Podsumowanie ,,Ferii z książką" w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi i jej Filiach

 Kreatywnie, edukacyjnie, ciekawie i twórczo. Tak można podsumować minione ferie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi i jej filiach.

Ferie oficjalnie zostały otwarte wystawą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pisarzowej wystawą pt.: ,,Świat widziany oczami Marii Hebdy”.  Na wystawie zaprezentowane zostały obrazy olejne na płótnie. Tematyka prac jest wszechstronna: kwiaty, krajobrazy, ludzie, zwierzęta, budynki. Jak podkreślała sama malarka inspiracją dla niej jest otaczający świat. Wiele obrazów nawiązuje do okolicznych stron. Wśród obrazów szczególną uwagę przykuwa obraz wzorowany na pracy Juliusza Kossaka: ,,Myśliwy z ogarami”. Artystka pokusiła się także o namalowanie słynnej ,,Mona Lisy”. Oferta gminnej biblioteki obfitowała zwłaszcza w warsztaty plastyczne dla najmłodszych, które co roku cieszą się największym zainteresowaniem.  Dzięki współpracy z OHP Limanowa zorganizowano kreatywne zajęcia w bibliotece w Starej Wsi i Kaninie, W trakcie których powstały piękne laminowane podkładki oraz zakładki do książek z wykorzystaniem suszonych kwiatów i innych artykułów dekoracyjnych. Zajęcia przeprowadziła wychowawca Pani Wioletta Biernat wraz z młodzieżą wspólnie z młodzieżą  32 Hufca Pracy w Limanowej. W bibliotece w Męcinie, Siekierczynie, Pisarzowej  i Rupniowie grupa dzieci wyczarowała śnieżne bałwanki za pomocą kul styropianowych, sztucznego śniegu, bibuły i kolorowego papieru. Prace plastyczne sprawiły najmłodszym sporo radości i frajdy, a efekty wywołały uśmiech na twarzy i zadowolenie.

Dzięki wieloletniej współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Rupniowie z miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich, przeprowadzono bezpłatne „Warsztaty plastyczne - motywy zdobnicze z koralików do prasowania". Zajęcia były  ciekawe, inspirujące i  pobudzały wyobraźnię. Każde zajęcia są inspiracją do poszukiwania nowych zainteresowań, pobudzają wyobraźnię dzieci, a aktywny udział w warsztatach artystycznych integruje uczestników. Te twórcze spotkania pozwalają odkryć nowe umiejętności i talenty uczniów.

Oprócz warsztatów artystycznych nie zabrakło również sporej dawki edukacyjnych spotkań. I Tak o bezpieczeństwie w górach opowiadał  dzieciom w bibliotece w Starej Wsi znany beskidzki  przewodnik Adam Mazugą - wieloletni pracownik Przedsiębiorstwa Turystycznego „Śnieżnica” w  Limanowej. Temat bezpieczeństwa w górach, bez względu na porę roku, jest bardzo ważny.  Wyjście w góry musi być zawsze skrupulatnie przemyślane i przygotowane. Potencjalny uczestnik wędrówki powinien  mieć świadomość występującego ryzyka, toteż słuchacze wynieśli ze spotkania garść cennych rad i wskazówek.

Wypadki w gospodarstwach domowych oraz pierwsza pomoc – to tematy, które zgromadziły mieszkańców w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kaninie. O bezpieczeństwie w pracy na roli opowiadali pracownicy KRUSu, natomiast szkolenie z porad dotyczącej pierwszej pomocy przeprowadziła Ochotnicza Straż  Pożarna z Wysokiego. Serdecznie dziękujemy zarówno pracownikom KRUSu: Janszowi Zelkowi oraz Kazimierzowi Bukowiec, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej z Wysokiego na czele z Naczelnikiem Józefem Banach za tak cenne szkolenia, które niejednokrotnie ratują życie. Na uwagę zasługuje fakt, że zostały przeprowadzone bezpłatnie.

- Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy są potrzebne, by wymazać ze społeczeństwa bezradność i lęk przed ratowaniem życia – apelował na zakończenie dyrektor biblioteki, Jacenty Musiał.

Ferie już za nami. Pora wrócić do przedszkoli i szkół. Życzymy dzieciom i młodzieży wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz zapraszamy do korzystania z bogatego księgozbioru naszych bibliotek.

Dziękujemy wszystkim współorganizatorom oraz prelegentom za urozmaicenie oferty feryjnej dla dzieci. Na uwagę zasługuje fakt, że były to wydarzenia darmowe, a prowadzący nie pobierali honorarium.

 

Tagi: ,