Warsztaty karykatury w gminnych bibliotekach

 W czwartek i piątek (15,16 czerwca) odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej i wszystkich jej Filiach warsztaty rysowania karykatury, które poprowadził ceniony w kraju rysownik Szymon Teluk. W zajęciach udział wzięły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych ze Starej Wsi, Kaniny, Siekierczyny, Męciny, Pisarzowej, Rupniowa i Nowego Rybia.

Uczestnicy na początku usłyszeli garść ciekawych informacji o genezie karykatury, czym charakteryzuje się ten rodzaj portretu, a także o samej pracy rysownika. Następnie ilustrator pokazał uczestnikom krok po kroku, jak narysować karykaturę, na co zwrócić uwagę i które elementy twarzy uwypuklić. Uczniowie podczas zajęć mieli okazję sami narysować karykatury swoich koleżanek i kolegów. Instruktor narysował też kilka karykatur wybranych warsztatowiczów, którzy po zakończeniu mogli zabrać swoje żartobliwe podobizny do domu. Uśmiechy nie schodziły dzieciom z twarzy, a końcowe efekty ich pracy wzbudziły zachwyt i zadowolenie. Zajęcia dostarczyły sporej dawki dobrego humoru i świetnej zabawy.

Karykatura jest przedstawieniem kogoś w zmienionej formie z zachowaniem cech charakterystycznych, aby wywołać pozytywne humorystyczne emocje.

Szymon Teluk - malarz, rysownik, ilustrator. Jako twórca posługuje się głównie piórkiem i kolorem nakładanym w programie graficznym. Tworzy także w technice olejnej. W przeciwieństwie do autorskich cykli malarstwa i rysunku, które balansują na granicy abstrakcji i minimalizmu, jego ilustracja jest figuratywna i narracyjna, powstaje często w wyniku współpracy z pisarzami, muzykami oraz na potrzeby reklamy i stron internetowych. Od lat rysuje karykatury oraz tworzy wizualizacje i concept-arty na potrzeby gier, eventów oraz reklamy.

Warsztaty karykatury to część projektu: ,,Śladem Wincentego Gawrona”, w ramach programu Promocja czytelnictwa 2023.

W 2023 r. przypada 115. rocznica urodzin Wincentego Gawrona, wybitnego syna Ziemi Limanowskiej: żołnierza polskiego podziemia, więźnia obozu Auschwitz, artysty, twórcy witraży i karykatur, autora książki: ,,Ochotnik do Oświęcimia”, opisującej dramatyczną rzeczywistość obozową. Z tej okazji powstał projekt: ,,Śladem Wincentego Gawrona”, który przybliży mieszkańcom tę postać, utrwali tożsamość kulturową i przyczyni się do promocji czytelnictwa poprzez spopularyzowanie literatury obozowej.

W ramach zadania zaplanowano jeszcze wykład dla starszej młodzieży szkół podstawowych na temat naszego bohatera, oraz spotkanie autorskie z Niną Majewską-Brown, autorką bestsellerowych książek, opartych na prawdziwych wydarzeniach obozowych, historii związanych głównie z Auschwitz i Birkenau. Na dzieci i młodzież czekają warsztaty z malowania witraży (w bibliotece głównej i jej 6 filiach). Dopełnieniem całości projektu będzie przedstawienie mieszkańcom egodokumentów Walentego i Anny Gawronów (rodzeństwa Wincentego) zdeponowanych w Archiwum Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Szczegóły już wkrótce na plakatach. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i fb.

Tagi: ,