W hołdzie koronatorowi Limanowskiej Piety

 

Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM z Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert, który odbędzie się 19 czerwca w niedzielę o godzinie 17:00 w limanowskiej bazylice. Wraz z Chórem CANTICUM IUBILAEUM wystąpi świętująca w tym roku 60 - lecie istnienia Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Chór i Orkiestrę poprowadzą dyrygenci Marek Michalik i Stanisław Strączek.  Połączone zespoły wykonają ciekawy repertuar, który będzie hołdem dla Świętego Jana Pawła II -  dwukrotnego koronatora Piety Limanowskiej.

Koncert jest organizowany w roku jubileuszu 50. rocznicy koronacji Cudownej Figury Matki Boskiej Limanowskiej. Nie przypadkowo artyści  wybrali  datę czerwcową, gdyż to właśnie w czerwcu najczęściej Papież Polak gościł w Ojczyźnie. To właśnie 22 czerwca 1983 na krakowskich błoniach Jan Paweł II rekoronował Limanowską Pietę. Szesnaście lat później dokładnie 16 czerwca 1999 roku Ojciec Święty  zatrzymał się w Limanowej w drodze do Starego Sącza. Wszystkie te wydarzenia głęboko zapadły w sercach limanowian...
 

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej jest godnym reprezentantem formacji Straży Granicznej w całej Europie. Koncertując tak w kraju jak i za granicą muzycy ze Straży Granicznej są doskonałymi ambasadorami Sądecczyzny i folkloru Podhala. Naczelnikiem  Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej  jest ppłk SG dr hab. Stanisław Strączek, a II Kapelmistrzem mjr SG mgr Leszek Mieczkowski. Wszystko zaczęło się w 1956 roku, kiedy przy Karpackiej Brygadzie WOP została utworzona orkiestra, która od 1973 roku zaczęła pełnić funkcję Orkiestry Reprezentacyjnej. Od tego czasu minęło już 40 lat, wciąż jednak muzycy z Nowego Sącza kontynuują wspaniałą tradycję zapoczątkowaną jeszcze w okresie międzywojennym przez sławną Orkiestrę 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich, czerpiąc również inspirację z folkloru podhalańskiego. Koncertując tak w kraju jak i za granicą muzycy ze Straży Granicznej są doskonałymi ambasadorami Sądecczyzny i folkloru Podhala.  Udział w licznych międzynarodowych festiwalach i spotkaniach muzycznych m. in. w Niemczech, Belgii, Danii, Słowacji, Włoszech, Węgrzech, Czechach, Francji, Holandii, Stanach Zjednoczonych. Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii ugruntował prestiż Orkiestry. Imponuje liczba ponad 8 tysięcy koncertów entuzjastycznie oklaskiwanych prze wielomilionową widownię. Muzycy znad Dunajca reprezentują Straż Graniczną uświetniając swoimi występami najważniejsze uroczystości państwowe, okolicznościowe i religijne. Brzmienie Orkiestry znają także miłośnicy operetki i musicalu, doceniając mistrzostwo interpretacji muzyki symfonicznej oraz akompaniamentów klasycznych Na szczególne uznanie zasługuje efektowny pokaz musztry paradnej w  jej  wykonaniu.  Muzyka  zyskuje  w  ten  sposób  dodatkową  oprawę choreograficzną, precyzyjnie wykonywaną przez muzyków w  zielonych  mundurach.  Na podkreślenie  zasługuje  również  fakt,  iż  Orkiestra  Reprezentacyjna  Straży  Granicznej  jest  jedyną z orkiestr typu wojskowego używającą podczas musztry paradnej tradycyjnych instrumentów ludowych. Dźwięki trombit beskidzkich, dud podhalańskich czy dzwonków pasterskich (tzw. „zbyrcoków”), a także góralska ciupaga w ręku tamburmajora, podkreślają oryginalny charakter granej przez nią muzyki. Jej występy zawsze przyjmowane są  ze szczególnym podziwem dla muzyków, niezwykłych aranżacji oraz choreografii układów musztry paradnej. 
 

Limanowski Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM po raz trzeci wystąpi wspólnie z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza. Podczas koncertu 19 czerwca w Limanowej zabrzmią utwory Haendla, Vivaldiego, Łuciuka, Świdra, Gounoda,  Verdiego i innych.
 

Tagi: ,