"Spełnienie pragnień ludu Bożego". 6 lat temu Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze

 

Dziś, 27 kwietnia, mija 6 lat od kanonizacji papieża Polaka, Jana Pawła II. – W ten sposób papież Franciszek spełnił ostatecznie gorące pragnienie ludu Bożego, by ogłosić świętym papieża, który przez ponad ćwierć wieku przewodził Kościołowi na jego drodze do wieczności, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej - powiedział dzisiaj podczas mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia kard. Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Jana Pawła II.

W homilii wygłoszonej podczas mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, wieloletni papieski sekretarz podkreślił, że długi i pod wieloma względami niezwykły pontyfikat Jana Pawła II naznaczył życie współczesnego Kościoła, a także wpłynął na los wielu narodów, zwłaszcza w tej części świata, która przez całe dziesięciolecia uginała się pod brzemieniem totalitarnej ideologii i systemu komunistycznego.

– Zdajemy sobie sprawę, że w znacznej mierze właśnie świętemu papieżowi zawdzięczamy dar odzyskanej wolności i suwerenności, możliwości kształtowania naszego dzisiaj i jutra

– mówił.

Kard. Dziwisz zaznaczył, że nie powinien nas dziwić fakt, że często powracamy do dat, rocznic i wydarzeń związanych z osobą i służbą tego nadzwyczajnego człowieka. Pomaga nam to w uświadamianiu sobie wielkości otrzymanego daru, a także zachęca nas do twórczego podejmowania duchowego dziedzictwa św. Jana Pawła II. Kardynał przypomniał, że w tym roku wspominamy setną rocznicę urodzin papieża, a także piętnastą rocznicę jego śmierci. Wspominając rocznicę kanonizacji, a także wcześniejszą beatyfikację, której dokonał papież Benedykt XVI metropolita senior zwrócił uwagę, że to wszystko dokonało się na naszych oczach.

– Naszym przywilejem i obowiązkiem jest i będzie przekazywanie tej historii nowemu, dorastającemu pokoleniu Polek i Polaków – stwierdził.

Kard. Dziwisz podkreślił, że niezależnie od wielu publikacji poświęconych życiu i dziełu świętego papieża, to przede wszystkim słowo Boże pomaga wniknąć w sekret jego niezwykłej osobowości i służby. 

Wieloletni papieski sekretarz podkreślił także, że cała codzienna służba Jana Pawła II, również kierowanie nawą Kościoła, tworzenie inspirujących dokumentów, wygłaszanie niezliczonych katechez, homilii i przemówień było nieustannym głoszeniem Dobrej Nowiny, umacnianiem braci w wierze.

– Głębia wiary, żar serca Jana Pawła II rozmiłowanego w Bogu, podejmowana przez niego codzienna służba przetrwała jego śmierć, bo przecież nadal i głęboko jest obecny w życiu dzisiejszego Kościoła, inspirując swoim nauczaniem i swoją świętością miliony uczniów Chrystusa na całym świecie

– mówił kard. Dziwisz.

Kardynał zauważył, że św. Jan Paweł II towarzyszy nam także w trudnym czasie epidemii – sam przecież żył w niełatwych czasach i zmagał się z przeciwnościami, z cierpieniem. – Jan Paweł II uczy nas, że w trudnym czasie możemy i powinniśmy przede wszystkim powracać do Boga - powiedział.

Zaznaczył, że takiej postawy uczył nas Jan Paweł II. Na progu trzeciego tysiąclecia zachęcał nas do wypłynięcia na głębię takiej wiary, nadziei i miłości.

– Teraz przyszedł czas, by podjąć to wyzwanie i trudny czas przeżywać po Bożemu, patrząc głębiej i szerzej, poszerzając również przestrzenie naszych serc, by nikt z oczekujących na nasze wsparcie nie został niezauważony, ale doświadczył solidarnej pomocy

– apelował kard. Dziwisz i zakończył modlitewnym wezwaniem „Święty Janie Pawle II – wspieraj nas z wysoka i oręduj za nami u Bożego tronu miłosierdzia” i odmówieniem Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.


Z okazji 6. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II Instytut Dialogu Międzykulturowego przygotował okolicznościową projekcję laserową wykonaną na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3.

Projekcję wykonała firma: Jarosław Nadolny Visual Sensation Laser shows&technologies  i Clockwork s.c. Karol Zagrodzki, Mateusz Gurtowski.

 https://www.youtube.com/watch?v=F3ze7k6ng1s&feature=emb_logo

Źródło: Niezależna.pl

Tagi: ,