Autorzy albumu ,,Ślady Świętego na Ziemi Limanowskiej" na spotkaniu w bibliotece w Starej Wsi

 

 

Ta ziemia od lat była mi bliska. Wpatrywałem się z podziwem w uroki jej krajobrazu, wędrowałem górskimi pasmami i dolinami wzdłuż potoków

Jan Paweł II, 1987

Na tę książkę czekali wszyscy mieszkańcy powiatu limanowskiego. Była ona odpowiedzią na potrzeby serc wielu z nas. W czwartek, w Gminnej Bibliotece Publicznej o godz. 17.00 odbyło się spotkanie z autorami albumu: ,,Ślady Świętego na Ziemi Limanowskiej”, ks. Łukaszem Bochenkiem i Z. Grochotem.

- Ta publikacja jest hołdem pamięci naszego pokolenia względem św. Jana Pawła II w roku setnej rocznicy Jego urodzin. Niech zmotywuje wszystkich do wdzięczności Bogu Najwyższemu za życie i dzieła św. Jana Pawła II oraz ciągłego odkrywania Jego dziedzictwa, refleksji i życia nim każdego dnia” – podkreślali autorzy.

Spotkanie otworzył dyrektor Jacenty Musiał, który zaznaczył, że my, Polacy, powinniśmy ciągle żyć przesłaniem naszego Rodaka. Wspomniał, że w swoim życiu, dane mu było kilka razy spotkać się osobiście z Janem Pawłem II .Był obecny także na Jego pogrzebie, beatyfikacji i kanonizacji w Rzymie. Dyrektor przywitał wszystkich uczestników spotkania wśród, których byli m.in. Jolanta Juszkiewicz Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa, Leszek Mordarski Radny Miasta Limanowa, Cecylia Kochańczyk Radna Gminy Limanowa, Stefan Hutek Radny Powiatu Limanowskiego. Następnie głos zabrał wójt gminy Limanowa, Jan Skrzekut. Włodarz gminy zwrócił uwagę na bezcenne, archiwalne materiały, które dzięki autorom zostały ocalone od zapomnienia.

Preludium do spotkania był występ solistek z zespołu Consonans Oliwii Pietrzak i Karoliny Kowalskiej działających przy Zespole Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej, które zaśpiewały kilka pieśni poświęconych naszemu Papieżowi.

Następnie głos zabrali sami autorzy, którzy zabrali zgromadzonych w sentymentalną podróż w czasie, do czasów młodości Karola Wojtyły, który już jako młody kapłan przemierzał limanowskie szlaki. Opowiedzieli, jak zrodził się pomysł na wydanie albumu i o trudnościach w jego kompletowaniu. Całość wykładu koncentrowała się na omówieniu poszczególnych rozdziałów publikacji. Zebrani przypominali sobie posługę duszpasterską Karola Wojtyły (Limanowa, Siekierczyna, Ujanowice). Autorzy razem z widzami przeszli przez poszczególne rozdziały, zatrzymując się na  ważniejszych wydarzeniach, jak: wizyta kardynała Wojtyły w Limanowej w 1967 i 1972 roku, koronacja Piety Limanowskiej w 1966 r., rekonoracja w 1983 r., spotkaniach kardynałów Karola Wojtyły i Jana Króla w Siekierczynie, przejeździe przez Limanową Papieża w drodze do Starego Sącza w 1999 roku.  Następnie razem z Karolem Wojtyłą, Turystą Beskidu Wyspowego przemierzali Szlaki Papieskie w Beskidzie Wyspowym, byli m. in.: na Ćwilinie, Śnieżnicy, w Szczawie, Koninie, Dobrej i w Dolnej Kamienicy. Końcowymi punktami prelekcji były dzieła związane z posługą Jana Pawła II, sanktuaria Beskidu Wyspowego z wizerunkami maryjnymi ukoronowanymi na prawie papieskim: Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, Matki Bożej Szczyrzyckiej i Pocieszenia w Pasierbcu. Osobnym punktem były kościoły i kaplice powstałe na kamieniu węgielnym poświęconym przez Jana Pawła II, świątynie pw. św. Jana Pawła II oraz placówki pod patronatem św. Jana Pawła II.

Zbigniew Grochot, fotograf z czasów posługi kard. Karola Wojtyły na Limanowszczyźnie, opowiedział o swoich obawach i lęku przed fotografowaniem uroczystości koronacji, o pasji fotograficznej, która pozwoliła mu być cichym i dyskretnym towarzyszem wielkiego Papieża. Wkład włożony w pracę nad albumem został doceniony przez kardynała Stanisława Dziwisza i arcybiskupa metropolity krakowskiego, Marka Jędraszewskiego, od których autorzy otrzymali specjalne podziękowania.

Na koniec nie mogło zabraknąć odśpiewanej, wspólnie z solistkami, ,,Barki”. Wielu zebranych nie kryło łez wzruszenia. Potem przyszedł czas na dyskusję i zadawanie pytań. Symboliczne podziękowanie na ręce autorów złożyli wójt, Jan Skrzekut oraz dyrektor Jacenty Musiał.

- Książka ,,Ślady Świętego na Ziemi Limanowskiej" to niezwykła podróż po śladach naszego wielkiego Rodaka, obowiązkowa pozycja pod każdą limanowską strzechą. Wierzymy, że dzięki tej publikacji i dzisiejszemu spotkaniu postać i przesłanie naszego Rodaka jeszcze bardziej zakorzeni się w glebie naszych serc. Troska o naszą Polskę, patriotyczne wartości, o wychowanie, które musi opierać sie na trzech wymiarach: rodzina, kościół i szkoła, jej bogata spóścizna jest naszą powinnością – mówił dyrektor biblioteki.

 

 

 

.

 Utworzono dnia 10.07.2020, 09:06
 
 
Tagi: ,