100-lecie Odzyskania Niepodległości upamiętniono w Szkole Podstawowej nr 2 w Starej Wsi

 100-lecie Odzyskania Niepodległości upamiętniono w Szkole Podstawowej nr 2 w Starej Wsi - zdjęcie główne

W słoneczne, listopadowe południe 8 listopada 2018 roku, wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi oraz zaproszeni goście, zgromadzili się na sali gimnastycznej, by wspólnie świętować wyjątkową rocznicę, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. za Ojczyznę, którą celebrował ksiądz katecheta Robert Duda.Po mszy św. słowa powitania do wszystkich przybyłych na  święto skierował Dyrektor szkoły Marek Twaróg. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Gminy Limanowa: sekretarz Gminy Marek Ziaja i kierownik Wydziału Kultury i Promocji  Wojciech Korabik, a także dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi  Jacenty Musiał, Radny Powiatu Limanowa Stefan Hutek, mieszkaniec wsi, sponsor, Czesław Bukowiec oraz licznie przybyli rodzice na czele z przewodniczącą Rady Rodziców  Joanną Krajewską – Pachut.

Dyrektor Marek Twaróg wygłosił krótkie okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał, że rok 2018 został ogłoszony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę, Rokiem dla Niepodległej. Poinformował, że z tej okazji w  szkole zostało przeprowadzonych wiele  zadań o charakterze patriotycznym, a jednym z nich były konkursy: recytatorski, plastyczny i wiedzy o Niepodległej (gra dydaktyczna). Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni w trakcie uroczystości.Centralnym punktem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości była część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły, przygotowana pod kierunkiem nauczycielek  Marii Młynarczyk i Barbary Frączek. Zaprezentowali oni w sposób niekonwencjonalny wspaniałe widowisko sceniczne, ukazując w obrazach dzieje narodu polskiego w latach jego upadku i stopniowego odrodzenia. Mottem przedstawienia były słowa wypowiedziane przez samego Marszałka Józefa Piłsudskiego: "Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska". Niezwykłe w swej wymowie, pięknie odgrywane sceny, pantomima oraz wokal, sięgały do najgłębszych uczuć widzów, poruszając ich serca, chwilami aż do łez - rozbiór Polski i usunięcie jej
z mapy świata, powstania narodowe, pożegnania tych, którzy szli na wojnę, modlitwy rodzin o ich powrót, listy pełne nadziei na zwycięstwo, pieśni niosące otuchę do walki o wolność, za Ojczyznę...
Aż nadszedł upragniony dzień, uwieńczenie dążeń milionów Polaków. Dzień odzyskania utraconej na 123 lata niepodległości. Na scenie zapanowała euforia – wniesiono wielki biało-czerwony, płonący tort urodzinowy dla Polski wraz z życzeniami, aby Polska była Polską.W górę pofrunęły białe i czerwone balony, a z ust i serc aktorów popłynęły pieśni wdzięczności i dumy, że duch narodu polskiego nie został zatracony. Po czym, w dialogu między dwoma nastolatkami, nastąpiła chwila refleksji i zadumy nad tym, czy my, współcześni Polacy, potrafimy docenić wolność i tych, którzy za nią oddali swoje życie, czy potrafimy docenić wartości, o jakie walczyli polscy żołnierze na wielu frontach wielkiej wojny. Bo to od nas już teraz zależy, czy słowa Wolność, Ojczyzna, Patriotyzm staną się dla nas drogowskazem, więc nie pytajmy, co może dla nas zrobić Ojczyzna, ale pytajmy, co my możemy dla niej uczynić.

Po zakończeniu części artystycznej głos zabrał  Jacenty Musiał, autor projektu "Z Ziemi Limanowskiej ku Niepodległości", który wystąpił z okolicznościowym przemówieniem, a następnie przekazał dzieciom i młodzieży bogaty zbiór książek w ramach Ogólnopolskiej Akcji "Podaruj Książce Drugie Życie".

Końcowym akcentem  uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, znajdującej się na obelisku przed budynkiem szkoły. Ceremonii tej dokonali obecni na uroczystości przedstawiciele władz gminnych wraz z Dyrektorem naszej szkoły.Tegoroczne, wyjątkowo uroczyście obchodzone Święto Niepodległości zapewne zapisze się na długo w pamięci i sercach wszystkich jego uczestników jako wspaniała lekcja patriotyzmu.
Tagi: ,