Warsztaty aktorskie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi i jej Filiach: ,,Pojedziemy w cudny kraj” z Marią Konopnicką.

 Najpiękniejsze utwory Marii Konopnickiej, w wykonaniu aktorów: Ewy i Wojciecha Leonowiczów wybrzmiały w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi i jej 6 filiach. Warsztaty aktorskie były pierwszą częścią zadania ,,Pojedziemy w cudny kraj” z Marią Konopnicką, w ramach programu ,,Partnerstwo dla Książki”. Projekt miał na celu upamiętnić 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej. Głównym założeniem warsztatów było zapoznanie najmłodszych z literaturą dziecięcą autorstwa Marii Konopnickiej, promowanie książki, czytelnictwa, ukazanie jej roli edukacyjnej, wychowawczej i patriotycznej.

Ewa Leonowicz, która poprzez charakterystyczny strój i rekwizyty wcieliła się w postać pisarki, opowiedziała na wstępie burzliwe i niełatwe dzieje swojej bohaterki. Opowieść poparta była prezentacją multimedialną, po której aktorzy zaprezentowali twórczość autorki. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy ,,Stefka Burczymuchy”, ,,kukułeczki”, czy przechwałek ,,much samochwał”. Warsztat aktorski zachwycił wprost uczestników. Poszczególne utwory to wprawiały w zdumienie, zadumę, to powodowały wybuchy śmiechu i gromkie brawa. Aktorzy swobodnie balansowali głosem w interpretacji wybranych tytułów. Twórczość Konopnickiej zawiera ponadczasowe wartości, na które w trakcie czytania, zwracali uwagę aktorzy. Odpowiednio dobrane utwory wprowadziły dzieci w świat emocji, świata zwierząt,  rozbudziły wrażliwość, wyobraźnię, miłość do Ojczyzny, a nade wszystko rozbawiły. Dzieci poznały też stare słownictwo, którego dziś się już nie używa. Kilku śmiałków spróbowało też swoich sił, deklamując przed zebranymi wybrany wiersz. Na koniec każdy mógł przymierzyć kapelusz i okulary Konopnickiej i zrobić sobie w nich pamiątkowe zdjęcie. Spotkanie dowiodło, że twórczość polskich klasyków, przedstawiona w ciekawy sposób, może być doskonałą zachętą do czytania i rozwijania własnych zainteresowań. Na zakończenie aktorzy podzielili się  smaczkami z życia aktorów i zdradzili, jak ta praca wygląda od kuluarów. Uśmiechnięte buzie najmłodszych świadczyły, że spotkanie było udane oraz, że wakacyjny czas można spędzić w kreatywny sposób, łącząc zabawę z edukacją.

Aktorom należą się słowa uznania i podziękowania za interesujący i ciekawy sposób przeprowadzenia warsztatów, które prowadzili przez kilka dni.

Podziękowania te przekazał Jacenty Musiał dyrektor GBP w Starej Wsi w imieniu wszystkich bibliotekarek na ostatnich warsztatach w Nowym Rybiu.

Przed nami druga część zadania - warsztaty manualne z Moniką Klimczak, artystką z Nowego Sącza. Dzieci podczas zajęć napiszą na koszulkach ulubiony cytat, sentencję z utworów Konopnickiej, lub namalują wybranego bohatera literackiego. Wykonana praca będzie trwałą pamiątką i utrwali zdobytą wiedzę.

Na zakończenie warsztatów w głównej bibliotece zostanie zorganizowany konkurs recytatorski utworów Marii Konopnickiej dla wszystkich dzieci. Zwycięzcy konkursu wystąpią razem z aktorami, z autorskim scenariuszem opracowanym na podstawie utworów M. Konopnickiej dla Seniorów. Występ dla seniorów zintegruje uczestników, zapozna słuchaczy z twórczością Konopnickiej i poprawi samopoczucie. 

Projekt jest realizowany w ramach programu "Partnerstwo dla książki", dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na jego realizację Gminna Biblioteka w Starej Wsi otrzymała 10 tys. zł dofinansowania.

 

 

Ewa Brajner-Leonowicz –  pochodzi z Limanowej, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, współpracowała z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Aktualnie poświęciła się wychowaniu 5 dzieci.

Wojciech Leonowicz urodził się w 1979 w Lidzbarku Warmińskim. Jako student pojawił się m.in. w inscenizacji  „Nie-Boskiej komedii”, „Wielebnych” w Starym Teatrze. Krakowską PWST ukończył w 2002 spektaklami dyplomowymi „Szewcy”, „Oświadczyny” oraz „Wesele. Sceny”. Współpracował z Grupą Rafała Kmity. Po studiach grał gościnnie w „Ca-stingu” w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Występuje również w Teatrach STU, Ludowym i Barakah. Pracę w Bagateli rozpoczął w 2004 od roli Toma w „Szklanej menażerii”. Swobodnie odnajduje się w kontrastowych gatunkach scenicznych. Występuje w fabularnych i paradokumentalnych filmach i serialach telewizyjnych oraz produkcjach kinowych. W 2008 wyróżniony przyznawaną młodym twórcom przez Związek Artystów Scen Polskich Nagrodą im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki aktorskiej. Uzyskał tytuł doktora sztuk teatralnych, zrobił habilitację i pracuje jako profesor macierzystej uczelni.

Tagi: ,