Ekstremalna Droga Krzyżowa z Tymowej do Limanowej

 Jesteś aktywny i ciągle stawiasz sobie nowe wyzwania? Lubisz przekraczać siebie? Możesz zgłosić się do EDK i odkryć nową formę duchowości!

Ekstremalna Droga Krzyżowa to propozycja przeżycia wielkopostnego nabożeństwa w sposób niekonwencjonalny –doświadczając trudu i przełamując własne słabości. W trakcie długiej, ponad 40-kilometrowej wyprawy uczestnicy mają czas na refleksję i spotkanie z Bogiem. EDK to także wewnętrzna podróż, która pozwala spojrzeć w głąb siebie i uczy pokory.

 Idea takiej formy modlitwy istnieje już od kilku lat, szczególnie wśród młodych. W piątek przed Niedziela Palmową z wielu miejsc w Polsce, wierni udadzą się na poszczególne trasy, zdążając do różnych sanktuariów. Po raz drugi wyruszymy na trasę EDK  z Tymowej do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. W tym roku przygotowane zostały dwie trasy: dłuższa - 45. km i krótsza – 40. km.  W zeszłorocznej EDK wzięło udział ponad 200 osób. Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby zmierzyć się ze swoimi słabościami, aby dołączyli 27.03.2015 r  do wytrwałych i wyruszyli na osobistą  drogę krzyżową. Szczegóły tras znajdują się na stronie internetowej.  Zapisy odbywać się będą przez Internet na stronie www.edk.org.pl.   

 

 EDK  z Tymowej do Limanowej Rozpocznie się mszą św.  27 marca (piątek) o godz. 20.00 w kościele parafialnym w Tymowej. Przed  mszą św. od godz. 19.00, w zakrystii bocznej po lewej stronie od wejścia głównego do kościoła odbędzie się rejestracja uczestników i rozdanie rozważań, opisu trasy i innych pomocy potrzebnych uczestnikom. Proponuje się zabranie  drewnianego krzyża –będą przygotowane i rozdawane w zakrystii.

.

Informacje dodatkowe:  powrót z Limanowej we własnym zakresie. Przy zapisach pobrana będzie opłata 10 –koszty organizacyjne EDK. Bliższych informacji udzielają: Stefan Sowa (tel. 797 188 652) i Tomasz Leszczyński (tel. 503 906 678)

OPIS TRASY CZERWONEJ 

Poniższy opis to wskazówki przebiegu wybranej przez Państwa trasy. Dzięki niemu, w ramach każdego wyodrębnionego odcinka dysponują Państwo szczegółowymi informacjami, dotyczącymi przebiegu drogi. Miejsca, w których szczególnie należy uważać, aby nie zgubić wyznaczonej trasy, zostały w opisie zapisane pogrubioną czcionką i podkreślone. Prosimy, aby poruszać się na tych odcinkach z dużą uwagą i ostrożnością.

 

CAŁA TRASA:

Tymowa, parafia św. Mikołaja Bpa  - Czchów/Kozieniec - Połom Mały- Kąty -Michalczowa - Sechna -Krosna - Strzeszyce - Laskowa - Mordarka  (Łysa Góra -wciąg narciarski) –Limanowa, Bazylika Matki Bożej Bolesnej

 

27. 03. 2015

Odcinek Tymowa –Michalczowa odcinek 12,5 km

1. Wyruszamy spod kościoła parafialnego w Tymowej. Udajemy się z lewo, poruszając się chodnikiem. Po przejściu ok. 0,5 km spotkamy drogowskaz –Czchów 5 km. Udajemy się w kierunku Czchowa drogą asfaltową. Dochodzimy do zielonego domu z reklamą ,,Serwis motocykli” Kierujemy się za główną drogą w lewo, która stromo wznosi się w górę.

2. Nie zbaczamy z  drogi asfaltowej. Po przejściu ok 1 km dochodzimy do skrzyżowania, na którym stoi pionowy znak ,,Przystanek autobusowy” Udajemy się drogą prosto (nie skręcamy w prawo) –po przejściu ok. 50 m wejdziemy w strefę znakowanych ulic –skręcamy w gruntową drogę oznaczoną ul. Zeliny.

3. Przechodzimy przez rzekę i udajemy się w górę drogą wyłożoną płytami. Po przejściu ok. 250 m zaczyna się asfalt. Idziemy drogą stromo w górę i dochodzimy do rozwidlenia. Na wprost widzimy dom z białą elewacją –skręcamy w lewo.

4. Wciąż idziemy drogą asfaltową i nie zbaczamy z niej. Dochodzimy do skrzyżowania i skręcamy w prawo  na ul. Machulec.  Idziemy  drogą asfaltowa stromą i krętą, prowadzącą  do szczytu –po prawej oddalony nieco oświetlony nadajnik.

 

                      Stacja I -na szczycie wzniesienia

 

5. Schodzimy w dół drogą asfaltową w dół, po drodze miniemy ul Partyzantów (nie skręcamy).  Wąską krętą drogą asfaltową dojdziemy do skrzyżowania  -skręcamy w prawo na ul. Kozieniec. Po przejściu ok. 1 km. Dochodzimy do kaplicy Jezusa Miłosiernego na Kozieńcu

 

                           STACJA II przy kaplicy na Kozieńcu

 

6. Udajemy się dalej drogą asfaltową –po drodze miniemy rozwidlenie dróg z drogowskazem w lewo - WYRZYSZCZKA 2, (po prawej sklep) – udajemy się prosto (nie skręcamy!!!)

7.  Po przejściu ok 2 km dochodzimy do znaku-  Połom Mały –skręcamy w lewo w kierunku Połomia. Po przejściu ok 200 m po lewej zakład Dimarco otoczony zielonym płotem.  Na rozwidleniu skręcamy w prawo –zgodnie z drogą rowerową. Droga jest wąska i kręta prowadzi pod górę –po prawej przed szczytem miniemy kamień upamiętniający 650 –lecie Połomia Małego.

8. Dochodzimy do skrzyżowania –idziemy prosto.

9.  Po przejściu ok. 100 m –kolejne rozwidlenie ze znakiem ustąp pierwszeństwa przejazdu –skręcamy w prawą w drogę prowadzącą w dół. 

10. Dochodzimy następnego skrzyżowania –po lewej znajduje się tablica informacyjna, na wprost dom nr. 82 –

 

                          STACJA III na skrzyżowaniu dróg

 

11.  Skręcamy w lewo. Miniemy znak ostrzegawczy obustronne zwężenie dróg i informację o drodze rowerowej). Po prawej, w oddali, widzimy oświetlony krzyż – mijamy go z daleka  i idziemy wąską drogą asfaltową.  Dochodzimy do młyna w miejscowości Kąty i do skrzyżowania z drogą z pierwszeństwem przejazdu. Skręcamy w lewo i udajemy się drogą w kierunku Michalczowej. (Nie skręcamy  w kierunku Nowego Sącza!!!!

 

12. Drogą asfaltową biegnącą łagodnie w górę dochodzimy do miejscowości Michalczowa. Po drodze mijamy szkołę po prawej, a za ok 500 m po lewej znajduje się kościół w Michalczowej.

Odcinek Michalczowa (kościół )–Sechna /Dobrociesz -odcinek dł.8 km

                           STACJA IV –przy kościele w Michalczowej

13. Na wprost kościoła ( za przystankiem) skręcamy w prawo w drogę asfaltową  i pokonujemy znaczne wzniesienie na odcinku ok. 1,5 km. 

14. Niedaleko szczytu mijamy domy i dochodzimy do granicy lasu –dalej wąska droga asfaltowa biegnie wzdłuż lasu.

                            STACJA V – na szczycie wzniesienia

15. Idziemy wąska drogą asfaltową ok. 1 km,  po drodze po prawej miniemy kapliczkę na zboczu.  Dojdziemy do zabudowań, po prawej i pójdziemy wzdłuż płotu (bezpośrednio za nim metalowa konstrukcja szklarni). Gdy skończy się płot dojdziemy do rozwidlenia dróg –skręcamy w drogę w lewo (pod kątem 90) i dalej idziemy wąska i jedyną drogą asfaltową.

16. Droga początkowo biegnie płasko, po czym gwałtownie schodzimy w dół, pokonując kilka ostrych zakrętów. (Ważne, aby nie zbaczać z drogi asfaltowej na gruntową) Po pokonaniu ok 2,5 km miniemy domy położone bezpośrednio przy drodze, dalej pokonamy most  i dojdziemy do skrzyżowania (strome krótkie podejście). 

17. Udamy się w prawo  i zgodnie z przebiegiem drogi będziemy szli ok. 3 km cały czas drogą asfaltową.  Po drodze po lewej stronie miniemy Szkołę Podstawową w Sechnej.

                                        STACJA VI –przed szkołą

18. Mijamy szkołę i udajemy się dalej drogą asfaltową, która wznosi się w górę, z czasem stromo, serpentynami dochodzimy pod szczyt, gdzie znajdują się tablice miejscowości –po lewej Sechna, po prawej Dobrociesz, oraz informacja o zmianie powiatu . Na wysokości znaków skręcamy w lewo i wąską drogą asfaltową

Sechna/ Dobrociesz  - Jaworzna odcinek dł. ok. 10 km

                               STACJA VII –na skrzyżowaniu dróg

19. Idziemy prosto wąską asfaltową drogą.

20. Po drodze pojawi się jedno rozwidlenie z wysepką w kształcie trójkąta –idziemy drogą w prawo zgodnie z czerwonym szlakiem rowerowym (znaki  malowane na drzewach).

21.  Po pokonaniu odcinka ok. 2 km dojdziemy do skrzyżowania dróg przecinających się prostopadle –kształt krzyża.  (po prawej drewniana stodoła i znak ustąp pierwszeństwa ) –skręcamy w lewo.

22. Droga nadal asfaltowa prowadzi gwałtownie w dół.  Mijamy znak z nazwą miejscowości –Krosna i informacją o wejściu na teren powiatu limanowskiego.  Idziemy za główną. Po pokonaniu ok. 1km dotrzemy do kościoła w Krosnej.  (po prawej)

                             STACJA VIII – przed kościołem w Krosnej

23. Dalej idziemy zgodnie z przebiegiem drogi asfaltowej. Po drodze mijamy szkołę w Krosnej  po lewej. Po przejściu ok 1 km dochodzimy do skrzyżowania.

24. Drogowskazy informują:  na wprost  Strzeszyce 0,5 km i Żmiąca 2 km. Idziemy w kierunku Strzeszyc i Żmącej drogą na wprost.

25. Wchodzimy do miejscowości Strzeszyce,  przechodzimy przez most i dalej kierujemy się zgodnie z informacją na drogowskazie, w kierunku Żmiącej -droga w górę.

26. Po drodze po prawej stronie –kapliczka przydrożna w kolorze pomarańczowym w krzyżem.

                           STACJA IX –przed przydrożną kapliczką

27. Dalej idziemy prosto. Przed znakiem z nazwą miejscowości  Żmiąca skręcamy w prawo w wąską asfaltowa drogę między domami, wzdłuż ogrodzenia.

28. Cały czas idziemy prosto do pierwszego rozwidlenia.

29 Na rozwidleniu na  wprost widzimy stodołę. Udajemy się drogą w prawo. Droga asfaltowa skończy się i na odcinku 500 m idziemy bitą droga gruntową. 

29. Wchodzimy na drogę asfaltową, dochodzimy do skrzyżowania(po prawej stodoła i drewniany dom) –kierujemy się w prawo.

30. Po przejściu ok 400 m dochodzimy do drogi głównej. Po prawej będzie żółty dom, na znaku ostrzegawczym (ustąp pierwszeństwa przejazdu) przymocowany na desce trójkąt odblaskowy. Znajdujemy się w miejscowości Jaworzna.

 

Jaworzna –Laskowa –Limanowa odcinek dł. ok. 14 km

 

                              STACJA X –na wysokości skrzyżowania

31. Wchodzimy w teren wąskich dróżek osiedlowych. Należy uważnie śledzić przebieg drogi. Idziemy cały czas drogami asfaltowymi. Skręcamy w lewo i udajemy się dalej drogą asfaltową. Za ok 100 m miniemy bazę samochodów ciężarowych po lewej stronie.

32. Idziemy dalej prosto, za ok 150 m skręcamy w pierwszą asfaltową drogę w prawo, mocno opadającą w dół.

33. Przechodzimy przez most i na rozwidleniu idziemy drogą bardziej w prawo, wzdłuż kolorowego metalowego płotu.

34. Dalej idziemy cały czas prosto, (nie zbaczamy w lewo w lesie –droga prowadzi do domu)

35. Dochodzimy do skrzyżowania oznaczonego znakami zakazu ograniczenie do 30 h i 8 t.

36. Idziemy w prawo w dół miedzy domami asfaltową drogą.  Dochodzimy do skrzyżowania –po prawej boisko do siatki i kosza oraz most. Skręcamy w lewo.

37. Za ok. 100 m skrzyżowanie, na którym skręcamy w prawo –na wąskiej drodze asfaltowej progi zwalniające. Idziemy wzdłuż płotów, domy blisko drogi, po drodze ostry zakręt oznakowany czerwonymi znakami stosowanymi na łukach drogi. Jesteśmy w Laskowej.

38. Dochodzimy do skrzyżowania bez cech charakterystycznych –po lewej stronie podwójny słup energetyczny, po prawej trzy modrzewie. Skręcamy w lewo w drogę prowadzącą pod górkę i po ok 300 m dochodzimy do skrzyżowania (z góry dobiega droga), przy drodze znajduje się drewno przykryte niebieska plandeką.

39. Kierujemy się drogą w dół i po ok. 100 m dochodzimy do kolejnego skrzyżowania ze znakiem ostrzegawczym –ustąp pierwszeństwa przejazdu.

                            STACJA XI – na skrzyżowaniu dróg

40. Skręcamy w lewo i udajemy się drogą prowadząca w górę. Nie zbaczamy z głównej drogi.

41. Po przejściu ok 2 km  dochodzimy do lasu i kończy się asfalt. 

42. Udajemy się drogą leśną prowadzącą w górę.  Po prawej zobaczymy trzy tablice informacyjne.  Idziemy ok 200 m drogą wyłożoną płytami betonowymi wzdłuż strumienia, który płynie po prawej stronie drogi (słyszymy szum strumienia).  Dochodzimy do rozwidlenia –kierujemy się w lewo (NIE W PRAWO NA DREWNIANY MOST!!!!!) Idziemy drogą dalej w górę  Po ok 500 m.  kolejne rozwidlenie – idziemy prosto w górę, strome podejście.  Po przejściu ok. 300 m lekkie spłaszczenie terenu i kolejne rozwidlenie –idziemy prosto.  Droga prowadzi ostrym łukiem w prawo przez strumyk.  Po przejściu ok 50 m rozwidlenie - udajemy się drogą w lewo  i dochodzimy do szczytu wzniesienia. 

   STACJA XII – po wejściu na szczyt wzniesienia, obok kapliczki na drzewie

44. Skręcamy w lewo.  Po przejściu ok. 20 m zaczyna się droga asfaltowa –skręcamy w prawo

45.  Dochodzimy do najbliższego rozwidlenia dróg i skręcamy w prawo. Idziemy drogą asfaltowa ok 400m i po prawej stronie mijamy przystanek.

45. Za przystaniem skręcamy w prawo  w drogę gruntową i idziemy prosto wzdłuż zbiornika retencyjnego. Dochodzimy do wyciągu narciarskiego.

46. Idziemy droga i przecinamy zbocze stoku narciarskiego na wysokości ok. 150 m od stacji końcowej wyciągu. Ponownie wchodzimy droga gruntową w las i idziemy zgodnie z przebiegiem drogi ok 1 km.

47. Wychodzimy z lasu na lekkim wzniesieniu, rozwidlenie dróg na cztery strony świata, kierujemy się na wprost w kierunku  starej stodoły po prawej mijamy kupę kamieni.

48. Idziemy drogą polną, mijamy wąwóz i wchodzimy na drogę z płyt betonowych.

49. Drogą z płyt dochodzimy do skrzyżowania dróg asfaltowych i skręcamy w lewo. Po prawej stronie mijamy drewniany płot ze słupkami betonowymi.

50. Dochodzimy do skrzyżowania, na wprost widzimy przydrożną kapliczkę.

                             Stacja XIII –obok przydrożnej kapliczki

51. Skręcamy w prawo i idziemy  w dół ulicą Leśną, przecinamy tory kolejowe (ZACHOWAJ OSTROŻNOŚC) i dalej schodzimy w dół – ulica Leśna dobiega prostopadle do ul .Kopernika.

52. Na ul Kopernika skręcamy w lewo i za ok. 200 m,   dochodzimy do najbliższego ronda.

53. Na rondzie skręcamy w prawo na ul Targową i idziemy prosto –ok. 200 m –dochodzimy do kolejnego ronda –skręcamy w prawo na ul Bulwarową.

54. Na wprost widzimy bazylikę Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.

                                               STACJA XIV

Bazylika Matki Bożej Bolesnej

  

Zasady poruszania się w czasie Drogi Krzyżowej:

1. W czasie drogi krzyżowej poruszamy się w zwartych, nie większych niż 10 osobowych   grupach.

2. Każda osoba w grupie ma założone elementy odblaskowe.

3. Osoba idąca na końcu grupy pilnuje, aby nikt nie został w tyle.

4. Poruszamy lewą stroną jezdni, osoba idąca z przodu trzyma zapaloną latarkę z białym światłem, osoba idąca z tyłu również trzyma zapaloną latarkę z białym światłem.

5. Podążając drogą, kierujemy załączonym opisem trasy.

6. W wyjątkowych sytuacjach -zgubienia się, zboczenia z właściwej drogi proszę dzwonić na numer:

797 188 652  lub  503 906 678

nie przemieszczać się i czekać na pomoc, sygnalizować miejsce swojego pobytu latarką zataczając koło.

                                       OPIS TRASY NIEBIESKIEJ

 

Poniższy opis to wskazówki przebiegu wybranej przez Państwa trasy. Dzięki niemu, w ramach każdego wyodrębnionego odcinka dysponują Państwo szczegółowymi informacjami, dotyczącymi przebiegu drogi. Miejsca, w których szczególnie należy uważać, aby nie zgubić wyznaczonej trasy, zostały w opisie zapisane pogrubioną czcionką i podkreślone. Prosimy, aby poruszać się na tych odcinkach z dużą uwagą i ostrożnością.

 

CAŁA TRASA:

Tymowa, parafia św. Mikołaja Bpa –Iwkowa –Porąbka Iwkowska –Kąty/Grabie –Sechna  –Krosna – Żmiąca –Jaworzna –Laskowa –Mordarka (Łysa Góra -wciąg narciarski) –Limanowa, Bazylika Matki Bożej Bolesnej

27. 03. 2015 

ODCINKI TRASY

Odcinek  Tymowa – Kąty 11 km

1. Wyruszamy spod kościoła w Tymowej.  Wychodząc z parkingu skręcamy w prawo, a następnie w lewo, zgodnie z drogowskazem, w kierunku Iwkowej.  Pokonujemy serpentyny i wzniesienie  (uwaga na samochody –brak chodnika)

2.Po przejściu ok 3 km, na szczycie po prawej stronie mijamy przystanek  autobusowy.

             STACJA I – na wysokości przystanku autobusowego

3. Dalej udajemy się drogą w kierunku Iwkowej, po ok 4 km dochodzimy do centrum Iwkowej. Po lewej stronie mijamy remizę strażacką, przy której stoi  duży biały jeleń.  Idziemy  prosto, (nie skręcać w kierunku Nagorza)

4. Idziemy  główną drogą, mijamy centrum wsi, po prawej przystanek autobusowy. 

 STACJA II –na wysokości przystanku autobusowego, na wzgórzu kościół

5. Dochodzimy do miejscowości Porąbka Iwkowska.  Skręcamy w prawo na skrzyżowaniu oznaczonym drogowskazami w kierunkach Tymowa, Łososina Dolna, Muchówka - obok sklepu Carrefour . Udajemy się w kierunku Muchówki, za skrzyżowaniem ok. 20 m mijamy po lewej stację CPN.

6. Po przejściu ok. 200 m, na ostrym zakręcie, skręcamy w asfaltową drogę w lewo, która początkowo  prowadzi w dół, a potem wznosi się w górę. . Idziemy drogą do najbliższego skrzyżowania, do którego droga dobiegnie prostopadle.

                              STACJA III – na skrzyżowaniu

7. Skręcimy w lewo i udajemy się drogą, która początkowo przebiega płaskim  terenem, a potem  biegnie w dół. Wchodzimy w teren zabudowań –po lewej na płocie dwie reklamy (OGRODZENIA i KOMPUTERY),

 

Odcinek  Katy –Grabie –Sechna/Dobrociesz -5 km

                         STACJA IV –na wysokości domu z reklamami

 Schodzimy ok. 50 m niżej i skręcamy w prawo obok domu gospodarczego z jasną elewacją. Idąc widzimy znak informacyjny –obowiązkowe łańcuchy i oznaczenie drogi rowerowej. 

Droga asfaltowa biegnie w dół – mijamy most, a następnie stromo wznosi się w górę. Nie zbaczamy z drogi asfaltowej –dochodzimy do szczytu wzniesienia. Po lewej altana-

                                            STACJA V –obok altany

 Skręcamy w prawo zgodnie z drogą rowerową. Idziemy prosto, nie zbaczając. Dochodzimy do skrzyżowania –po prawej tunel foliowy.

  Sechna/ Dobrociesz  - Jaworzna odcinek dł. ok. 10 km

                            STACJA VI –na skrzyżowaniu dróg

19. Przecinamy drogę prosto. Idziemy prosto wąską asfaltową drogą.

20. Po drodze pojawi się jedno rozwidlenie z wysepką w kształcie trójkąta –idziemy drogą w prawo zgodnie z czerwonym szlakiem rowerowym (znaki  malowane na drzewach).

21.  Po pokonaniu odcinka ok. 2 km dojdziemy do skrzyżowania dróg przecinających się prostopadle –kształt krzyża.  (po prawej drewniana stodoła i znak ustąp pierwszeństwa )

                                STACJA VII –na skrzyżowaniu dróg

 Skręcamy w lewo. . Droga nadal asfaltowa prowadzi gwałtownie w dół.  Mijamy znak z nazwą miejscowości –Krosna i informacją o wejściu na teren powiatu limanowskiego.  Idziemy za główną. Po pokonaniu ok. 1km dotrzemy do kościoła w Krosnej.  (po prawej)

 

 

                              STACJA VIII – przed kościołem w Krosnej

23. Dalej idziemy zgodnie z przebiegiem drogi asfaltowej. Po drodze mijamy szkołę w Krosnej  po lewej. Po przejściu ok 1 km dochodzimy do skrzyżowania.

24. Drogowskazy informują:  na wprost  Strzeszyce 0,5 km i Żmiąca 2 km. Idziemy w kierunku Strzeszyc i Żmącej drogą na wprost.

25. Wchodzimy do miejscowości Strzeszyce,  przechodzimy przez most i dalej kierujemy się zgodnie z informacją na drogowskazie, w kierunku Żmiącej -droga w górę.

26. Po drodze po prawej stronie –kapliczka przydrożna w kolorze pomarańczowym w krzyżem.

                        STACJA IX –przed przydrożną kapliczką

27. Dalej idziemy prosto. Przed znakiem z nazwą miejscowości  Żmiąca skręcamy w prawo w wąską asfaltowa drogę między domami, wzdłuż ogrodzenia.

28. Cały czas idziemy prosto do pierwszego rozwidlenia.

29 Na rozwidleniu na  wprost widzimy stodołę. Udajemy się drogą w prawo. Droga asfaltowa skończy się i na odcinku 500 m idziemy bitą droga gruntową. 

29. Wchodzimy na drogę asfaltową, dochodzimy do skrzyżowania(po prawej stodoła i drewniany dom) –kierujemy się w prawo.

30. Po przejściu ok 400 m dochodzimy do drogi głównej. Po prawej będzie żółty dom, na znaku ostrzegawczym (ustąp pierwszeństwa przejazdu) przymocowany na desce trójkąt odblaskowy. Znajdujemy się w miejscowości Jaworzna.

Jaworzna –Laskowa –Limanowa odcinek dł. ok. 14 km

                              STACJA X –na wysokości skrzyżowania

31. Wchodzimy w teren wąskich dróżek osiedlowych. Należy uważnie śledzić przebieg drogi. Idziemy cały czas drogami asfaltowymi. Skręcamy w lewo i udajemy się dalej drogą asfaltową. Za ok 100 m miniemy bazę samochodów ciężarowych po lewej stronie.

32. Idziemy dalej prosto, za ok 150 m skręcamy w pierwszą asfaltową drogę w prawo, mocno opadającą w dół.

33. Przechodzimy przez most i na rozwidleniu idziemy drogą bardziej w prawo, wzdłuż kolorowego metalowego płotu.

34. Dalej idziemy cały czas prosto, (nie zbaczamy w lewo w lesie –droga prowadzi do domu)

35. Dochodzimy do skrzyżowania oznaczonego znakami zakazu ograniczenie do 30 h i 8 t.

36. Idziemy w prawo w dół miedzy domami asfaltową drogą.  Dochodzimy do skrzyżowania –po prawej boisko do siatki i kosza oraz most. Skręcamy w lewo.

37. Za ok. 100 m skrzyżowanie, na którym skręcamy w prawo –na wąskiej drodze asfaltowej progi zwalniające. Idziemy wzdłuż płotów, domy blisko drogi, po drodze ostry zakręt oznakowany czerwonymi znakami stosowanymi na łukach drogi. Jesteśmy w Laskowej.

38. Dochodzimy do skrzyżowania bez cech charakterystycznych –po lewej stronie podwójny słup energetyczny, po prawej trzy modrzewie. Skręcamy w lewo w drogę prowadzącą pod górkę i po ok 300 m dochodzimy do skrzyżowania (z góry dobiega droga), przy drodze znajduje się drewno przykryte niebieska plandeką.

39. Kierujemy się drogą w dół i po ok. 100 m dochodzimy do kolejnego skrzyżowania ze znakiem ostrzegawczym –ustąp pierwszeństwa przejazdu.

                                 STACJA XI – na skrzyżowaniu dróg

40. Skręcamy w lewo i udajemy się drogą prowadząca w górę. Nie zbaczamy z głównej drogi.

41. Po przejściu ok 2 km  dochodzimy do lasu i kończy się asfalt. 

42. Udajemy się drogą leśną prowadzącą w górę.  Po prawej zobaczymy trzy tablice informacyjne.  Idziemy ok 200 m drogą wyłożoną płytami betonowymi wzdłuż strumienia, który płynie po prawej stronie drogi (słyszymy szum strumienia).  Dochodzimy do rozwidlenia –kierujemy się w lewo (NIE W PRAWO NA DREWNIANY MOST!!!!!) Idziemy drogą dalej w górę  Po ok 500 m.  kolejne rozwidlenie – idziemy prosto w górę, strome podejście.  Po przejściu ok. 300 m lekkie spłaszczenie terenu i kolejne rozwidlenie –idziemy prosto.  Droga prowadzi ostrym łukiem w prawo przez strumyk.  Po przejściu ok 50 m rozwidlenie - udajemy się drogą w lewo  i dochodzimy do szczytu wzniesienia. 

STACJA XII – po wejściu na szczyt wzniesienia, obok kapliczki na drzewie

44. Skręcamy w lewo.  Po przejściu ok. 20 m zaczyna się droga asfaltowa –skręcamy w prawo

45.  Dochodzimy do najbliższego rozwidlenia dróg i skręcamy w prawo. Idziemy drogą asfaltowa ok 400m i po prawej stronie mijamy przystanek.

45. Za przystaniem skręcamy w prawo  w drogę gruntową i idziemy prosto wzdłuż zbiornika retencyjnego. Dochodzimy do wyciągu narciarskiego.

46. Idziemy droga i przecinamy zbocze stoku narciarskiego na wysokości ok. 150 m od stacji końcowej wyciągu. Ponownie wchodzimy droga gruntową w las i idziemy zgodnie z przebiegiem drogi ok 1 km.

47. Wychodzimy z lasu na lekkim wzniesieniu, rozwidlenie dróg na cztery strony świata, kierujemy się na wprost w kierunku  starej stodoły po prawej mijamy kupę kamieni.

48. Idziemy drogą polną, mijamy wąwóz i wchodzimy na drogę z płyt betonowych.

49. Drogą z płyt dochodzimy do skrzyżowania dróg asfaltowych i skręcamy w lewo. Po prawej stronie mijamy drewniany płot ze słupkami betonowymi.

50. Dochodzimy do skrzyżowania, na wprost widzimy przydrożną kapliczkę.

                                Stacja XIII –obok przydrożnej kapliczki

51. Skręcamy w prawo i idziemy  w dół ulicą Leśną, przecinamy tory kolejowe (ZACHOWAJ OSTROŻNOŚC) i dalej schodzimy w dół – ulica Leśna dobiega prostopadle do ul .Kopernika.

52. Na ul Kopernika skręcamy w lewo i za ok. 200 m,   dochodzimy do najbliższego ronda.

53. Na rondzie skręcamy w prawo na ul Targową i idziemy prosto –ok. 200 m –dochodzimy do kolejnego ronda –skręcamy w prawo na ul Bulwarową.

54. Na wprost widzimy bazylikę Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.

                                                     STACJA XIV

Bazylika Matki Bożej Bolesnej 

 

 

 

Zasady poruszania się w czasie Drogi Krzyżowej:

1. W czasie drogi krzyżowej poruszamy się w zwartych, nie większych niż 10 osobowych   grupach.

2. Każda osoba w grupie ma założone elementy odblaskowe.

3. Osoba idąca na końcu grupy pilnuje, aby nikt nie został w tyle.

4. Poruszamy lewą stroną jezdni, osoba idąca z przodu trzyma zapaloną latarkę z białym światłem, osoba idąca z tyłu również trzyma zapaloną latarkę z białym światłem.

5. Podążając drogą, kierujemy załączonym opisem trasy.

6. W wyjątkowych sytuacjach -zgubienia się, zboczenia z właściwej drogi proszę dzwonić na numer:

797 188 652  lub  503 906 678

nie przemieszczać się i czekać na pomoc, sygnalizować miejsce swojego pobytu latarką zataczając koło.