Chór Mieszany Canticum Iubilaeum przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej

 Chór Mieszany Canticum Iubilaeum powstał w styczniu 1998 roku. Pomysłodawcą, założycielem i dyrygentem chóru jest organista pracujący 

w limanowskiej Bazylice Matki Boskiej Bolesnej – Marek Michalik – absolwent Sekcji Muzyki Liturgicznej przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz studiów podyplomowych w zakresie chórmistrzostwa prowadzonych przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

         Początkowo chór liczył około dwudziestu członków. Do dnia dzisiejszego jego skład powiększył się ponad dwukrotnie. W chórze śpiewają uczniowie gimnazjów, szkół średnich, studenci, osoby pracujące zawodowo i będące już na emeryturze. Są to mieszkańcy Limanowej, ale także okolicznych miejscowości takich jak: Mordarka, Siekierczyna, Tymbark, Stara Wieś.

         Repertuar chóru stanowią liczne dzieła muzyczne tworzone od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Są to utwory religijne i świeckie
z różnych zakątków świata i w różnych językach.

         W Roku Jubileuszowym 2000, zespół przyjął nazwę CANTICUM IUBILAEUM, co w wolnym tłumaczeniu znaczy RADOŚĆ ŚPIEWANIA.

         Głównym celem i zadaniem chóru jest dbanie o piękno oprawy liturgii mszy świętej w parafii i diecezji. Poza tą działalnością, jego członkowie chór biorą udział w licznych występach i koncertach w kraju i za granicą. Koncertował w wielu słynnych sanktuariach w Polsce, jak:  Łagiewniki, Jana Góra, Zakopane- Krzeptówki, Kraków-Mogiła, Toruń, Ludźmierz, Piotrków Trybunalski, Tarnów, Pasierbiec i wiele innych.  Żarliwa modlitwa i śpiew chóru CANTICUM IUBILAEUM rozbrzmiewały także w Bazylice św. Piotra
w Watykanie, w Bazylice Matki Boskiej Większej w Rzymie, w Bazylice św. Jana na Lateranie, w Sanktuarium Świętego Domku w Loreto, w Bazylice św. Antoniego w Padwie, w Bazylice św. Franciszka w Asyżu,  w Sanktuarium Świętego Oblicza w Manoppello, w Sanktuarium w  Medjugorie, w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie, w Bazylice Archikatedralnej w Egerze, w Bazylice św. Szczepana w Wiedniu, w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu. Chórzyści z Limanowej wystąpili także z koncertami w hołdzie poległym na cmentarzach polskich  w Loreto i Monte Cassino. Niezapomnianym przeżyciem dla członków zespołu był koncert pieśni patriotycznych przy grobie Jana Pawła II w Grotach Watykańskich.  Chór współpracował ze znakomitymi orkiestrami, takimi jak: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Kameralna L’Estate Armonico, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, Orkiestra Krakowska Młoda Filharmonia. Prowadził śpiew podczas mszy świętych transmitowanych przez radio (Program Pierwszy Polskiego Radia, RDN Małopolska) i telewizję (TVP 1, TVP Kraków). Zespół miał także zaszczyt śpiewać dla papieży Jana Pawła II oraz Benedykta XVI w Watykanie.

         Za swój cel chór stawia sobie także reprezentowanie rodzimej parafii p.w. Matki Boskiej Bolesnej oraz Miasta Limanowa poza ich granicami. Od kilku lat podejmuje współpracę z miastami partnerskimi Limanowej (Dolny Kubin – Słowacja, Wathlingen – Niemcy). Jest to okazja do zapoznania się z inną kulturą, obyczajami oraz do nawiązania wspaniałych znajomości, które niejednokrotnie owocują długotrwałą  przyjaźnią.

Osoby, które szczególnie wpisały się w serca chórzystów, otrzymały zaszczytny tytuł Honorowego Członka Chóru. Są to: wybitni muzycy, wykładowcy Papieskiej Akademii Teologicznej i Akademii Muzycznej w Krakowie -  śp. doc. Marian Machura (zmarły w 2016 roku) i Jego żona Maria Machura, Ks. Prałat Józef Poręba (były wieloletni proboszcz i kustosz Bazyliki MBB w Limanowej), Pan Wolfgang Grube (burmistrz zbiorczej gminy Wathlingen – miasta partnerskiego Limanowej). Innym wyróżnieniem dla osób bliskich chórowi jest tytuł Przyjaciel Chóru – nadany Pani Stefanii Kozik (Zbiorcza Gmina Wathlingen) oraz Panu Adamowi Dudkowi (Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Limanowej).

Chórzyści są też otwarci na stałe doskonalenie swojego warsztatu wokalnego. Rozwijając i poszerzając umiejętności,  biorą udział w konkursach
i festiwalach, na których niejednokrotnie są nagradzani. 

Osiągnięcia chóru:

1. Wyróżnienie na IX Małopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Myślenice 2000 r.
2. Wyróżnienie na III Gorczańskim Spotkaniu Chórów – Kamienica 2000 r.

3. Srebrny Pas  na II Małopolskim Konkursie Chórów – Kraków 2000 r.
4. Wyróżnienie na Diecezjalnym Festiwalu Chórów Mieszanych – Tarnów 2000 r.
5. III miejsce na XI  Małopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Myślenice 2002 r.
6. Srebrny Pas  na IV Małopolskim Konkursie Chórów – Niepołomice 2002 r.
7. I miejsce na IX Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Będzin 2003 r.
8. Srebrny Pas na V Małopolskim Konkursie Chórów – Niepołomice 2003 r.
9. III miejsce na XIII Małopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Myślenice 2004 r.
10. I wyróżnienie na I Międzydiecezjalnym Przeglądzie Chórów Kościelnych
im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Ząbkach k/Warszawy - Ząbki 2004 r.
11. II miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Chórów Kościelnych Ceacilianum Warszawa 2004 r.
12. III miejsce na XI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Będzin 2005 r.
13. II miejsce na Festiwalu Cantate Domino –  Akademia Muzyczna – Kraków 2006 r.
14. III miejsce na II Festiwalu Chórów Diecezji Tarnowskiej – Tarnów 2006 r.
15. GRAND PRIX IV Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej Metropolii Górnośląskiej – Żory 2007 r.
16. III miejsce na I Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Sacra Ecclesiae Cantio – Tarnów 2008
17. Srebrne pasmo na V Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek – Chełmno 2010 r.
18.  I miejsce na II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Sacra Ecclesiae Cantio – Tarnów 2010 r.
19. III miejsce na XX Myślenickim Konkursie Kolęd i Pastorałek – Myślenice 2011 r.
20. III miejsce na XIV Łódzkim Festiwalu Chóralnym CANTIO LODZIENSIS – Łódź 2011 r.
21. Srebrna Struna na XVI Małopolskim Konkursie Chórów – Niepołomice 2012 r.
22. III miejsce na XVI Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej CANTATE DEO – Rzeszów 2012 r.
23. II miejsce XV Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych Ad Gloriam Dei – Pińczów 2014 r.
24. III miejsce na V Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym CRACOVIA CANTANS – Kraków 2014 r.
25. II miejsce na VII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej Częstochowa – Koziegłowy 2014 r.
26. I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej Pater Noster – Strzepcz 2015 r.
27. GRAND PRIX na XXV Tyskich Wieczorach Kolędowych – Tychy 2016 r.
28. Złote pasmo na III Międzynarodowym Konkursie Chóralnej Muzyki Sakralnej Carmen Fidei  oraz dwie nagrody  specjalne: za najlepiej wykonany utwór kompozytora polskiego oraz za najlepiej wykonany utwór o tematyce pasyjnej – Łomża 2016 r.
29. II miejsce na XII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – Żory 2017 r.
30. Nagroda specjalna na Konkursie Chórów  Pieśni Maryjnych – Kłodzkie Majowe Śpiewanie – Kłodzko 2018 r.

Chór ma w swoim dorobku również cztery płyty CD:

·        „Adoremus Domine” – nagrana z okazji 5-lecia działalności.

·        „Pokłon Jezuskowi” – powstała z okazji 10-lecia działalności.

·        „Pani nasza Limanowska” – nagrana z okazji 50. rocznicy koronacji Matki Boskiej Bolesnej z Limanowej.

·        „Deus Caritas est” – przygotowana wraz z innymi zespołami i chórami z okazji 100. rocznicy poświęcenia kościoła parafialnego w Limanowej.

         Jednak śpiew i przynależność do chóru to nie tylko próby i ciężka praca, ale także czas wspólnie spędzony, piękne przeżycia artystyczne i estetyczne, przyjaźnie i więzy międzyludzkie, które – mimo iż nie są więzami krwi – są niemal rodzinne. Momentami odpoczynku i umacniania wzajemnych relacji są wyjazdy zagraniczne. Do tej pory chór odwiedził: Włochy, San Marino, Watykan, Słowację, Niemcy, Austrię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Węgry i Rumunię, za każdym razem ubogacając się pięknem przyrody, sztuki i napotkanych ludzi. Za swoją działalność i osiągnięcia chór został odznaczony przez Radę Miasta Limanowa medalem i tytułem ZA ZASŁUGI DLA MIASTA LIMANOWA, przez Zarząd Sejmiku Województwa Małopolskiego – medalem POLONIA MINOR, przez Zarząd Główny Federacji Chórów Kościelnych CAECILIANUM – medalem GLORIAM DEI CANTARE. Od kilkunastu lat chór jest prężnie działającym stowarzyszeniem, któremu przewodniczy prezes zarządu i chórzysta – Krzysztof Młynarczyk.

 

Tagi: ,