Wizyta w Centrum Rolnictwa, Przyrody i Żywienia Ebenrain z siedzibą w Sissach

 W czwartym dniu wyjazdu studyjnego rozpoczęliśmy  wizytą w Centrum Rolnictwa, Przyrody i Żywienia Ebenrain z siedzibą w Sissach. Ebenrain prowadzi szkołę rolniczą do szkolenia rolników, praktyki przygotowawcze w zakresie ekonomii gospodarstwa domowego oraz ogród kursowy do praktycznej pracy edukacyjnej. Dzięki kursom i doradztwu upewnia się, że rolnicy są technicznie przygotowani na przyszłość. Promuje zdrową i zbilansowaną dietę w gastronomii oraz wśród ogółu społeczeństwa. Ebenrain wdraża środki polityki rolnej rządu federalnego i kantonu. Obejmuje to różnego rodzaju datki na rzecz gospodarstw rolnych, wspieranie sadownictwa, winorośli i warzyw oraz hodowli zwierząt, propagowanie przyjaznego dla środowiska gospodarowania, wspieranie sprzedaży i doskonalenie struktur. Promuje zrównoważoną i innowacyjną produkcję poprzez specjalistyczną wiedzę i pomoc inwestycyjną w nowoczesne technologie, budynki rolnicze i środki ulepszania gleb. Ebenrain jest zaangażowana w promowanie różnorodności biologicznej i wysokiej jakości krajobrazu w rolnictwie, w lasach i na obszarze osadniczym.

 Od roku 2013 Lukas Kilcher jest Dyrektorem Centrum Rolniczego Ebenrain w Sissach. Kilcher jest ekonomistą rolnictwa ETH i od ponad 30 lat pracuje w Instytucie Badawczym ds. Rolnictwa Ekologicznego (FiBL). Ma 59 lat, jest żonaty, jest ojcem czwórki dzieci i mieszka w kantonie Basel-Landschaft.

Lukas Kilcher pracuje w Instytucie Badawczym Rolnictwa Ekologicznego (FiBL) we Frick od 1993 roku, a od 1998 roku jest członkiem zarządu. Kilcher był mocno zaangażowany w transfer wiedzy rolniczej w ostatnich latach. Przez cztery lata kierował działem doradczym FiBL i znacznie go rozbudował. Następnie Lukas Kilcher przez 11 lat budował dział współpracy rozwojowej i od 2009 roku odpowiada za komunikację w FiBL. On i jego zespół opracowali koncepcje, programy nauczania i materiały dydaktyczne oraz stworzyli partycypacyjne usługi edukacyjne i doradcze w kraju i za granicą. Zajmował się polityką rolną i opracowywał plany działań na rzecz rozwoju sektora rolnego w różnych krajach. wraz z producentami,

Lukas Kilcher nie może się doczekać wyzwań w centrum rolniczym Ebenrain LZE w Sissach. „Widzę wiele możliwości rozwoju rolnictwa w północno-zachodniej Szwajcarii”, mówi Kilcher. „Pod nami jest rynek z ponad 350 000 ludzi, którzy cenią sobie jakość i regionalność. Do tego potrzebujemy zrównoważonego, produktywnego rolnictwa. Po drodze pojawiają się wyzwania, którym możemy sprostać jedynie we współpracy z rolnikami, konsumentami oraz podmiotami politycznymi i detalicznymi. LZE ma za zadanie wspierać rolników w pokonywaniu tych wyzwań i pomyślnym wykorzystaniu potencjału rolnictwa w kantonie Bazylea-Landschaft”.

Kolejnym punktem była wizyta w gospodarstwie rolnym położonym w trudno dostępnym terenie górzystym.Upór i pracowitość tutejszych rolników pozwala zagospodarować  bardzo strome zbocza hal górskich trudnych do zdobycia dla człowieka przez ogromne pochylenie łąk górskich.Prowadzana jest tam hodowla bydła, kóz,koni jak i uprawa ziół. Ostanim punktem była podróż do centrum emental gdzie zatrzymaliśmy się w hotelu w Mosbach. Piekno ośnieżonych  Alp Bermeńskich zostało przypieczentowane pięknym widokiem podwójnej tęczy.   W rozmowach  z Panią Ambasador Iwoną Kozłowską oraz z Dyrektorem Lukasem Kilscherem przewijał się wątek wspomnień związanych z Górską Szkołą Rolniczą, gdzie nasi zacni goście jednoznacznie i zdecydowanie podkrelili konieczność jej rektywacji deklarując dla tej ideii wszelkie możliwe wsparcie.

                                                                                                                          

                                                                                                                                 Stefan Hutek

 

Tagi: ,