,,Szklane inspiracje” – warsztaty tworzenia witraży w bibliotece w Rupniowie i Męcinie.

 Połowa sierpnia już za nami. W Gminnych Bibliotekach Publicznych ruszyły kolejne, ostatnie już wakacyjne warsztaty. Pierwsze odbyły się w bibliotece w Rupniowie i Męcinie. Tym razem uczestnicy tworzyli witraże. Dyrektor, Jacenty Musiał, witając uczestników przypomniał krótko genezę przedsięwzięcia. Zajęcia oscylujące wokół postaci Wincentego Gawrona, któremu poświęcony jest cały projekt pt.: ,,Śladem Wincentego Gawrona” mają na celu przybliżyć twórczość tego wielkiego patrioty i artysty. W limanowskiej Bazylice są trzy witraże, których projekty wykonał właśnie Wincenty Gawron.

Na warsztatach w bibliotece w Rupniowie i Męcinie, uczestnicy poznali techniki malowania na szkle i wykonali własnoręcznie witraż, który zabrali ze sobą do domu. Mogli korzystać z gotowych wzorów, lub własnej pomysłowości. Ograniczała ich tylko wyobraźnia, o całą resztę zadbała prowadząca Monika Zielińska-Klimczak z Podegrodzia.

Uczestnicy dowiedzieli się, jak tworzyć w bardzo oryginalnej i efektownej technice, która daje dużo satysfakcji i pozwala każdemu na stworzenie niesamowitych prac artystycznych. Powstawały zatem rysunki inspirowane folklorem, kulturą ludową, tematami patriotycznymi i religijnymi. Końcowe efekty zachwycały. Taka własnoręcznie wykonana praca stanowi nie lada pamiątkę i daje ogromną satysfakcję. W przyszłym tygodniu zajęcia odbędą się pozostałych Filiach Gminnej Biblioteki w Starej Wsi. Ilość miejsc ograniczona.

Warsztaty były częścią projektu ,,Śladem Wincentego Gawrona" realizowanego z programu: Promocja Czytelnictwa 2023, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W 2023 r. przypada 115. rocznica urodzin Wincentego Gawrona, wybitnego syna Ziemi Limanowskiej: żołnierza polskiego podziemia, więźnia obozu Auschwitz, artysty, twórcy witraży i karykatur, autora książki: ,,Ochotnik do Oświęcimia”, opisującej dramatyczną rzeczywistość obozową. Z tej okazji powstał projekt: ,,Śladem Wincentego Gawrona”, który przybliża mieszkańcom tę postać, utrwala tożsamość kulturową i przyczynia się do promocji czytelnictwa poprzez spopularyzowanie literatury obozowej. Warsztaty ujęte w projekcie inspirowane są właśnie artystycznym talentem bohatera. Zapraszamy do śledzenia strony i fb Gminnej Biblioteki w Starej Wsi, skąd na bieżąco dowiecie się o realizowanych przedsięwzięciach oraz korzystania z bibliotecznej oferty.

Tagi: ,