Ludobójstwo na Kresach

http://www.youtube.com/watch?v=KRZM2fO52gc Przygotowania do 70. rocznicy apogeum ludobójstwa na Wołyniu   W tym roku przypada przypada 70. rocznica dnia 11 lipca 1943 r., zwanego Krwawą Niedzielą. W tym dniu członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, wspierani przez tłumy otumanionych chłopów ukraińskich, napadli na dziesiątki osad i wsi polskich na Wołyniu, atakując przede wszystkim wiernych zgromadzonych w kościołach i kaplicach rzymskokatolickich. Zamordowano wówczas kilka tysięcy niewinnych osób, głównie kobiet, dzieci i starców. Zginęli także kapłani. Łącznie w latach 1939 - 1947 wymordowano na Wołyniu, Podolu, Pokuciu, Podkarpaciu. Lubelszczyźnie i w Małopolsce Wschodniej  przeszło 150 tysięcy Polaków, a także dziesiątki tysięcy obywateli polskich narodowości żydowskiej, ormiańskiej, czeskiej i i innej oraz wielu sprawiedliwych Ukraińców, którzy nie popierali opętańczej ideologii Stepana Bandery. Zamordowano także tych Ukraińców, którzy ratowali Polaków. 
To ludobójstwo, porównywalne do zagłady Ormian w Turcji i Holokaustu Żydów, do dzisiaj ze względu na poprawność polityczną i błędną interpretację teorii Jerzego Giedroycia nie zostało osądzone i potępione przez establishment Polski i Ukrainy.  Dlatego też - jako krewny Polaków pomordowanych w Korościatynie k. Monasterzysk i Ormian w Kutach nad Czeremoszem - zwracam się do Kresowian i ich potomków oraz wszystkich ludzi Dobrej Woli o skoordynowanie działań, których celem byłoby upamiętnienie obywateli Drugiej Rzeczypospolitej.  Działania te powinno być wyrazem naszej determinacji w upominaniu się o prawdę, a zarazem wyrazem jedności i solidarności wszystkich środowisk patriotycznych i niepodległościowych. Tylko bowiem poprzez wspólne działanie możemy osiągnąć nasz cel.
Zdaję sobie sprawę, że na co dzień istnieją między naszymi środowiskami różnice, w tym też polityczne, ale w obliczu tak ważnych zadań trzeba je przezwyciężyć.
Ks. Tadeusz Isakowicz-ZaleskiŹródło: www.isakowicz.pl
Udostępniam swoja stronę internetową do zamieszczania informacji o uroczystościach w różnych częściach kraju. Do tej pory przesłano zaproszenia na następujące wydarzenia:
Inicjatywa ustawodawcza w sprawie dnia 11 Lipca 
Link do wydarzenia na facebook-u o Marszu Pamięci i Koncercie Pamięci http://www.facebook.com/events/508960112495667/
Wywiad - "Nazywajmy zbrodnię po imieniu"