i dawniej uprawiane, a obecnie zarastające tereny. Duży obszar w rejonie szczytu jest bezleśny, znajdują się na nim łąki i pojedyncze zabudowania. Dzięki temu z wierzchołka rozciąga się szeroka panorama widokowa.

 


Na szczycie Miejskiej Góry znajduje się wysoki krzyż, zwany Krzyżem Jubileuszowym. Został zbudowany w latach 1997-1999 z inicjatywy komitetu społecznego. Krzyż ma wysokość 37 metrów, rozpiętość ramion 13 m, a w momencie wybudowania był największym krzyżem w Polsce. Jego konstrukcja jest dwuczęściowa. Dolna część, wsparta na czterech nogach-podporach, ma wysokość 9 m, jest żelbetowa, a w połowie jej wysokości znajduje się kolisty taras widokowy. Górna część to stalowa konstrukcja kratownicowa o wysokości 28 m. Cała konstrukcja ma masę 350 ton. Projektantem krzyża był limanowski architekt Leszek Pilawski.

 


Poświęcenia krzyża, wzniesionego dla uczczenia 2000-lecia chrześcijaństwa, dokonał ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc. Pod tarasem znajduje się kapliczka z kopią obrazu Matki Boskiej Bolesnej z limanowskiej bazyliki.

 


Z tarasy widokowego roztacza się dookolna panorama, obejmująca Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, a przy dobrej widoczności również Tatry. Krzyż pomalowany jest białą, odblaskową farbą, a po zmroku oświetlony czterema reflektorami. Dzięki temu góra jest rozpoznawalna z dużych odległości również nocą.

 


Na szczyt Miejskiej Góry prowadzą szlaki turystyczne. Obok krzyża znajdują się ławki i tablica z opisem panoramy widokowej, w sezonie letnim czynny jest bufet. Widoki ze szczytu Miejskiej Góry obejmują nie tylko Beskid Wyspowy, ale również Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry. Po przejściu od krzyża kilkaset metrów szlakiem w północno-wschodnim kierunku otwiera się druga panorama widokowa na zachodnią i północną część Beskidu Wyspowego niewidoczną spod krzyża – w tamtym punkcie zasłaniają ją drzewa.


 

 

 

Autor: UMLimanowa