Narodowe Święto Niepodległości w Limanowej

 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości - obchodzone dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. Władze Samorządowe Miasta Limanowa zapraszają do udziału w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w dniach 9, 10 i 11 listopada br.

 

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. W naszym kraju, w szkołach i nie tylko, przypominamy polski heroizm i patriotyzm, dzięki któremu Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Data 11 listopada skłania nas do przypomnienia losów Ojczyzny i do szacunku dla tych, którzy podjęli wyzwanie historii, potrafili wywalczyć, zorganizować i wreszcie obronić odrodzone państwo.

 
Zachęcamy do udziału w patriotycznych uroczystościach organizowanych na terenie naszego miasta. Niechaj to nasze wspólne świętowanie i obecność będzie hołdem wdzięczności i czci, złożonym bohaterom tamtych czasów.

 

 

 /pobierz plik pdf/

 

Imprezy towarzyszące:

6 listopada - VI Zawody w strzelectwie sportowym dzieci i młodzieży (ZSS Nr 1)

8 listopada - V Niepodległościowy Złaz Turystów na Jabłońcu

10 listopada - XIV Turniej Szachowy o Puchar Niepodległości (Limanowski Dom Kultury)

 

 

Szczególne zaproszenie kierujemy na główne uroczystości tj. 11 listopada o godz. 10.30, które odbędą się na limanowskim rynku.

 


 

W programie:

 

 Rekonstrukcja historyczna  "INSPEKCJA KOMENDANTA PIŁSUDSKIEGO - TU CZUŁEM SIĘ 
W OJCZYŹNIE" 
 

 

 

Przyjazd Marszałka Józefa Piłsudskiego do Limanowej (wjazd  kolumny powozów, kawalerzystów na koniach hucułach wraz z Komendantem Piłsudskim z adiutantem i szefem sztabu) zorganizowany przez Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec  1914, przy asyście Związku Strzeleckiego "Strzelec", zuchów i harcerzy z Drużyny "Dzieci Gór", Orkiestry "Echo Podhala" oraz mieszkańców miasta i gości

 

 

wciągnięcie flagi na maszt

 

 

apel poległych

 

saluty armatnie z ozdobnej armaty wiwatowej wzorowanej 
na armacie francuskiej z XVIII w

 

 

wypuszczenie w niebo 1000 biało-czerwonych balonów

 

 

złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza

 

 

 

 

Msza Święta

 

 

 

Rynek  - zakończenie uroczystości i poczęstunek bigosem wojskowym

 

Po południu natomiast o godz. 17.00   w Sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury, odbędzie się wspólny śpiew pieśni patriotycznych. Muzyczne spotkanie nosi tytuł: Patriotyczna Wieczornica „Wyśpiewać Niepodległość” - wspólny śpiew pieśni patriotycznych z udziałem przedszkolaków, uczniów szkół oraz limanowskich chórów oraz Zespołu Muzycznego Consonans.

 

  

PREZENTACJA

 

 /pobierz prezentacje/

 
 

 

 

Autor: UMLimanowa
                            
źródło: Miasto Limanowa