Spotkanie z autorami Kwartalnika "Sądeczanina Historia"

 W dniu 13 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło sie spotkanie z autorami piszącymi do kwartalnika "Sądeczanin Historia". Spotkanie miało na celu promocję, kolejnego z tytułów wydania kwartalnika; "Artyści Sztuk Pięknych".

Warto podkreślić, że spotkanie po raz pierwszy odbyło się w Limanowej. Udział w nim wzięli, piszący do bieżącego wydania autorzy, Sylwester Rękas, Agnieszka Filipek, Michał Wójcik, Karol Wojtas i Damian Król.

Sylwester Rękas, kierownik oddziału Archiwum Narodowego w Nowym Sączu, poprowadził spotkanie oraz podzielił się z zebranymi refleksją na temat swojego artykułu, "Nikifor - człowiek prawdziwy i urzędowy", w którym opowiadał o tożsamości Nikifora.

Agnieszka Filipek, pracownik oddziału Archiwum Narodowego w Nowym Sączu, ukazała postać Bolesława Barbackiego z innej perspektywy, jako kopisty, refleksje nad tym tematem zawarła w artykule pod tytułem " Z perspektywy Luwru"

Damian Król, regionalista oraz Karol Wojtas historyk / regionalista, ukazali nowe nieznane fakty z ciekawej biografii Wincentego Stanisława Gawrona z Starej Wsi. W swoich wypowiedziach zaznaczyli, wkład Gawrona w zachowanie dziedzictwa i tożsamości lokalnej jak i narodowej. Ich wspólny artykuł nosił tytuł " Wincenty Stanisław Gawron - życie poprzez sztukę".

Michał Wójcik, ekonomista, polonista i historyk z zamiłowania, przybliżył postać Stanisława Ciężadlika, człowieka wielu talentów, animatora życia kulturalnego Limanowszczyzny i Ziemi Zagórzańskiej. Ukazał nowe fakty z jego twórczości oraz wyjaśnił wiele nieścisłości powielanych przez lata w biogramach, a zawarł je w artykule pod tytułem " Stanisław Ciężadlik - Wszechstronny artysta ( nie tylko ludowy ) z Mszany Dolnej".

 

Poza autorami obecnymi na spotkaniu, do promowanego numeru kwartalnika pisali:

Sławomir Wróblewski "Dzieła sztuki i artyści średniowiecznej Sądecczyzny"

Zbigniew Wolanin "Nikofor"

Edyta Ross-Pazdyk "Mieczysław Bogaczyk - rzeźbiarz z powołania", "Antoni Ludwik Broszkiewicz"

Sylwester Rękas "Zofia Kaim - artysta plastyk"

Justyna Stasiek-Harabin "Słynni artyści urodzeni na Sądecczyźnie"

Jakub Marcin Bulzak "Jan Bukowski"

Łukasz Połomski "Sądeckie ślady Jana Mateji i jego rodziny"

Anna Totoń "Wspomnienia o sądeckich artystach"

 

W spotkaniu wzięła udział również Małgorzata Sitek z ramienia wydawcy kwartalnika, zapewniając wszystkim chętnym możliwość zakupu obecnego, jaki archiwalnych numerów, które również można zakupić po kontakcie z wydawcą.

 

 

 

Tagi: ,