Biskup Andrzej Jeż modlił się z chorymi

 

Bp Andrzej Jeż modlił się z chorymiGrzegorz Brożek/Gość Tarnowski
 

– Świat choruje nie tylko na koronawirusa, wiele zagrożeń drąży ludzkość m.in. choroby duchowe, które wymagają Bożej łaski, szczególnego szczepienia w Jezusie Chrystusie – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż. Z okazji Światowego Dnia Chorego, Pasterz Kościoła tarnowskiego przewodniczył Mszy św. w Domu Emerytów – Placówce Pielęgnacyjno-Opiekuńczej Caritas w Tarnowie.

Bp Jeż mówił, że historia ludzkości jest także historią różnych przechodzących epidemii, chorób zakaźnych, chorób wobec których także medycyna jest bezradna. Jak dodał, bolesne są także choroby duchowe.

– Wspomnę tylko ostatnie badania wśród młodzieży w kontekście pandemii. 43 procent młodych ludzi w wieku od 11 do 18 lat myśli o śmierci. Zaskakujące jak bolesne są współczesne choroby duchowe. Jak uzdrowić to środowisko? Mamy świadomość tego, że trzeba budować na Bogu – dodał.

Biskup podkreślił, że panująca pandemia uwydatniła poświęcenie i wielkoduszność wielu ludzi: pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, księży, zakonników i sióstr zakonnych.

Pasterz Kościoła tarnowskiego zwrócił się także do chorych.

– Chciałem wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy zmagają się z wiekiem, cierpieniem, chorobą, samotnością. Bardzo jestem Wam wdzięczny, że z wielką duchową kulturą znosicie te niedomagania, że mocą wiary łączycie się z Chrystusem i Kościołem – powiedział biskup.

Msza św. była transmitowana w Radiu RDN, aby duchowo mogli w niej uczestniczyć starsi, chorzy i cierpiący.

-Chory potrzebuje zauważenia i miłości – mówi radiu RDN 90-letnia Maria Kownacka, podopieczna Domu Emerytów – Placówki Pielęgnacyjno-Opiekuńczej Caritas w Tarnowie.

– Chorego trzeba przytulić, czuć co on czuje, trzeba go zauważyć, nawet pogłaskać, dać dużo miłości i czułości. To musi być zawsze z sercem – dodaje.

– Ojciec Święty w orędziu na ten dzień przypomniał o znaczeniu najgłębszych ludzkich uczuć w trosce o chorych – mówi ks. Piotr Smoła, dyrektor Domu Emerytów – Placówki Pielęgnacyjno-Opiekuńczej Caritas.

– Papież Franciszek wskazał na bliskość jako cenny balsam, który daje wsparcie i pocieszenie tym, którzy cierpią w chorobie. Tym balsamem jest bycie przy chorym człowieku. Dajemy im także dary duchowe, bo codziennie w naszym domu jest Eucharystia. To jest wielki skarb tego domu. Wielu chorych wybiera nasz dom, bo wiedzą, że tu jest kaplica i Msza św. – podkreśla.

W placówce przebywa ponad 50 osób, są jeszcze wolne miejsca.

Zdjęcia z uroczystości na stronie Gościa Niedzielnego 

chorzy4

Foto Grzegorz Brożek/Tarnowski Gość Niedzielny 

Źródło : Diecezja Tarnowska

 

Tagi: ,