To już pewne. Jarosław Kaczyński spotka się z Andrzejem Dudą. Będą rozmawiać o reformie sądownictwa

 Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim zaplanowano na piątek. Rozmowa ma dotyczyć kształtu reformy wymiaru sprawiedliwości. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki wyraził przekonanie, że obie strony dojdą do porozumienia, bo jest ono konieczne w interesie Polski. O spotkaniu prezydenta z prezesem PiS w piątek w Belwederze poinformował oficjalnie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Ryszard Terlecki jest przekonany, że obie strony dojdą do porozumienia.

- To porozumienie jest konieczne w interesie Polski i konieczne dla spełnienia naszych obietnic wyborczych. Jestem optymistą, co do efektów spotkania – oznajmił Ryszard Terlecki.

Dopytywany, czy w trakcie spotkania prezes PiS może przedstawić konkretne projekty ustaw ws. KRS i SN lub ewentualne poprawki do projektów prezydenckich, odpowiedział, że na razie pojawiają się pewne „pomysły i propozycje”.

- Rozmówcy będą je rozważać i zobaczymy, co z tego wyniknie - powiedział szef klubu PiS.

Terlecki zaprzeczył, jakoby w trakcie spotkania prezes PiS mógł przedstawić gotowe projekty nowych ustaw.

Członek sejmowej komisji sprawiedliwości Marek Ast (PiS) pytany czego spodziewa się po piątkowym spotkaniu stwierdził, że „przede wszystkim dobrej rozmowy”.

- Po drugie uzgodnienia ewentualnych rozbieżności w ocenie projektów, które zostały przedstawione przez prezydenta - dodał.

Jego zdaniem po spotkaniu można też spodziewać się dojścia do kompromisu, jeśli chodzi o propozycję dotyczącą rozwiązania ewentualnego pata w Sejmie dotyczącego uzyskania 3/5 głosów przy wyborze członków KRS.

- Myślę, że można spodziewać się osiągnięcia kompromisu zarówno jeśli chodzi o projekt dotyczący Sądu Najwyższego, jak i KRS - podsumował polityk PiS.

Zaplanowane na piątek spotkanie będzie już trzecim spotkaniem prezydenta z liderem PiS dotyczącym reformy sądownictwa. Ostatnie odbyło się 22 września przed przedstawieniem przez Andrzeja Dudę projektów ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa; pierwsze odbyło się na początku września.

Źródło: niezalezna.pl, PAP 
Tagi: ,