Jubileuszowa msza św. na Cuprówce w intencji pomordowanych przez komunistyczne SB

Jak co roku w Żmiącej na górze Cuprówka w niedzielę przed świętem Wniebowzięcia MB modlono się po raz 30 w intencji Ojczyzny i tych co oddali swoje życie za jej wolność. Wspominano tych, którzy nie godząc się na niewolę komunizmu w okrutny sposób byli mordowani przez aparat władzy komunistycznej. Głównym celebransem i kaznodzieją był ks. Adam Chmiel proboszcz parafii Krosna. Obecni byli w koncelebrze między innymi nowy proboszcz parafii Jaworzna ks. Marek Kita oraz wieloletni proboszcz parafii Żmiąca ks. Józef Trela. W tym roku modlitwie oddano szczególnie naszą Ojczyznę i Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w gminie Laskowa uzyskał najlepszy wynik w powiecie limanowskim 90,18%. Uroczystość ta gromadzi jak wspomniał kaznodzieja ludzi którym na sercu leży dobro ojczyzny. Wspominamy tu żołnierzy niezłomnych, którzy walczyli z SB. Ci ludzie młodzi kierowali się zasadą Bóg Honor i Ojczyzna. Nie przyjmowali oferty władz komunistycznych zachowując wolność sumienia, która jest najwyższa wartością. Komunizm był nieludzkim systemem niszczącym Kościół i tych którzy mieli odwagę myśleć inaczej. Dziś żołnierze niezłomni są bohaterami którym należą się wyrazy uznania i pamięć. Dobrze że od kilku lat wspomina się tych , którzy walczyli o wolną Polskę. Ginęli często skrytobójczo. Robiono wszystko aby o nich zapomnieć, ale naród i Kościół o nich nie zapomniał.

Po mszy św. wystąpił z krótkim wykładem o Żołnierzach Wyklętych Kajetan Rajski student 3 roku prawa na Uniwersytecie Jagielońskim. Pomimo młodego wieku Kajetan ma bardzo bogaty dorobek twórczy z zakresu dokumentowania zbrodni dokonywanych przez władze PRL na Żołnierzach Wyklętych. W autoprezentacji wspominał między innymi o pierwszym i drugim tomie „Wilczęta rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.

Dzięki tym pozycjom obejmującym świadectwa ludzi, którzy zachowali wierność rzeczom ważnym, którzy byli gotowi oddać za nie życie, odkrywamy wartość wierności tradycji, polskości, dziedzictwu przodków. To fenomen Żołnierzy Wyklętych - dzięki nim kolejne pokolenia zaczynają żyć dla naszego narodowego i chrześcijańskiego dziedzictwa. Ta książka pomoże owo dziedzictwo docenić, wypełnić się nim i je rozwijać, by, jeszcze wspanialsze - przekazać kolejnym pokoleniom.

W drugim tomie rozmów z synami i córkami żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego pokazana jest gehenna tytułowych Wilcząt, które system komunistyczny prześladował z całą brutalnością tylko dlatego, że ich ojcowie obrali drogę niezłomnych patriotów. Niektórzy z nich swoich ojców nie pamiętają. Niemal wszyscy żyli z piętnem „dzieci bandytów” przez długie dekady. Dopiero dziś odzyskują należną im pamięć i szacunek. 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                       Opracowanie tekstu i zdjęcia Stefan Hutek