Konkurs Szopek i Grup Kolędniczych 2016

 Tradycyjnie jak co roku w ostatnią niedzielę adwentu odbył się w limanowskiej Bazylice Konkurs Szopek i Grup Kolędniczych. Celem konkursu było pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowej - podkreślenie i propagowanie pięknej tradycji szopki polskiej oraz kolędowania z uwzględnieniem akcentów regionalnych. Organizatorami konkursu byli: Parafia pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej oraz Urząd Miasta Limanowa.

 

 

 

Cele, jakie przyświecały konkursowi to: kultywowanie i upowszechnianie tradycji kolędowania, zachowanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych, prezentacja zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych Limanowszczyzny, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci, młodzieży i dorosłych, kształtowanie aktywnej i twórczej postawy społeczeństwa wobec sztuki oraz tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia.

 

 

Konkurs prowadzony był w dwóch kategoriach:

 

1) szopek bożonarodzeniowych – zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie przestrzennej pracy plastycznej (szopki bożonarodzeniowej, statycznej lub ruchomej). Koniecznie należało uwzględnić wyraźne elementy tradycji Bożego Narodzenia. Oceniane były: nawiązanie do tradycji, architektura (najlepiej związana z regionem limanowskim), figurki, elementy ruchome, kolorystyka, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne.

 

2) grup kolędniczych – zadaniem grupy było zaprezentowanie tradycji kolędowania. Przez grupę kolędniczą rozumieć należy: grupę z gwiazdą, pastuszków (bez atrybutów kolędniczych), grupę z turoniem lub koniem, „herodów” czy szopkę lalkarską. Przedstawiony program i ewentualnie towarzysząca muzyka miały zawierać tradycje kolędowania z Limanowej i okolic (mogły być dawne kolędy lub pastorałki oraz powinszowania).

 

 

Komisja w składzie: ks. Daniel Świątek, Jolanta Szyler, Teresa Staśko, Stanisław Strug oceniała w kategorii szopek: szopki wykonane przez dzieci oraz młodzież i dorosłych. Podobnie było z grupami kolędniczymi, tutaj też wyróżniono dwie podkategorie: grupy kolędnicze dzieci oraz młodzieżowe grupy kolędnicze.

 

W tym roku do konkursu stanęło 16 grup kolędniczych (o 7 więcej niż w roku ubiegłym) i ocenie jury poddano 26 szopek (7 więcej niż w roku ubiegłym). To jak dotąd rekordowa liczba uczestników konkursu. Cieszymy się, że konkurs wciąż się rozwija, przybywają nowe grupy i zachwycają piękne bożonarodzeniowe szopki.

 

Daje to dowód, że na naszym terenie wciąż żywa jest tradycja kolędowania. Szopki wykonywane są ze szczególną starannością i dbałością o nawiązywanie do architektury związanej z regionem limanowskim.  Natomiast uczestnicy przygotowujący się do udziału w konkursie, coraz częściej sięgają do starego repertuaru kolęd i pastorałek, które śpiewali nasi pradziadkowie. Szukają w starych zapiskach, rozpytują dziadków. Stąd pojawiają się kolędy ze Starej Wsi, czy dawne limanowskie powinszowania kolędnicze. Kolędy i pastorałki, które wykonywane były podczas konkursu, symbolizowały radość i uświetniły czas oczekiwania na pełne miłości i radości święta Bożego Narodzenia.

 

 

WYNIKI KONKURSU SZOPEK I GRUP KOLĘDNICZYCH – A.D. 2016

 

 

KATEGORIA SZOPEK (dzieci)

 

 

 

I m – Julia i Karor Strug

II m- Oliwia i Nikola Kaptur

III m – Nikola Smorońska

III m – Oskar i Błażej Ziobrowski

 

WYRÓŻNIENIA:

Wiktoria Wnękowicz
Stanisław i Jan Golonka
Tomasz Stanisz
Kacper Piszczek
Miejskie Przedszkole Nr 1 – grupa 5
Miejskie Przedszkole Nr 2 – grupa „Muminki”
Laura i Maksymilian Lis
Anna i Lena Wardęga
Dominik Abram i Natalia Saczka
Filip, Bartłomiej i Mikołaj Zelek
Magdalena Dziadoń
Agnieszka Dziadoń
Natalia, Karolinka i Wiktoria Wrona

 


 

KATEGORIA SZOPEK (młodzież i dorośli)

 

 

I m – Łukasz Urban, Karolina i Łukasz Tobiasz

I m – nauczycielki z Miejskiego Przedszkola Nr 2

III m – Dariusz Kruczek

 

WYRÓŻNIENIA:

Józef Orzeł i Damian Ślazyk
Tomasz Michalik
Irena Watroba
Julia Dziadoń

 

 

KATEGORIA grup kolędniczych (dzieci)

 

I m – Grupa Kolędnicza Z GWIAZDĄ z Zespołu Szkół Samorządowych nr 3

I m – Rodzina Ryś
II m – Grupa JEŻYKI z Miejskiego Przedszkola Nr 2 – grupa III
III m – ŚWARNE PRZEDSZKOLAKI z Miejskiego Przedszkola Nr 3 przy Zespole Szkół Samorz. nr 1
III m – Grupa KAROLKI z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1

 

WYRÓŻNIENIA:

MALI MILI z Mordarki
Filip, Bartłomiej i Mikołaj Zelek
Grupa PASTUSZKOWIE z Miejskiego Przedszkola Nr 3 przy Zespole Szkół Samorządowych nr 1
Wiktoria Wnękowicz
Bracia Woźniaki
Kolędnicy Babci Jasi 
Grupa GWIAZDECZKI
Grupa MAŁE DZIECI

 

 

KATEGORIA grup kolędniczych (młodzież i dorośli)

 

I m – Kolędnicy z ORKANA 
III m – Rodzina Twarogów

 

WYRÓŻNIENIE:

Grupa ŚWIECĄCE GWIAZDKI

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe i finansowe ufundowane przez sponsorów którymi byli: Zakłady „Szubryt”, „Wolimex”, „Limdrog”, „Emiter”, Trans-bet, „Impuls”, „Henman”, „Tik-Tak”, „W.IP.”, „Bobas”, Apteka „Centrum”, Przedsiębiorstwo Wod-Kan-Mel, Firma gastronomiczno-handlowa „Wrona”, „Jackówka”, Zakład fryzjerski „Kasia”, Krakowska Kongregacja Kupiecka Oddział w Limanowej, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Przedsiębiorstwo usług autokarowych „Wąsowicz”, „Autokomis” pana Zdzisława Młynarczyka, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Ziemia Limanowska”, Towarzystwo Miłośników Ziemi Limanowskiej oraz Urząd Miasta w Limanowej.

 

 

 

Autor: UMLimanowa
                                                                                                                                                                                                                                     
Tagi: ,