Gorczańskie Spotkanie z Janem Pawłem II w Lubomierzu - Rzekach

14 czerwca 2015r. w Lubomierzu „ Na ogrodach” po raz jedenasty zebrali się uczestnicy Gorczańskiego Spotkania z Janem Pawłem II. Organizatorami uroczystości byli: Urząd Gminy Mszana Dolna, Dziekan Dekanatu Mszana Dolna, Parafia Rzymskokatolicka w Lubomierzu, Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 2 w Lubomierzu, OSP Lubomierz, Sołectwo Lubomierz i Gorczański Park Narodowy. Patronat honorowy nad gorczańskim świętem objął J. E. Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski, a patronat medialny portal Gorce 24.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod obeliskiem z tablicą upamiętniającą Papieża – Polaka. Cześć Wielkiemu Rodakowi oddali w ten sposób przedstawiciele władz, szkół i organizacji oraz uczestnicy spotkania, którzy tu przybyli nawet z odległych zakątków Polski . To właśnie w tym miejscu można było w ciszy pomodlić się i przywołać w pamięci postać Wielkiego Polaka i jego rozważania. Ukochane góry Jana Pawła II przypominały to, o czym mówił On sam – to tutaj można odnaleźć samego siebie, poprzez obcowanie z przyrodą i siłę z niej płynącą. Ci, którzy byli tu po raz pierwszy mieli możliwość obejrzenia skromnego szałasu –„Papieżówki”, w którym przebywał Ojciec Święty jeszcze jako Kardynał Karol Wojtyła.

Na polanie „Na ogrodach” tłumnie zebrali się wierni. Wśród szanownych gości, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnej modlitwy, byli: Wiesław Janczyk – Poseł na Sejm RP, Radne Powiatu Limanowskiego: Agata Zięba, Maria Bożek i Ewa Filipiak, Urszula Własiuk – Prezes Fundacji Szlaki Papieskie, Radni Gminy Mszana Dolna z Przewodniczącą Aleksandrą Kanią na czele, Prezesi i Naczelnicy jednostek OSP ze swoimi sztandarami oraz Dyrektorzy gminnych placówek oświatowych wraz z pocztami sztandarowymi.

O godzinie 15.00 odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie modlitwa przyjęła charakter artystyczny, bo przecież „Kto śpiewa, modli się podwójnie”. Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu – „Śwarni Lubomiyrzanie” zaprezentował program okolicznościowy na cześć Ojca Świętego. Był śpiew, muzyka i taniec. Mali artyści wspominali, dziękowali i zapewniali Jana Pawła II, że polskie dzieci Go kochają. Na wszystko najwyraźniej zerkał Ojciec Święty, gdyż z nieba strumieniami lały się promienie słoneczne - jak uśmiechy do zgromadzonych na tej uroczystości.

Po chwili wyciszenia przyszedł czas na najbardziej podniosłą część spotkania w Gorcach. O godzinie 16.00 rozpoczęła się Msza święta, którą celebrowali Ojciec Rafał Dryjański – Misjonarz Franciszkanin z Peru oraz Ojciec Piotr Głód – Proboszcz Parafii w Lubomierzu. Oprawę muzyczną zapewnił chór parafialny „Jutrzenka” z Lubomierza oraz Orkiestra Dęta OSP z Mszany Górnej.

Po zakończeniu Eucharystii tradycyjnie wszyscy goście zostali poczęstowani regionalnymi potrawami. W tym roku przygotowali je rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu. W międzyczasie dokonywano wpisów do Pamiątkowej Księgi.

Spotkanie miało wyjątkowy charakter dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu ludzi. Ta uroczystość łączy pokolenia. Warto tu przyjeżdżać z całymi rodzinami i przeżywać to święto w tak wspaniałej atmosferze.

Małgorzata Kawecka