Poznajemy tajniki obrączkarstwa ptaków i Magurski Park Narodowy

 Grupa uczniów z klas 4- 6 Zespołu Szkoły i Przedszkola w Olszówce  miała okazję zobaczyć jak działa terenowa stacja ornitologiczna w Myscowej, nad Wisłoką w Beskidzie Niskim. Celem ornitologów pracujących w stacji jest obrączkowanie ptaków w czasie ich przelotów na zimowe siedliska. Można się  tam wiele dowiedzieć o ptasich wędrówkach. Co godzinę , od wczesnych godzin rannych, odbywa się obchód, w czasie którego wyjmuje się ptaki z specjalnie zastawionych siatek. Następnie waży się  je i mierzy oraz obrączkuje, a potem wypuszcza.

Każdy z nas miał w rękach żywego ptaka – wrażeniami dzielą się uczestnicy wyjazdowej lekcji. Uczyliśmy się rozpoznawania gatunków ptaków.

Po kilku obchodach z siatek wyjęte zostały rudziki, kapturka, drozd, sikora modra, strzyżyk oraz pierwiosnek.

W miejscu noclegu oglądaliśmy zwierzęta w mini – zoo i jeździliśmy konno – dodają. Atrakcją było też ognisko przygotowane przez gospodarza miejsca naszego noclegu.  Następnego dnia, mimo że niebo przykrywały ciemne chmury, wróciliśmy na stację i zrobiliśmy dwa obchody. W siatkach znów były ptaki - piecuszki, rudziki, sikorki ubogie.

Olszowscy uczniowie odwiedzili również Magurski Park Narodowy, zwiedzili jego muzeum i wzięli udział w interaktywnym spektaklu poświęconym przyrodzie Beskidu Niskiego.

Miło i pożytecznie spędziliśmy dwa dni. Dowiedzieliśmy się wiele  o ptasich zwyczajach i poznawaliśmy uroki Beskidu Niskiego – wspominają  Olszowianie. Zachęcamy do poznawania ciekawych i mało znanych miejsc, bo zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć i miło spędzić czas w towarzystwie ciekawych ludzi.

Wyjazd możliwy był dzięki dofinansowaniu z Komisji do Spraw Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych przy UG Mszana Dolna

 

Uczniowie z ZSiP w Olszówce

Opiekunowie grupy-Ewa Szarkowska SK LOP i Piotr Kowalik