1 sierpnia. Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

 Dzisiaj mija 78. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944  na rozkaz dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego  w Warszawie rozpoczęło się powstanie zbrojne, skierowane przeciwko niemieckiemu okupantowi miasta i kraju.  Była to ostatnia szansa na wyzwolenie miasta oraz próba ratowania niepodległości Polski, akt sprzeciwu wobec agresora.

Pomimo drastycznej dysproporcji w układzie sił , która była była skrajnie niekorzystna dla strony polskiej oraz braku odpowiedniego wsparcia ze strony sojuszników alianckich , powstańcy – żołnierze oraz ludność cywilna stolicy, odpowiedzieli na wezwanie, podjęli nierówną walkę, odnosząc szereg znaczących sukcesów – m.in. opanowali obszary dzielnic: Śródmieścia, Żoliborza, Mokotowa, Woli i Ochoty,  zdobywając wiele niemieckiego uzbrojenia, w tym nawet wozy bojowe i pancerne.

W sytuacji ogromnych zniszczeń i strat, a  przede wszystkim wobec braku żywności i wody, dowództwo Armii Krajowej zmuszone zostało do podpisania aktu o zakończeniu walk, co nastąpiło 2 października 1944 roku. Szacuje się, że trakcie 63 dni trwania Powstania Warszawskiego do niewoli trafiło ok. 17 tys. Powstańców, a  od. 16 do 18 tys. poległo. Straty wśród cywilnej ludności szacowane są od 150 do 180 tys. osób. W trakcie walk Warszawa została niemal  doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Choć powstanie pod względem militarnym upadło, znaczenie polityczne , historyczne i tego wydarzenia jest ogromne i pozostało żywe w pamięci pokoleń .  Poprzez akt masowego sprzeciwu żołnierze i mieszkańcy okupowanej Warszawy zademonstrowali gotowość i determinację wszystkich  Polaków do walki o odzyskanie i utrzymanie niepodległości kraju, która do dziś wprawia w zdumienie świat i nie ma sobie równych we współczesnej historii.

Szczególnie dla Polski data 1 sierpnia jest uroczystym dniem szczególnej  pamięci o bohaterach niepodległościowego zrywu Stolicy, o poświęceniu i ofierze które są z nim związane.

1 sierpnia 2022 r. w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie 17:00 ( godzina wybuchu powstania) w wielu polskich miastach i miejscowościach, w tym również w Powiecie Limanowskim zabrzmi dźwięk syren alarmowych .

Będzie to jedna z form symbolicznego upamiętnienia oraz oddania hołdu bohaterom poległym w Powstaniu Warszawskim i o jego uczestnikach.

 

Tagi: ,