Patriotycznie i rodzinnie w Gminnym Przedszkolu w Mszanie Górnej

W Gminnym Przedszkolu w Mszanie Górnej odbył się II Przegląd Pieśni Patriotycznej dla przedszkoli z Gminy Mszana Dolna. Honorowy Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba. Głównymi „bohaterami” tego dnia były przedszkolaki z sześciu gminnych placówek oświatowych, ich nauczyciele i rodzice. Celem przeglądu było ocalenie od zapomnienia pieśni patriotycznych, uświadomienie ich roli
w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej, kształtowanie osobowości Polaka - współczesnego patrioty.

Na wstępie, gościnnie wystąpiły uczennice klasy 2 naszej szkoły: Lidia Sławecka i Weronika Nalepa oraz uczeń klasy VI Jakub Figura - laureaci trzeciego miejsca w III Konkursie Pieśni Patriotycznej w Jabłonce, gdzie utworem „Przybyli ułani” wyśpiewali III miejsce – relacjonują organizatorzy.

W tegorocznych zmaganiach konkursowych udział wzięło 6 grup przedszkolnych. Maluchy przepięknie zaprezentowały utwory, pieśni i piosenki patriotyczne. Podobnie jak w ubiegłym roku, przegląd nie był formą konkursu - nie przyznawano miejsc - dlatego też każda z grup na zakończenie otrzymała pamiątkowe dyplomy i chorągiewki patriotyczne, kotyliony z godłem Polski oraz upominki.

W  II Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej udział wzięły:

  1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Kasince Małej: Hubert Drabik, Zuzanna Zięba, Agnieszka Bydłoń, Zuzanna Cież, Aleksandra Jakubiak, Gabriela Drabik, Gabriela Masłowiec i Katarzyna Szczypka; opiekunowie grupy - Renata Szczypka, Małgorzata Jędrysek i Maria Nowak.

  2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu:  Jolanta Wojciarczyk, Katarzyna Wojtyczka i Patrycja Młynarczyk; opiekun grupy – Danuta Krzan

  3. Zespół Szkoły i Przedszkola w Łostówce:  Szymon Chorągwicki, Piotr Karpierz, Bartłomiej Malec, Jakub Malec i Sebastian Kuczaik; opiekun: Krystyna Kornaś.

  4. Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej: Anna Stożek; opiekun grupy: Agnieszka Kozak-Stożek.

  5. Zespół Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej: Aleksandra Łacna, Wiktoria Trzópek, Jakub Ślaga, Filip Rapacza, Wiktoria Bogacz, Gabriela Frasunek, Karol Ceklarz, Józef Bogacza; opiekunowie: Genowefa Grygiel, Elżbieta Para.

  6. Dzieci z Gminnego Przedszkola w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej; opiekunowie: Małgorzata Pajdzik, Ewelina Płachczyńska-Struś, Teresa Trybus, Edyta Flig.

Po zakończeniu części konkursowej miejscowe przedszkolaki zaprezentowały swoim Rodzicom krótki program artystyczny z okazji Dnia Rodziny, który tutaj odbywa się co roku. Dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze; każda z grup zatańczyła też krakowiaka. Występy były pięknym prezentem dla Mam i Tatusiów za ich trud i serce włożone w wychowanie swoich pociech. Dzieci wręczyły rodzicom pamiątkowe ramki ze swoim zdjęciem, a potem był czas na słodki poczęstunek i kawę. Na zakończenie wśród dzieci z grupy „Smerfy” Przedszkola w Mszanie Górnej, które w ciągu całego roku brały udział w konkursie plastycznym „Kolorowe Pory Roku”, organizatorzy konkursu rozlosowali nagrody.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za życzliwość i pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia - swoją wdzięczność wyrażają organizatorzy. Ogromne podziękowania składamy wszystkim opiekunom za wkład pracy włożony w przygotowanie uczestników oraz za chęć udziału w drugiej już edycji przeglądu. Ze swojej strony zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań aby odbyły się kolejne. Liczymy na to, że lepsze rozpropagowanie wydarzenia zapewni jeszcze liczniejsze uczestnictwo pozostałych przedszkoli z Gminy Mszana Dolna w przyszłym roku. Słowa uznania dla rodziców naszych przedszkolaków – którzy jak zawsze stanęli na wysokości zadania. DZIĘKUJEMY!!!

Ewelina Płachczyńska - Struś