Budowa pomnika Józefa Piłsudskiego w Limanowej

   W tym roku będziemy uroczyście obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości. Dumni jesteśmy z tego, że oficjalne, państwowe obchody rozpoczęły się na ziemi limanowskiej. Kiedy Józef Piłsudski wspominał Limanową powiedział: „Tu czułem się w Ojczyźnie, czułem się potrzebny dla niej jako jej obrońca”. Pamiętamy o tych słowach, ale i o całym czynie zbrojnym tego wielkiego Polaka.

   Chcąc uczcić naszego bohatera Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 zwróciło się do Rady Miasta z inicjatywą budowy pomnika komendanta Józefa Piłsudskiego. Pomnikiem tym chcemy docenić także wszystkich bohaterów, dążących do odzyskania niepodległości Polski -na polach bitewnych i w gabinetach politycznych.

Mieszkańcy miasta zawsze z dużym szacunkiem podchodzili do historii naszego kraju, a przez to również do ludzi, którzy ją tworzyli. Największym pomnikiem naszej narodowej historii w Limanowej jest Bazylika upamiętniająca 100 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Mamy też Krzyż postawiony na 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem czy pomnik Nieznanego Żołnierza oraz krzyż dla uczczenia 2000-lecia chrześcijaństwa. Pomnik Józefa Piłsudskiego, wspólnie postawiony przez społeczeństwo limanowszczyzny, podobnie jak tamte pomniki, będzie wyrazem naszego patriotyzmu. Będzie to również nasz wkład w ogólnonarodowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

   Dla przeprowadzenia inicjatywy budowy pomnika zawiązało się Stowarzyszenie LIMANOWIANIE W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI. Posiadamy osobowość prawną. Gromadzimy szerokie grono osób chcących przyczynić się do godnych obchodów naszego narodowego święta. Każdy może zaangażować się w dzieło budowy tej szczególnej dla miasta pamiątki. Poprzednie pokolenia limanowian nie żałowały wysiłku ani środków aby uszanować to, co dla nas Polaków jest święte. Nie bądźmy gorsi, -oni przecież budowali pomniki w dużo cięższych materialnie czasach i dali radę.

   Zachęcamy też do wszelkiej aktywności na rzecz utrwalania postaw patriotycznych w naszym środowisku. Jest to praca którą pozostawimy potomnym zarówno w wymiarze materialnym jak i przede wszystkim duchowym. Nasza polska wolność tak dużo kosztuje. Ale to, co kosztuje, właśnie stanowi wartość.  

 

 

ZARZĄD STOWARZYSZENIA LIMANOWIANIE W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI

 

 

 

Jak wesprzeć budowę pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego?

 

* Ofiarodawców chcących wesprzeć budowę pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego prosimy o wpłaty na poniższy numer konta bankowego:

 

BS Limanowa,  41 8804 0000 00700001 2021 0001

 

W podziękowaniu za materialne wsparcie inicjatywy wysyłamy na adresy wszystkich darczyńców pamiątkowe cegiełki.

 

* Osoby prywatne lub instytucje i firmy, które wpłacą kwotę 1,5 tysiąca złotych, zostaną upamiętnieni poprzez umieszczenie w cokole pomnika tablicy z ich imieniem i nazwiskiem, nazwą firmy bądź logo. Tablica ta będzie miała wymiary 30cm x 20cm i będzie wykonana z solidnego kamienia wydobywanego w kamieniołomie w Męcinie, leżącej – jak wiadomo - na szlaku bitewnym Legionów Polskich. Uzgadniamy wygląd tablicy przed jej wykonaniem

Dla sponsorów szczególnie ofiarnych przewidujemy wykonanie tablicy o większych rozmiarach.

 

* Zapraszamy do nabywania pamiątkowego medalu rozprowadzanego w limanowskich sklepach, (fotografia tegoż medalu powyżej). Cena medalu to 250 zł.

Również można otrzymać medal po wpłacie bankowej.

Sklep gdzie można nabyć osobiście lub odebrać zapłacony medal to:

-„Tik Tak”  ul. Krótka (Limanowa)

 

Jest to bardzo ładny, solidny medal, nasyconego bogatą symboliką nawiązującą także do Limanowej, o niekwestionowanych walorach estetycznych i kolekcjonerskich. Niewątpliwie będzie on wymiernym dowodem naszej hojności i rodzinną pamiątką dla przyszłych pokoleń. Mamy nadzieję, że każdy Limanowianin, osoby publiczne, samorządowcy, pracownicy instytucji państwowych, ludzie wolnych zawodów za punkt honoru będą mieć posiadanie tego okolicznościowego artefaktu ;).

 

Uwaga! Osoby które wpłaciły już jakąś darowiznę, a chciałyby mieć ten medal, mogą „dopłacić” do wspomnianej kwoty, aby go otrzymać. Prosimy o zaznaczenie tego faktu w przelewie.

 

Uwaga! Osoby z poza Limanowej i z zagranicy również mogą nabyć medal. Prosimy tylko o pokrycie kosztów wysyłki. (15 zł kraj, 50 zł zagranica)

 

 

* Można również wrzucać datki do skarbony stojącej na rynku w Limanowej lub do puszek w czasie organizowanych zbiórek publicznych. Zbiórka zgłoszona jest w MSWiA pod numerem 2018/1169/OR.

 

 

   Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy za przyłączenie się do naszej wspólnej inicjatywy budowy pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego. Darczyńcy zostaną zapisani ku pamięci potomnych w Księdze Fundatorów.

 

    Zaangażowanie się społeczeństwa limanowskiego w uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę jest potwierdzeniem naszych patriotycznych postaw. Jesteśmy wdzięczni późniejszemu Marszałkowi za walkę i trudy jakie ponosił, za rozsławienie naszego miasta w spisanych w twierdzy magdeburskiej wspomnieniach „Moje pierwsze boje”, ale również dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do naszego wielkiego odrodzenia.

 

 

„Warunki wojny na Podhalu okazały się i pod innym względem nadzwyczaj przyjemne. Mówię tu o stosunkach z ludnością. Nie było tu, jak w Królestwie, gwałtownego i najczęściej daremnego szukania oparcia i zrozumienia wśród ludności cywilnej. Nie trzeba było tu niczego szukać, bo wszystko, czego dusza żołnierza walczącego dla szczęścia Ojczyzny pragnie, było mu dane. Tu czułem się w Ojczyźnie, czułem się potrzebnym dla niej, jako jej obrońca. Od góry do dołu — ksiądz, gazda góralski, czy jego gaździna, mieszczanin czy robotnik, wszyscy szukali po prostu okazji, aby w czemkolwiek dopomóc lub przynajmniej okazać swą sympatię dla nas.”

 

J.Piłsudski

 

 

 ZARZĄD STOWARZYSZENIA LIMANOWIANIE W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI

 

 

 

Adres do korespondencji:

STOWARZYSZENIE LIMANOWIANIE W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI

ul.M.Konopnickiej5,  34-600 Limanowa,  tel. 780203396

Urząd Miasta Limanowa

ul.Jana Pawła II 9,  34-600 Limanowa,  tel. 18 337-20-54

Tagi: ,